Składowanie butli z gazem

Czy wysokiej jakości produkty do bezpiecznego przechowywania w firmie butli z gazem pozwalają na przechowywanie ich gdziekolwiek lub tam, gdzie akurat pasuje? Niestety tak prosto nie jest, natomiast na wybór bezpiecznych rozwiązań do przechowywania nie można narzekać. Tutaj znajdą Państwo szafy na butle z gazem, kontenery na butle z gazem i wyposażenie dodatkowe do przechowywania substancji niebezpiecznych. Prezentujemy także przydatne informacje na ten temat.

W kategorii Składowanie butli z gazem oferujemy Państwu produkty następujących marek: eurokraft pro, eurokraft basic, asecos.

Twoje filtry
    Marka
    Rodzaj produktu
    Zrównoważony rozwój
    Wysokość [mm]
    Szerokość [mm]
    Głębokość [mm]
    Kolor
    Kolor drzwi
    Materiał
    Miejsce zastosowania
    Odporność na działanie ognia
    Rodzaj drzwi
    Cena brutto
    Cena netto
    Istotne
    Liczba artykułów: 31

    Przechowywanie butli z gazem: w szafie na butle z gazem, poza strefą zagrożenia



    Jest niewidoczny, nieważki i dość reaktywny: dobrym rozwiązaniem do przechowywania gazu, bo o nim mowa, są butle gazowe. Dobrym, choć nie idealnym, dlatego ustawodawcy i zdrowy rozsądek wymagają dalszych środków w zakresie bezpiecznego przechowywania butli z gazem.



    Jak przechowywać butle z gazem?



    Podczas gdy w domu w dużej mierze wystarczy przechowywać butle z gazem w pozycji pionowej, dobrze uszczelnione i w odpowiednim miejscu, do przechowywania substancji niebezpiecznych w miejscu pracy zastosowanie mają bardziej rygorystyczne zasady – choćby ze względu na ilość przechowywanych pojemników. I tak np. w Niemczech decydujące są przepisy TRGS 510 określające trzy podstawowe warunki:



    • Butle z gazem, jako pojemniki z gazem pod ciśnieniem, podlegają rygorystycznej ocenie ryzyka.

    • Jeśli butle z gazem są przechowywane jako zapasy w magazynie, uznaje się to za magazynowanie, co podlega najsurowszym wytycznym w zakresie bezpieczeństwa.

    • Butle z gazem należy chronić przed wysoką temperaturą, ogniem, uszkodzeniami mechanicznymi, korozją i kradzieżą.


    Praktyczne zasady instalacji i użytkowania szaf na butle z gazem lub kontenerów na butle z gazem są bardzo szczegółowe. Do przechowywania butli z gazem zasadniczo stosuje się następujące zasady:



    • Zabezpieczenie wstępu lub dostępu za pomocą zamków

    • Oznakowanie obszaru przechowywania znakami zakazu

    • Oznaczenie obszaru chronionego wokół magazynu

    • Zapewnienie bezpiecznej odległości (co najmniej 5 m) od innych źródeł zagrożenia

    • W przypadku gazów łatwopalnych należy w bezpośrednim sąsiedztwie zapewnić gaśnicę

    • W przypadku przechowywania wewnątrz budynków co najmniej jedne drzwi muszą prowadzić bezpośrednio na zewnątrz


    Zasadniczo wyróżnia się przechowywanie butli z gazem na zewnątrz oraz wewnątrz budynków.



    Przechowywanie wewnątrz budynków uznaje się za sytuację wyjątkową, ponieważ takie miejsce przechowywania musi spełnić liczne wymogi. Na zewnątrz butle z gazem najlepiej przechowywać w szafie na butle z gazem, w kontenerze na butle z gazem lub w szafie kratowej. Natura zapewnia tutaj bowiem niezbędną ciągłą wentylację.



    Jeśli magazyn na substancje niebezpieczne nie znajduje się pod dachem, należy wybrać modele z własnym zadaszeniem. Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę nie tylko na liczbę butli z gazem, które można przechowywać, lecz także na detale, takie jak uchwyty do mocowania chroniące butle przed przewróceniem.



    Gdzie nie wolno przechowywać butli z gazem?



    • Na klatkach schodowych

    • W przejściach lub ciągach komunikacyjnych

    • W garażach lub pomieszczeniach roboczych (wyjątek: przygotowanie do natychmiastowego użycia)

    • Na drogach komunikacyjnych lub ewakuacyjnych

    • W pomieszczeniach poniżej poziomu gruntu (z wyjątkami, jeśli przestrzegane są najsurowsze przepisy bezpieczeństwa)


    Dlaczego butli z gazem nie wolno przechowywać poziomo?



    Ścianki butli z gazem są cieńsze niż ich spód. Gdyby zatem były one przechowywane poziomo, oznaczałoby to wzrost ryzyka uszkodzeń mechanicznych. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, by butle z gazem nie leżały zwłaszcza podczas pobierania gazu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pożaru lub wybuchu.

    Więcej informacji na temat bezpiecznego przechowywania można znaleźć w naszych informacjach dotyczących zgodnego z przepisami składowania substancji niebezpiecznych. Chętnie doradzimy Państwu również osobiście – zachęcamy do kontaktu z nami.