Kółka i rolki ESD

W obszarze ESD należy wyeliminować wszystkie źródła wyładowań elektrostatycznych. Ale co z transportem? Odpowiednim rozwiązaniem będą kółka ESD i rolki ESD.

W kategorii Kółka i rolki ESD oferujemy Państwu produkty następujących marek: Wicke.

Twoje filtry
Marka
Rodzaj produktu
Konstrukcja
Istotne
Liczba artykułów: 18

Kółka ESD i rolki ESD: bezpieczne i bez oporuNiewielki opór toczenia jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość kółek i rolek. W przypadku ich zastosowania na stanowiskach pracy ESD nie chodzi jednak tylko o komfort transportu: ci specjaliści od toczenia się muszą niezawodnie rozpraszać tarcie i ładunki elektryczne, a tym samym zapobiegać wyładowaniom – i w pewnym sensie nieco przechytrzać fizykę. I właśnie takiego zadania podejmują się nasze wysokiej jakości kółka ESD i rolki ESD.
Czym charakteryzują się rolki przewodzące i kółka ESD?Aby kółka i rolki mogły w ogóle poruszać się do przodu, konieczny jest pewien stopień tarcia między podłożem a rolką. Tarcie to powoduje jednak nierównowagę napięć. Zwykłe opony – na przykład w rolkach skrętnych i wsporczych – są wykonane z tworzyw, które są przede wszystkim dopasowane do właściwości podłoża, a także odporne na substancje chemiczne i na ścieranie. Kwestia przewodzenia prądu nie jest tutaj istotna.Tworzywa te nie są jednak odpowiednie do transportu elementów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne ani do tworzenia elastycznych stanowisk pracy ESD. Dlatego rolki ESD i kółka ESD są wyposażone w opony z elastomerów termoplastycznych (TPE), które skutecznie zapobiegają powstawaniu tego rodzaju ładunków.
Jakie wersje są dostępne?Kółka i rolki w wersjach ESD można zamawiać jako pojedyncze rolki zapasowe lub kompletne zestawy rolek skrętnych lub wsporczych. Można je wykorzystać do odnowienia urządzeń transportowych ESD lub przygotowania pojemników ESD do użytku mobilnego.
Na co należy zwrócić uwagę w przypadku rolek skrętnych ESD?Przewodzące opony rolek ESD mogą pozostawiać tłuste plamy na porowatych podłogach. Jeśli szukają Państwo wersji ESD do wrażliwych podłoży, prosimy skontaktować się z nami.Wszystkie nasze wersje zapewniają niewielki opór toczenia i cichą jazdę. W zależności od produktu nośność tych rolek jest jednak nieco niższa niż porównywalnych wersji bez funkcji ESD. Należy wziąć to pod uwagę, stosując daną rolkę w określonym urządzeniu transportowym.
Jak można dodatkowo zwiększyć ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi?Kwestię wyładowań elektrostatycznych należy traktować bardzo poważnie. Każdy pracownik, który ma do czynienia z elementami lub produktami zagrożonymi ESD, powinien nosić odpowiednią odzież roboczą ESD i zostać przeszkolony w zakresie specjalnych procedur chroniących przed wyładowaniami. Samo stanowisko pracy ESD należy wyposażyć w wykładzinę podłogową ESD, a poszczególne zadania należy wykonywać wyłącznie na stołach i krzesłach ESD.
Bardziej szczegółowe omówienie tego tematu można znaleźć w naszym poradniku ESD: ochrona przed katastrofalnymi w skutkach wyładowaniami.