Krzesła i stoły ESD
Stanowisko pracy ESD bez krzeseł i stołów ESD jest niczym więcej jak tylko uziemionym magazynem. Aby mieć pewność, że każdy z elementów zachwyca doskonałą precyzją i absolutną funkcjonalnością, należy zwrócić większą uwagę na ergonomię i gotowość do działania.
W kategorii Krzesła i stoły ESD oferujemy Państwu produkty następujących marek: bimos, Treston, RAU.
Krzesła robocze ESD i stoły robocze ESD: bezpieczna praca bez napięcia
Podczas gdy w biurze i administracji głównym celem jest ergonomia krzeseł obrotowych i stołów roboczych, w obszarze ESD (prawie) wszystko kręci się wokół kontrolowanego wyrównywania napięcia. Czy trzeba jednak rezygnować z wygodnej i zdrowej pozycji przy pracy? To nie wchodzi w grę – doskonałym rozwiązaniem są bowiem nowoczesne krzesła robocze ESD, od taboretów i krzeseł roboczych po krzesła obrotowe, w połączeniu ze stołami roboczymi ESD!
Dlaczego w obszarze ESD potrzebne są specjalne stoły i krzesła robocze?
Nawet jeśli stoły robocze mają stałe miejsce i trudno je naładować elektrostatycznie przez energię tarcia, stanowią one podstawę prawidłowego wyposażenia stanowiska pracy ESD. Ładunki elektrostatyczne powstają głównie podczas użytkowania stołu przez personel oraz w wyniku kontaktu z przyborami roboczymi umieszczanymi na blacie stołu. Dlatego stoły robocze ESD są wykonane z materiałów rozpraszających ładunki elektrostatyczne – od blatu z melaminy po szkielet z nogami z elementem uziemiającym.
W przypadku krzeseł roboczych ryzyko wystąpienia napięcia jest oczywiste: kółka i rolki ocierają się o podłogę, ubrania robocze o siedzisko – wersje ESD są zatem niezwykle istotne, zwłaszcza gdy pracownicy mają do czynienia z wrażliwymi elementami elektronicznymi.
Które produkty ESD są odpowiednie do poszczególnych obszarów roboczych?
Dużym wyzwaniem jest wyposażenie pomieszczeń sterylnych: zwłaszcza w laboratoriach medycznych, ale także np. przy produkcji układów scalonych lub w przemyśle farmaceutycznym, trzeba nie tylko wyeliminować zagrożenie ESD, ale także utrzymać na niskim poziomie zanieczyszczenie cząstkami stałymi. Stoły i krzesła robocze do pomieszczeń sterylnych nie tylko przewodzą prąd, lecz spełniają także wymagania normy ISO 14644-1 dotyczącej klas czystości. Bardzo gładkie powierzchnie i możliwie bezszwowe wykończenie ułatwiają utrzymanie higieny i czyszczenie.
Nawet jeśli standardy pomieszczeń sterylnych nie muszą być przestrzegane, w obszarze ESD również należy zachować czystość. Niemniej na pierwszym miejscu jest ergonomia: krzesła i stoły ESD mają łatwą regulację wysokości, wspierają prawidłową postawę podczas pracy, a tym samym odciążają pracowników.
Wybierając między taboretem roboczym a skomplikowanym krzesłem obrotowym ze wszystkimi funkcjami ergonomicznymi, zawsze należy zdecydować się na model, który jest najlepiej dostosowany do miejsca pracy. Im dłużej trwa praca i im większej koncentracji wymaga, tym bardziej wszechstronnie powinno być wyposażone krzesło ESD.
Jakie wyposażenie dodatkowe ESD jest niezbędne?
Jednym z najważniejszych źródeł wyładowań pomiędzy krzesłem ESD, stołem ESD a wrażliwym przedmiotem jest człowiek. Dlatego pracownicy przebywający w obszarze ESD muszą być zawsze wyposażeni w uziemione wyposażenie dodatkowe ESD (takie jak opaska ESD na nadgarstek) i muszą nosić odzież roboczą ESD. Niezawodne rozpraszanie ładunków zapewniają również wykładziny podłogowe ESD ułożone pod krzesłami i stołami.
Więcej informacji o wzajemnym oddziaływaniu tych czynników można znaleźć w naszym poradniku ESD: ochrona przed katastrofalnymi w skutkach wyładowaniami.