Rolki skrętne, rolki wsporcze
Rolki skrętne i rolki wsporcze: by zawsze iść przed siebie!
Nie musimy wyjaśniać, o ile łatwiejsza staje się logistyka dzięki kółkom i rolkom. Dlatego wolimy Państwu wyjaśnić, kiedy i dlaczego należy postawić na rolki skrętne i rolki wsporcze z naszej oferty.
Co definiuje rolkę skrętną?
Każda rolka skrętna składa się z kółka w obudowie, w której zamontowany jest określony sposób mocowania. Gdy tylko w grę wchodzi taka obudowa, teoretycznie rolka może się poruszać we wszystkich kierunkach.
Przejmuje ona zatem impuls kierunkowy i przesuwa urządzenia transportowe i wózki wokół narożników i po zakrętach. Aby ułatwić manewrowanie i zapewnić bezpieczniejszą obsługę, wiele rolek wyposażonych jest w ustalacz, który blokuje jedynie kierunek obrotu kółka, lub też w podwójną blokadę, która blokuje dodatkowo łożysko obrotowe.
Co wyróżnia rolki wsporcze?
Rolka wsporcza jest natomiast kółkiem w obudowie na nieobrotowym zawieszeniu. Oznacza to, że rolki te mogą poruszać się tylko na wprost – robią to jednak wyjątkowo bezbłędnie i szybko.
Jak połączyć rolki skrętne i rolki wsporcze?
Zasadniczo najlepszym pomysłem jest zawsze skorzystanie w jednym urządzeniu z zalet obu wariantów. Można wówczas bardzo pewnie pokonywać proste odcinki, a przy zakrętach i przeszkodach wykorzystywać jedynie niewielki nakład sił. Dlatego też najpopularniejszym wariantem jest połączenie dwóch rolek skrętnych i dwóch rolek wsporczych. Cztery rolki skrętne będą jednak idealne w razie konieczności manewrowania w ciasnym pomieszczeniu, kiedy przykładowo trzeba jechać wózkiem serwisowym przez wąskie korytarze biurowe lub wózkiem montażowym wokół wielu stanowisk pracy.
Teoretycznie cztery rolki wsporcze (lub rolki skrętne z ustalaczem) mogłyby poruszać się szczególnie płynnie i pewnie na wprost po wcześniej wyznaczonych drogach. W rzeczywistości jednak nikt nie korzysta z tego wariantu.
W naszej ofercie rolek marki Proroll, Wicke i Tente z pewnością znajdą Państwo połączenie idealnie dopasowane do Państwa potrzeb.
Jaki materiał należy wybrać w przypadku rolek skrętnych lub wsporczych?
Dzięki zastosowaniu różnych materiałów, z których wykonane są opony lub rolki, można optymalnie dostosować rolki wsporcze i skrętne pod względem warunków pracy, nośności i czynników środowiskowych:
- Zaletą szarego żeliwa jest wytrzymałość i odporność na ścieranie w trudnych warunkach pracy ciągłej. Materiał ten jest wprawdzie głośny i mniej przyjazny dla podłoża, nie wymaga jednak konserwacji.
- Termoplastyczne gumowe elastomery poruszają się płynnie, mają niewielki opór toczenia i nie pozostawiają śladów na podłodze.
- Poliuretan ogółem nadaje się do delikatnych, równych podłoży i może przenosić duże obciążenia. Jest odporny na wpływy ze środowiska w postaci czynników chemicznych i wyróżnia się bardzo cichą i płynną pracą.
- Poliamid i nylon są odporne na wstrząsy i uderzenia i charakteryzują się niewielkim oporem toczenia. Stają się one nowoczesną alternatywą dla stali, odporną jednak na pęknięcia i temperaturę. Dlatego też sprawdzają się one w rolkach do dużych obciążeń, zwłaszcza przy temperaturach poniżej zera, ich praca jest jednak głośna.
- Pełne ogumienie wykorzystuje się szczególnie często w rolkach skrętnych stosowanych na nierównych podłożach. Materiał ten jest cichy, zwrotny i niedrogi. Szare ogumienie pełne jest bezśladowe, zatem nie pozostawia żadnych smug na podłodze.
Więcej informacji o najważniejszych szczegółach istotnych podczas wyboru znajdą Państwo w poradniku zakupów dot. kółek i rolek.
Jak wybrać odpowiednie rolki?
Na każdej stronie produktu znajduje się wiele opcji ustawień ułatwiających wybór rolki. Jak zawsze po kliknięciu przez Państwa w główne kryterium wyboru ustalamy optymalną dla Państwa kombinację właściwości. Należy przy tym zwrócić uwagę na:
- Konstrukcję: Praktycznie każdy model jest dostępny jako rolka wsporcza lub skrętna, z blokadą lub bez. Jeśli zaznaczą Państwo to kryterium w wyszukiwarce produktów na stronie kategorii, nasz sklep automatycznie zestawi właściwy wybór produktów.
- Łożyska kółek: W zależności od modelu można wybrać łożyska ślizgowe, rolkowe i kulkowe. Łożyska ślizgowe polecamy do zastosowań w obszarach wilgotnych, w przeciwnym razie doradzamy pozostałe dwa warianty.
- Nośność/wagę: Należy zastosować wzór: waga urządzenia transportowego + ładunek / 3. Współczynnik 3 zapewnia, że rolki utrzymują ciężar, nawet jeśli nie zawsze wszystkie cztery rolki mają kontakt z podłożem.
W razie dalszych pytań chętnie służymy pomocą.