Grzechotki, klucze dynamometryczne

Najważniejsze, by nie przesadzić: im dokładniej dokręcą Państwo śrubę, tym pewniejsze będzie połączenie. Za pomocą profesjonalnego klucza dynamometrycznego zawsze znajdą Państwo odpowiednią ilość siły i obrotów.

W kategorii Grzechotki, klucze dynamometryczne oferujemy Państwu produkty następujących marek: KS Tools.

Twoje filtry
    Marka
    Rodzaj produktu
    Długość [mm]
    90
    90
    1250
    1250
    -
    Napęd czworokątny w calach
    Norma
    Wersja
    Cena brutto
    Cena netto
    Istotne
    Liczba artykułów: 15

    Grzechotki i klucze dynamometryczne: śruba luźniej? Lepiej nie!



    W sytuacjach awaryjnych wszystko zależy od dokręcenia śruby. Dotyczy to nie tylko kół pojazdów, lecz również głowicy cylindrów i innych ważnych komponentów. Klucz dynamometryczny to najbezpieczniejszy wybór nie tylko w branży motoryzacyjnej.



    Czym wyróżnia się mechaniczny klucz dynamometryczny?



    Śruba lub połączenie śrubowe jest z reguły newralgicznym punktem w maszynach i pojazdach. Oddziałują tutaj skomplikowane rozkłady sił, które mają znaczenie zwłaszcza podczas ruchu lub naprężeń termicznych.



    Jeżeli między wkrętami, nakrętkami lub śrubami nie ma równomiernego rozkładu sił, w sytuacji awaryjnej może dojść do poluzowania się lub rozerwania połączenia. Zadaniem klucza dynamometrycznego jest znalezienie takiego równomiernego rozkładu sił.



    Śruby i nakrętki, jako normalia zgodne z DIN, charakteryzują się takim możliwym do dokładnego obliczenia rozkładem sił, który wyrażony jest momentem dokręcania (w Nm). Specjalny klucz albo wskazuje optymalny punkt dokręcenia, albo „blokuje się'' w tym punkcie – zazwyczaj poprzez słyszalne kliknięcie.



    Oznacza to, że bezpieczne połączenia śrubowe nie podlegają szacunkom ani wartościom empirycznym. Stają się one praktyczną nauką, która dzięki odpowiednim narzędziom ręcznym może być wdrażana w życie nawet przez laików.



    Jedyną wadą tej metody pracy jest to, że utrzymanie precyzji grzechotki wymaga ostrożnego używania i przechowywania tego narzędzia.



    Przy jakiej wartości Nm należy przechowywać klucz dynamometryczny?



    W kluczu dynamometrycznym główne „zadanie pomiarowe'' opiera się na napięciu sprężyny. Po zakończeniu pracy sprężyna nie może pozostać naprężona. Klucz należy ustawić na najniższej wartości Nm i przechowywać w miejscu zamkniętym i zabezpieczonym przed uderzeniami – najlepiej w pudełku.



    Czy kluczem dynamometrycznym wolno także odkręcać śruby?



    To pytanie zawsze budzi gorące dyskusje. Najbezpieczniej stwierdzić, że jako narzędzia do dokręcania zapewniające wysoką precyzję grzechotka ani klucz dynamometryczny nie powinny być używane do odkręcania śrub. Z zadaniem tym doskonale poradzą sobie dostępne u nas liczne klucze o wysokiej jakości.



    Jeśli przy dokręcaniu zauważą Państwo, że śruba jest za mocno przykręcona, warto odkręcić całe połączenie i zacząć od początku. Dzięki temu mają Państwo pewność, że osiągną dokładną wartość.



    W razie dodatkowych pytań dotyczących asortymentu nasz dział obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji.