Projekty i referencje

W jednym miejscu, od jednego dostawcy

Vishay Electronic skoncentrowała swoje centrum logistyczne części elektronicznych w Selb, w pełni zdając się przy projektowaniu hali magazynowej na doradztwo oraz produkty kaiserkraft.

Miasteczko Selb w Górach Fichtel jest znane przede wszystkim z porcelany. Światowe marki Rosenthal i Hutschenreuther mają tu swoją siedzibę. Nie każdy wie, że: Vishay Electronic z siedzibą w Selb jest światowym graczem na rynku części elektronicznych. Diody, prostowniki, tranzystory, czujniki lub oporniki są tu produkowane w milionach sztuk i wysyłane z Selb na cały świat. Tutaj mieści się też europejska centrala koncernu, założonego w roku 1962 w Ameryce i mającego na terenie samych Niemiec siedem lokalizacji.

Historia zakładów w Selb sięga o wiele wcześniej i również ona – a jakże mogłoby być inaczej – ma wiele wspólnego z porcelaną: w roku 1900 Phillip Rosenthal utworzył z inicjatywy AEG „Oddział E“, którego zadaniem miał być rozwój i produkcja izolatorów oraz elementów ceramicznych do zastosowań w elektronice. Postęp elektryfikacji na świecie przeżywał wówczas wielki rozwój, przez co popyt na tego rodzaju produkty był ogromny. Z biegiem czasu obok fabryki I powstały dwie inne fabryki. Rocznie produkuje się tu blisko 80 milionów części, opracowuje się 85 000 zleceń. Klientami są dziś firmy z dziedziny elektroniki przemysłowej i konsumenckiej oraz techniki komputerowej, branży motoryzacyjnej, techniki medycznej, lotnictwa i astronautyki.

„Dzięki naszej historycznie zrośniętej strukturze trzech fabryk w sektorze logistyki powstała podwójna struktura: w każdej z fabryk posiadamy dział przyjęcia towarów wraz z połączonym magazynem surowców. Dział wysyłki zlokalizowano w fabryce III“, opowiada Mathias Fröhlich, menedżer ds. zakupów w firmie Vishay.

Vishay ler

W taki sposób zapadła decyzja o budowie centralnego magazynu surowców i gotowych produktów wraz z połączonym centrum logistycznym. Budynek o powierzchni użytkowej 2500 metrów kwadratowych, z czego 2150 metrów kwadratowych ma sam magazyn, powstał w pobliżu fabryki III. Jednak budowa to jedna kwestia – drugą stanowi pasujące i spełniające wszystkie wymogi wyposażenie wnętrza. Na tym etapie w grze pojawiła się firma kaiserkraft. „Na początku 2013 roku zadzwoniłem do Béla Bezold i zwróciłem się z zapytaniem, w jakim stopniu może nam pomóc“, opowiada Mathias Fröhlich. Béla Bezold jest regionalnym kierownikiem ds. sprzedaży w oddziale kaiserkraft w Monachium, mającym szczególnie bogate doświadczenie w pracy nad dużymi projektami.

Vishay ler

„W ciągu roku prowadzę kilka tego rodzaju projektów. U nas klient otrzymuje wszystko od jednego dostawcy, od fazy planowania aż po ostateczne przekazanie“, mówi Béla Bezold. Mathias Fröhlich i on znają się i szanują już od wielu lat, ponieważ Vishay Electronic jest od wielu lat czołowym kontrahentem w kaiserkraft i ufa jakości świadczonych usług doradczych oraz produktom.

Na początku jest projekt: Regionalny przedstawiciel sprzedaży z oddziału kaiserkraft w Monachium zaprojektował wyposażenie wewnętrzne magazynu w regały.

