Obsługa butli z gazem

Obsługa butli z gazem wiąże się z licznymi zagrożeniami: jeśli butle nie są odpowiednio zabezpieczone podczas transportu, mogą się przewrócić, a w najgorszym przypadku wybuchnąć. To samo dotyczy również przechowywania! Dzięki odpowiednim produktom wysokiej jakości, takim jak podnośniki do butli z gazem, uchwyty do butli z gazem lub taczki na butle stalowe, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zapewnić bezpieczeństwo w trakcie profesjonalnej obsługi butli z gazem. Poniżej znajdą Państwo więcej informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

W kategorii Obsługa butli z gazem oferujemy Państwu produkty następujących marek: eurokraft pro, eurokraft basic.

Marka
Rodzaj produktu
Zrównoważony rozwój
Istotne
Liczba artykułów: 21

Obsługa butli z gazem – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu



Skoro istnieje tak wiele przepisów dotyczących przechowywania butli z gazem, z pewnością podobna ich ilość dotyczy obsługi butli z gazem. Dzięki uchwytom do butli z gazem, podnośnikom do butli z gazem itp. można zapewnić wymagane bezpieczeństwo. Nie tylko z punktu widzenia prawa.



Co wchodzi w skład obsługi butli z gazem?



Obsługa butli z gazem obejmuje wszystkie środki bezpieczeństwa stosowane podczas obsługi butli z gazem w zakładzie. Mowa tu zarówno o transporcie, jak i wymianie butli oraz o ich przechowywaniu lub udostępnianiu w miejscu pracy. Ogólnie rzecz biorąc, poniższe produkty do obsługi substancji niebezpiecznych powinny znacznie zmniejszyć ryzyko obrażeń i wypadków:



  • Uchwyty na butle z gazem do montażu na ścianie zapobiegają przewracaniu się wąskich butli podczas przechowywania i udostępniania.

  • Taczki i wózki na butle z gazem z uchwytami i zoptymalizowaną ergonomią umożliwiają bezpieczny transport różnych wersji butli.

  • Palety na butle z gazem umożliwiają bezpieczny transport kilku butli za pomocą wózka widłowego.

  • Regały na butle z gazem optymalizują udostępnianie pojemników z gazem i beczek.


Na co należy zwrócić uwagę podczas obsługi butli z gazem?



Podobnie jak w przypadku długoterminowego przechowywania butli z gazem również do obsługi ciężkich i łatwopalnych butli zastosowanie ma wiele przepisów – w tym TRGS 510. Zasadniczo należy zapobiegać uszkodzeniom butli, a tym samym nagłemu wyciekowi gazów pod ciśnieniem. Może to nastąpić zarówno przez zawór, jak i przez cienkie ścianki pojemnika z gazem.



Ocena ryzyka i instrukcja obsługi stanowią najważniejszą podstawę obsługi butli z gazem. Instrukcje dotyczące obsługi należy powtarzać co najmniej raz w roku.



W wewnątrzzakładowym transporcie butli z gazem stosuje się następujące zasady:



  • Transportować tylko z zakręconą pokrywą zaworu i szczelnym zaworem.

  • Należy zawsze stosować odzież ochronną. Istotne są zwłaszcza rękawice i obuwie ochronne.

  • Butle z gazem należy przewozić wyłącznie na przeznaczonych do tego urządzeniach transportowych. Nie toczyć, nie przemieszczać w pozycji poziomej ani nie przenosić.

  • Osób i butli z gazem nie wolno przewozić razem w windzie.

  • Butle z gazem muszą być zabezpieczone przed upadkiem lub uderzeniem w każdym (krótkoterminowym) miejscu przechowywania.

  • Jeśli butle z gazem mają być przenoszone za pomocą dźwigów, jest to możliwe tylko przy użyciu odpowiednich palet.


Jeśli butle z gazem transportuje się po drogach publicznych, należy przestrzegać przepisów ADR dotyczących transportu towarów niebezpiecznych. Ograniczenia dotyczą liczby transportowanych jednostek i ładowności. Ważnymi elementami są w tym przypadku również zabezpieczenie ładunku, oznakowanie i przeszkoleni kierowcy.



Aby uzyskać szczegółowe informacje, należy zapoznać się z odpowiednimi aktami prawnymi i wytycznymi. Warto również przeczytać nasze informacje dotyczące zgodnego z przepisami składowania substancji niebezpiecznych. W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami.