Fitness

Fitness po pracy? Doskonały pomysł! Najlepiej w nowej strefie fitness Państwa firmy. Tak właśnie wygląda nowoczesny sposób dbania o zdrowie pracowników.

Fitness w miejscu pracy: koniec z brakiem ruchu



Nadszedł czas na aktywność sportową w ramach pracy. Wiadomo przecież, że ćwiczenia i regularny trening przeciwdziałają typowym bolączkom związanym z pracą przed ekranem lub z pozostawaniem stale w tej samej pozycji. Po co jednak kupować nijakie narzędzia treningowe lub pędzić pracowników po hali produkcyjnej, skoro nowoczesny fitness w miejscu pracy jest o wiele przyjemniejszy! Dla wszystkich osób, które coraz częściej pracują w domu, również mamy dobrą wiadomość – wystarczy wysłać swoim pracownikom lekki i poręczny sprzęt fitness bezpośrednio do domu.




Jak urządzić w firmie strefę fitness?



Pełnowartościowy trening fitness składa się z trzech elementów: trening siłowy, cardio i ćwiczenia relaksacyjne w stylu jogi i pilatesu. Zgodnie z tymi trzema filarami projektuje się strefę treningową w firmie:



  • Miejsce na sprzęt fitness i otwarte przestrzenie do swobodnego relaksu lub ćwiczeń fitness

  • Przyjazne dla stawów, lekko sprężyste podłoże

  • Duże lustra lub powierzchnie lustrzane pozwalające sprawdzać postawę i poprawność wykonywania ćwiczeń

  • Dobrze przemyślana koncepcja wentylacji/ogrzewania (brak przeciągów, lekka wentylacja)

  • Przyjemne, nieoślepiające lampy – równomierne oświetlenie bez rzucania cieni

  • Przylegająca lub zintegrowana szatnia i umywalnia


Ponadto należy wprowadzić dla pracowników odpowiednie zasady postępowania podczas korzystania ze sprzętu fitness, jak również pomyśleć o koncepcji higieny i sprzątania.




Które urządzenia fitness są odpowiednie do aktywności fizycznej w miejscu pracy?



Nie może być zbyt skomplikowanie, wymyślnie ani monotonnie. W przypadku dużych urządzeń fitness do aktywności sportowej w miejscu pracy należy pamiętać o tym, aby łatwo było się nauczyć wykonywania na nich ćwiczeń, aby zapewniały trening całego ciała, a praca z ich wykorzystaniem wiązała się ze stosunkowo niskim ryzykiem kontuzji. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę przekrój wiekowy pracowników. Doskonałym wyborem są:



  • Bieżnie i orbitreki

  • Wioślarze treningowe

  • Ergometry

  • Rowery firmowe (również ta forma ruchu zapewnia wkład w codzienny fitness w firmie)


Małe urządzenia, takie jak hantle i ławka treningowa są dobrym uzupełnieniem sali fitness, przy czym atlasy do ćwiczeń z wciągnikiem linowym są zasadniczo bezpieczniejsze. Ze względów higienicznych akcesoria do fitnessu są raczej osobistym zakupem, firma może je jednak zapewniać, czyniąc z tego formę zachęty do ćwiczeń. Dotyczy to np. mat do fitnessu lub do jogi.




Jakie korzyści odnosi pracodawca oferujący możliwość aktywności sportowej w miejscu pracy?



Przede wszystkim jego pracownicy są pełni energii, zrelaksowani i mniej podatni na choroby. Korzyści z fitnessu w miejscu pracy można jednak zaobserwować także na innych płaszczyznach:



  • Wzmocnienie marki pracodawcy i jego atrakcyjności dla nowych kandydatów do pracy

  • Wzmocnienie ducha zespołowego i poprawa umiejętności pracy w zespole, a także zapewnienie nowej przestrzeni dla twórczej burzy mózgów