Vishay ler

To nie takie proste, jakby się mogło wydawać

„Korzystaliśmy już z regału kaiserkraft, z którego byliśmy bardzo zadowoleni“, opowiada Mathias Fröhlich. „Początkowo myślałem po prostu o rozbudowaniu ich o regały do wysokich obciążeń.“ Rzuty, dokumenty projektowe i określone wymagania udostępnił Béla Bezold, który opracował następnie pierwszą propozycję. Jednak okazało się, że nie jest to takie proste, jak się na początku wydawało: wymagania nowego centrum magazynowo-logistycznego były większe od istniejących regałów, które miały być ponownie wykorzystane. „Ostatecznie wszystko zaprojektowaliśmy od początku, użyto regałów z półkami średniej nośności, w których każda z półek wytrzymuje obciążenie do 200 kg“, mówi Béla Bezold. Łącznie powstało 528 metrów regałów, z około 2100 półkami, podzielonych na cztery poziomy i rozmieszczonych w rzędach po trzy do pięciu przęseł. Jeżeli komuś udało się go raz przejść, udało mu się pokonać niemal półtora okrążenia stadionu.

Możliwość łatwej rozbudowy

Regały tworzą „serce“ nowego magazynu, gotowe produkty zostaną na nich umieszczone w równo ułożonych rzędach, zanim zostaną przekazane do wysyłki. Wniosek: konstrukcja jest planowana w sposób umożliwiający rozbudowę, tak aby w razie konieczności nad pierwszym poziomem regałów można było zamontować drugi, przez co powierzchnia magazynu zostałaby dwukrotnie powiększona. W taki sposób można zabezpieczyć się na przyszłość.

Vishay ler
Vishay ler

Na zewnętrznych ścianach magazynu umieszczono regały paletowe. 170 palet z surowcami, takimi jak ceramiczne płytki podłogowe, części metalowe, materiały kontaktowe oraz części zamienne do maszyn i urządzeń można teraz bez problemu rozmieścić na czterech poziomach aż do wysokości dachu.

Czy na etapie projektowania pojawiły się szczególne bariery lub trudności? „Właściwie nie. Pamiętam tylko telefon dot. formy budowlanej, w którym pytano mnie, jaki beton należy teraz wylewać“, mówi Béla Bezold z uśmiechem. Pod podłogą hali zainstalowano ogrzewanie podłogowe, co ma wpływ na obciążalność podłoża. „Udało się nam to jednak rozwiązać przez zastosowanie specjalnych kotew do regałów“, mówi. Również wymagania względem obciążenia dla regałów, ponownie zwiększone na etapie projektowania, udało mu się bez problemu spełnić. „Firma kaiserkraft ma w swojej ofercie na prawdę wszystko.“

Mathias Fröhlich z firmy Vishay jest również bardzo zadowolony z realizacji: „Mieliśmy plan i wiedzieliśmy, czego chcemy. Wszystko, czego potrzebowaliśmy do jego realizacji, dostarczył nam kaiserkraft.“ I to dokładnie w terminie: 26 sierpnia dostarczono wszystkie nowe regały, a następnie je zmontowano, 31 sierpnia można było przekazać nowy magazyn i centrum logistyczne, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Stare regały kaiserkraft, które można było jeszcze wykorzystać, znalazły inną funkcję w firmie.

Dla Béla Bezold praca tutaj nie dobiegła jeszcze końca, ponieważ jest on odpowiedzialny za odbiór i coroczną kontrolę urządzeń: „Jako autoryzowany partner jesteśmy również odpowiedzialni za przeprowadzenie corocznej kontroli regałów wg BGR i EN-15635. Ponadto kaiserkraft jako jedna z niewielu firm jest w stanie przeprowadzić naprawy na miejscu i sporządzić wymagane sprawozdania z kontroli.“

Powrót do strony projektów

Vishay ler

Kontakt

Jeżeli przymierzają się Państwo do opracowania projektu wyposażenia technicznego to prosimy najlepiej o bezpośredni kontakt z nami. Nasi doświadczeni eksperci chętnie Państwu doradzą w wyborze produktów i pomogą w realizacji tego projektu.