Granulaty wiążące

Odpowiedni środek wiążący przeciwko wyciekom: granulat wiążący w ciągu kilku sekund pochłania niebezpieczne ciecze. A sekundy te mogą być kluczowe. Na szczęście tutaj znajdą Państwo wszystko, co niezbędne, by zapewnić bezpieczeństwo w firmie: uniwersalny granulat wiążący, granulat wiążący chemikalia i wyposażenie dodatkowe do neutralizacji i usuwania wycieków. Oferujemy również granulaty zrównoważone i ulegające biodegradacji – zachęcamy do lektury!

Rodzaj produktu
Zrównoważony rozwój

Granulat wiążący: po prostu pochłania zagrożenia



W sytuacjach awaryjnych wszystko musi działać szybko. Granulaty wiążące nie tylko pochłaniają niebezpieczne ciecze, lecz także zatrzymują je i zapewniają szybką utylizację. To sprawia, że są one pierwszym wyborem w celu zapewnienia bezpieczeństwa w firmie i ochrony środowiska w razie szkód.



Czym są granulaty wiążące?



Podobnie jak włókniny wiążące granulaty wiążące należą do środków wiążących będących podstawowym elementem do neutralizacji i usuwania wycieków. Oba warianty wchłaniają wyciekające ciecze, poprzez adhezję zatrzymują je w swojej strukturze, a tym samym ułatwiają ich usuwanie.



Granulaty wiążące wchłaniają oleje i chemikalia, lakiery lub farby, żywice lub wszelkie inne ciecze, z którymi można mieć do czynienia podczas obsługi substancji niebezpiecznych. Aby zapobiec zanieczyszczeniu wody lub gleby przez granulaty, większość granulatów wiążących jest wykonana z gliny mineralnej, korka, pumeksu lub innych nieszkodliwych surowców naturalnych.



Granulat wiążący czy włóknina wiążąca: w jakich sytuacjach zastosować dany wariant?



Jako podkłady tekstylne włókniny wiążące nadają się do wszystkich prac, w których mogłoby dojść do wycieku niebezpiecznych cieczy. Z kolei granulatów używa się, gdy coś już wyciekło. Są one zatem ważnymi pomocnikami w sytuacjach awaryjnych i elementem wielu zestawów awaryjnych do usuwania wycieków.



Podczas gdy włóknina wiążąca może również bez problemu zbierać olej z powierzchni wód, granulat wiążący chemikalia do posypywania jest przede wszystkim specjalistą od wszystkich rodzajów podłoży. Granulat wiążący lepiej radzi sobie zwłaszcza na porowatych lub nierównych powierzchniach, ponieważ granulki wnikają w małe zagłębienia lub rowki i tam spełniają swoje zadanie. Typowym przykładem zastosowania jest usuwanie rozlanego oleju silnikowego lub benzyny z asfaltu.



Można również połączyć najlepsze cechy obu wariantów i zastosować węże wchłaniające i poduszki wchłaniające jako włókniny wypełnione granulatem.



Który granulat wiążący do jakiego zastosowania?



Uniwersalny granulat wiążący jest uniwersalnym produktem na wypadek sytuacji awaryjnych, wykorzystywanym do najbardziej powszechnych cieczy, do zastosowań wewnątrz i na zewnątrz oraz do większości utwardzonych powierzchni. Granulaty uniwersalne mogą wchłaniać oleje, smary i paliwa, a także liczne chemikalia – w tym agresywne kwasy.



Wiele uniwersalnych granulatów wiążących można również stosować jako środki wiążące chemikalia, jednak w tym przypadku najlepsze będą produkty przetestowane przez DEKRA i mające odpowiednie certyfikaty. To samo dotyczy wiązania biodiesli i innych olejów. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się w Wymaganiach dotyczących środków wiążących oleje (1998 r.) Federalnego Urzędu ds. Środowiska. Podczas wyboru należy zatem zwrócić uwagę na:



  • Wydajność: W zależności od materiału, wycieku i właściwości granulatu jeden worek środka wiążącego może wchłonąć różne ilości cieczy. Gęste lub bardzo lepkie substancje – w porównaniu z substancjami o rzadkiej konsystencji – wymagają użycia większej ilości granulatu.

  • Możliwość zastosowania: Granulaty wiążące do oleju są klasyfikowane według typu. Typ I jest odpowiedni zwłaszcza do stosowania na zbiornikach wodnych, typ II jest zatwierdzony do krótkotrwałego stosowania na małych zbiornikach wodnych, a także na lądzie, typ III to odpowiedź na specjalne potrzeby na stałym podłożu. Oznaczenie „R'' oznacza wystarczającą przyczepność powierzchni drogi po usunięciu granulatu.


Ważne jest, aby w sytuacjach awaryjnych móc szybko działać i mieć pod ręką odpowiedni środek wiążący. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące wyboru. Zachęcamy do kontaktu z nami.