Podesty
Więcej wolności, prostoty i bezpieczeństwa. Podesty robocze to praktyczne i bezpieczne rusztowania ułatwiające pracę na wysokości. Kompaktowa budowa podestów montażowych umożliwia szybkie i łatwe zastosowanie. Pomosty robocze gwarantują bezpieczną i wygodną pozycję stojącą, swobodę ruchów oraz nieograniczony dostęp podczas każdej wykonywanej czynności.
W kategorii Podesty oferujemy Państwu produkty następujących marek: MUNK, eurokraft pro, Hailo, KRAUSE, Layher, Altrex, eurokraft basic, HYMER, Twinco.
Podesty robocze i stosowane do nich wytyczne
Podesty robocze muszą być lekkie, stabilne i mieć dużą nośność. Podesty montażowe powinny być mobilne, przystosowane do dużych obciążeń oraz muszą zapewnić pracującym na nich osobom bezpieczeństwo. Dopiero, gdy powyższe wytyczne są spełnione, możemy być pewni, że podesty robocze ułatwią pracę i dadzą pracownikom poczucie bezpieczeństwa. Wymogi te znajdują również odzwierciedlenie w normie DIN EN 14183 dla pomostów roboczych.
Co nakazuje norma dla podestów roboczych?
Norma DIN EN 14183 określa konkretne procedury, wymiary i materiały do konstrukcji podestów montażowych.
- Drewno, tworzywo o grubości co najmniej 3 mm, stal o grubości co najmniej 0,9 mm i aluminium o grubości co najmniej 1,2 mm to możliwe materiały na nośne elementy konstrukcyjne, takie jak stopnie lub dźwigary. Guma i miękkie PVC to możliwe materiały na powierzchnie antypoślizgowe. Uwaga: podesty robocze z tworzywa muszą być przetestowane pod kątem odporności termicznej i wytrzymałości.
- Ważną kwestią jest sprawdzenie nośności: Każdy stopień podestu roboczego musi udźwignąć 260 kg.
- W podestach drabinowych, podestach schodkowych i stołkach do wchodzenia powierzchnia do stania musi wynosić co najmniej 200 x 300 mm. W podeście na kółkach co najmniej 200 x 200 mm.
- W drabinach z podestem i stołkach do wchodzenia głębokość stopnia musi wynosić co najmniej 80 mm. W podestach schodkowych co najmniej 150 mm.
- Pionowa odległość między stopniami w podestach montażowych musi wynosić maks. 250 mm.
- Wysokość drabin z podestem, podestów schodkowych i stołków do wchodzenia może wynosić maks. 1000 mm, a podestów na kółkach – maks. 500 mm.
- Zabezpieczenie antypoślizgowe musi wynosić co najmniej 0,2.
- Na podeście roboczym musi znajdować się instrukcja użytkowania, która zawiera dane producenta, datę produkcji, obszar zastosowania, nazwę produktu oraz dopuszczalne maks. obciążenie.
Na co zwrócić uwagę wybierając podest roboczy?
W drabinie z podestem, podeście schodkowym czy też w podeście na kółkach różnice wysokości w przypadku wersji z trzema lub czterema stopniami są niewielkie. Inaczej niż w przypadku drabin rozkładanych, wszystkie podesty robocze wymagają wejścia na najwyższy stopień. Decydujące dla Państwa różnice dotyczą głównie materiału i konstrukcji. Wybór materiału będzie zależał od środowiska pracy.
- Wszędzie tam, gdzie występuje przykładowo zatłuszczona powierzchnia, ze względu na ryzyko poślizgu, powierzchnia podestu montażowego nie może być wykonana z tworzywa ani z drewna.
- Przy maszynach lepiej pracuje się na schodach przemysłowych lub schodkach składanych, które można postawić bezpośrednio przy maszynie.
- Podesty robocze lub rusztowania na kółkach są często używane w magazynach oraz pomieszczeniach handlowych, ponieważ można je szybko przesuwać.
Rozwiązaniem alternatywnym dla podestów roboczych są platformy robocze, które mają jeszcze szerszą powierzchnię i zapewniają większy komfort pracy, zwłaszcza, jeżeli czynność wymaga użycia wielkogabarytowych narzędzi i przyborów do pracy.