Rolki do wózków podnośnikowych

Rolki do wózków podnośnych, rodzaj rolek, które z pewnością powinni mieć Państwo w zapasie tak, aby pozostać mobilnym. Obojętne, czy potrzebują Państwo rolek zamiennych do wózków podnośnych czy rolek skrętnych i widłowych do nowej produkcji, my chętnie w je Państwa wyposażymy.

Rolki do wózków podnośnych: małe, a takie silne!



Na widok typowo maleńkich rolek do wózków podnośnych prawie żaden laik nie podejrzewałby, że kryje się za nimi nośność rzędu kilkuset kilogramów. Ci niepozorni pomocnicy w logistyce magazynowej i transportowej to jednak prawdziwi specjaliści od ciężkich zadań.



Jakie rolki stosuje się w wózkach podnośnych?



Każdy podnośny wózek widłowy wyposażony jest w kółka i rolki, które współpracują ze sobą, aby zapewnić optymalną możliwość transportu:


  • Kółka skrętne o większej średnicy koła i z odpowiednio lekkobieżnymi oponami zapewniają doskonałą zwrotność nawet przy dużych obciążeniach. Te kółka do wózków podnośnych unoszą mniejszą część ładunku.

  • Rolki widłowe unoszą duże obciążenia i dlatego muszą być mocne i zaprojektowane specjalnie dla danego podłoża.


Do każdego środowiska pracy i każdego zastosowania dostępne są odpowiednie kółka i rolki. Jak je dobrać, tego dowiedzą się Państwo w poradniku zakupów dot. kółek i rolek.



Jakie czynniki decydują o wyborze rolek do wózków podnośnych?



Należy dopasować do siebie zarówno pary rolek, jak i materiał, którym są one pokryte, a także wielkość rolek. Ułatwiamy Państwu wybór i na każdej stronie produktu zestawiamy optymalne połączenie właściwości w oparciu o określone przez Państwa kryterium wyjściowe. Wspomniane kryteria wyjściowe to między innymi:



1. Materiał pokrywający



Poliuretan i poliamid to najbardziej popularne i sprawdzone materiały do produkcji rolek widłowych. Rolki z poliamidu zapewniają lekkie prowadzenie i zazwyczaj wykazują dobrą odporność chemiczną. Nie są one jednak tak gładkie jak rolki poliuretanowe, które są z kolei lepsze do delikatnych podłóg.


Pełne ogumienie jest ekonomiczną i zapewniającą zwrotność alternatywą dla kółek skrętnych. Dalsze wskazówki na temat materiału wykonania znajdą Państwo w poradniku zakupów o rodzajach tworzyw.



2. Średnica rolki, szerokość rolki, długość montażowa, średnica osi

Czynniki te są ściśle ze sobą powiązane. Dlatego też możliwe połączenia są podświetlane na stronie produktu, gdy tylko określą Państwo wymaganą wartość. Dzięki temu zapewniamy, że zawsze znajdą Państwo odpowiednią część zamienną do danego wózka podnośnego.



3. Nośność



Zdolność operacyjna wózka podnośnego zależy wyłącznie od nośności rolki widłowej. Dlatego też należy zawsze dokonać dokładnych obliczeń i zapoznać się z danymi dotyczącymi nośności zgodnie z tabliczką znamionową danego wózka podnośnego. Należy przestrzegać maksymalnych wartości dla danego wózka.


Ze względu na środek ciężkości ładunku kółka skrętne dźwigają oczywiście mniejszy ładunek niż rolki widłowe, ale również w tym przypadku obowiązuje ta sama zasada: urządzenie i ładunek określają, jakie minimalne wymagania muszą zostać spełnione. Przy czym dokładniejsze obliczenia pozwalają uniknąć wypadków i uszkodzeń.



Czy do wymiany rolek do wózka podnośnego potrzebna jest instrukcja obsługi?



Wymiana rolek w wózku podnośnym jest zwykle konieczna dopiero po latach intensywnego użytkowania. A to dzięki wysokiej jakości materiałom i doskonałemu wykonaniu. Sama wymiana nie wymaga żadnych specjalnych instrukcji ani wyjaśnień. Wystarczy tylko upewnić się, że podczas wymiany urządzenie jest odpowiednio zabezpieczone, a następnie przeprowadzić test operacyjny, który tak czy inaczej jest codziennym wymogiem.



Kółka i rolki w wózku podnośnym podlegają również kontroli zgodnie przepisami BHP.



Jeśli potrzebują Państwo określonego rodzaju rolki, który nie jest dostępny w standardowym asortymencie, wystarczy wypełnić nasze zapytanie o produkt. Mogą tu Państwo również zadać pytania dotyczące naszego asortymentu rolek do wózków podnośnych oraz całej naszej oferty.