Prace zimowe

Jak co roku: walka ze śniegiem i oblodzeniem. A czego co roku potrzebuje personel wykonujący pracę zimową? Dobrze zorganizowanej pracy – w formie materiałów sypkich, wózków do rozsypywania, pojemników na materiał sypki. Z takim wyposażeniem można przystąpić do uprzątania. A na wypadek intensywnego śniegu mamy do zaoferowania duży wózek do rozsypywania.

W kategorii Prace zimowe oferujemy Państwu produkty następujących marek: CEMO, EUROKRAFTpro, QUIPO, FLORA, PRESSOL.

Marka
Rodzaj produktu
Zrównoważony rozwój
  • Niezrównoważony (87)
  • Zrównoważony produkt (3)
Najlepsza sprzedaż
Liczba artykułów: 90

Prace zimowe, wózki do rozsypywania i kruszywo: czy wszystko gotowe na sezon zimowy?Chociaż w ostatnich latach zima była raczej łaskawa, śnieg, lód i ryzyko poślizgu pojawiają się zwykle szybciej, niż przewidują to prognozy pogody. Jako firma mają Państwo wówczas obowiązek zorganizować prace zimowe, które zapewnią bezpieczeństwo pod każdym względem. Na wygranej pozycji jest ten, kto zadbał o wózki do rozsypywania, pojemnik na kruszywo i samo kruszywo. Poniżej więcej informacji na ten temat:
Za które obszary odpowiada firma, jeśli chodzi o prace zimowe?Obszary bezpośrednio przylegające do firmy, takie jak tereny zewnętrzne, to nie jedyne miejsca prac zimowych. Podlegają im również dojazdy oraz drogi i ulice publiczne w bezpośrednim sąsiedztwie terenu zakładu. Wprawdzie tzw. obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa drogowego leży zasadniczo po stronie gmin, jednak te mogą go scedować na mieszkańców.Dlatego też zawsze opłaca się już przy pierwszym płatku śniegu zasięgnąć informacji, jak daleko rozciąga się obszar, za który ponosi się odpowiedzialność. W razie wątpliwości można się bowiem narazić na wysokie roszczenia odszkodowawcze ze strony poszkodowanych, którzy – przynajmniej według Państwa – znajdowali się bardzo daleko od rzeczywistego zakładu terenu. Zatem już teraz warto się zaopatrzyć w wózki do rozsypywania, pojemniki na kruszywo oraz we właściwe kruszywo.
Jakich przepisów muszą przestrzegać firmy w odniesieniu do prac zimowych?Bezpieczeństwo w firmie jest w wielu kwestiach dokładnie uregulowane przepisami. Nie dotyczy to jednak prac zimowych. Nie istnieje na ten temat żaden jednolity tekst ustawy. W następstwie licznych wyroków sądowych ustalił się jednak standard, którego należy przestrzegać. Ponadto prace zimowe prowadzone bezpośrednio na terenie zakładu podlegają technicznym przepisom dotyczącym stanowisk pracy przewidzianym w punkcie dotyczącym dróg komunikacyjnych.Zasadniczo zgodnie z przepisami i wyrokami przedsiębiorca musi dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć ryzyko wypadku do minimum:  • Uprzątanie śniegu i posypywanie kruszywem nie obowiązuje w godzinach od 7 do 20 (osoby prywatne), lecz czynności te ustala się według toku pracy zakładu. Godzinę przed przyjściem pierwszego odwiedzającego/dostawcy/klienta/pracownika śnieg musi być uprzątnięty, a kruszywo rozsypane.

  • Czynności te dotyczą wszystkich dróg komunikacyjnych, po których się jeździ, chodzi i których się w ten sposób używa.

  • Przedsiębiorcy mają prawo, by wyłączyć poszczególne części spod tego obowiązku, o ile zapewnią możliwie bezpieczne (i sensowne) rozwiązanie alternatywne.

  • Należy z góry doprecyzować kompetencje związane z pracami zimowymi.

  • Pojemniki do rozsypywania i odpowiednie do tego pomoce należy rozmieścić w wielu miejscach na terenie zakładu, tak by były zawsze w zasięgu ręki i gotowe do użycia.

  • Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa nie wygasa w obszarze wejściowym. Również tutaj należy ograniczyć do minimum ryzyko wypadku, np. poprzez zastosowanie mat wychwytujących brud.


W pracach zimowych szczególnie dobrze sprawdzają się pojemniki na kruszywo z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym (GFK). Przygotowaliśmy na ten temat swój własny poradnik zakupów. Pracę na rozległych powierzchniach zewnętrznych ułatwią nasze wózki do rozsypywania. Oczywiście oferujemy również kruszywo odpowiednie do prac zimowych.
Na jakie dodatkowe czynniki zwrócić uwagę, by zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo w zimie?Podwyższone ryzyko wypadku w zimie wiąże się nie tylko z lodem i śniegiem. Już samo połączenie liści i deszczu może grozić poślizgiem. Dlatego też liście należy sprzątać równie uważnie co śnieg.Ponadto należy w możliwie najbezpieczniejszy sposób uregulować ruch na i po terenach zakładowych. Pomocne może być przykładowo odpowiednie do warunków zimowych lustro do trudno widocznych miejsc.Należy również pamiętać, że śnieg i lód to zagrożenie nie tylko na ziemi. Odśnieżać trzeba również zadaszenia, dbając także o to, by ławki i stoły nie stwarzały ryzyka wypadku.Sezon zimowy może stanowić nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o staranne zabezpieczenie firmy. Chętnie pomożemy Państwu w realizacji tego zadania – udzielając rad przez telefon lub oferując bogatą gamę produktów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wózkami do rozsypywania, pojemnikami na kruszywo i różnymi rodzajami kruszywa.