Znaki ostrzegawcze
Dzięki znakom ostrzegawczym można zwrócić uwagę pracowników na możliwe zagrożenia w określonych obszarach. Co jest istotne: czarna czcionka na żółtym tle, które to zestawienie obowiązuje na całym świecie. W ten sposób można optymalnie zabezpieczyć swoją firmę i zapobiec wypadkom przy pracy.
Znaki ostrzegawcze: rozpoznanie zagrożenia, bezpieczne działanie
Nawet najbardziej doświadczeni pracownicy nie mogą znać wszystkich źródeł zagrożenia na terenie firmy. Nawet niedoświadczeni odwiedzający powinni wiedzieć, czego mogą się spodziewać w danym zakładzie. Informacji tych dostarczają znaki ostrzegawcze, które wyraźnie wskazują na zagrożenie i motywują do bezpiecznego działania.
Jakie są przepisy dotyczące znaków ostrzegawczych?
Znaki ostrzegawcze, jako podkategoria znaków bezpieczeństwa, zostały ostatnio poddane przeglądowi i ujednolicone. W szczególności zaktualizowano symbolikę i kolorystykę, zrozumiałą w kontekście ogólnym i międzynarodowym. Zgodnie z normą PN-EN ISO 7010 znaki ostrzegawcze muszą być trójkątne, z czarnym napisem na tle w kolorze żółtym sygnałowym (RAL 1003).
Podczas mocowania istotne jest, aby przestrzegać niezbędnych odległości widzenia dla różnych (rozmiarów) znaków.
Na jakie zagrożenia zwracają uwagę znaki ostrzegawcze?
Te żółte trójkąty mają na celu ostrzeganie ludzi o mogących wystąpić na danym obszarze zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa. Oznacza to, że same znaki nie przekazują wyraźnych zakazów lub instrukcji działania, ale motywują do określonego zachowania.
Dotyczy to na przykład sezonowych zagrożeń w postaci zsuwających się z dachu mas śniegu lub nieobliczalnych byków na pastwisku. Częściej spotykane są znaki ostrzegawcze dotyczące związanego z obsługą maszyn niebezpieczeństwa zgniecenia, obecności wysokiego napięcia lub promieniowania optycznego.
Z czym należy łączyć znaki ostrzegawcze?
Oznakowanie bezpieczeństwa w firmie musi spełniać wyraźny wymóg: nie może być żadnych wątpliwości co do tego, co należy, a czego nie należy robić w danym obszarze. Dlatego też znaki ostrzegawcze są często łączone z odpowiednimi znakami nakazu lub zakazu.
Przy znakach ostrzegawczych dotyczących spadających lub wiszących ładunków sensowne będzie wykorzystanie znaku nakazującego stosowanie ochrony głowy. W bardzo niebezpiecznych strefach wymagane są odpowiednie zakazy wchodzenia na dany obszar. Należy jednak upewnić się, że każdy znak przekazuje bezwzględnie konkretną instrukcję działania i dlatego jest niezbędny. Zbyteczne lub sprzeczne znaki umniejszają bowiem siłę wyrazu i sprawiają, że pierwotnie oczywiste ostrzeżenie jest nieskuteczne lub błędnie rozumiane.