+48 22 623 03 42       kaiserkraft@kaiserkraft.pl

Klienci indywidualni Klienci biznesowi
  Drukuj stronę

Ważne objaśnienia dotyczące krzeseł obrotowych - siedzenie na miarę

Po czym można poznać dobre obrotowe krzesło biurowe?

Optymalne współgranie siedziska, oparcia, mechaniki i poręczy jest tym, co wyróżnia dobre krzesło biurowe. Elementy te muszą być odpowiednio dobrane do obciążenia. Wybór właściwego mebla do siedzenia jest sprawą kluczową w celu zapobieżenia schorzeniom kręgosłupa. Kosztów długoletniego siedzenia w nieprawidłowej pozycji nie da się wręcz oszacować.

Wyodrębniliśmy 4 grupy użytkowników i dla każdej z nich wybraliśmy odpowiednie obrotowe krzesła biurowe.

1. Standardowe krzesła obrotowe

Do okazjonalnego siedzenia przy stanowisku pracy, np. na stanowiskach zmieniających się lub używanych od czasu do czasu. W tym przypadku można wybrać rozwiązania korzystne cenowo. Wyposażenie standardowe, regulacja wysokości siedzenia i regulacja nachylenia oparcia jest w większości przypadków całkowicie wystarczająca.

Regulacja wysokości oparcia

Regulacja nachylenia oparcia

Podpórka części lędźwiowej kręgosłupa

2. Krzesła obrotowe z siedziskiem z podporą lędźwi

Dla ludzi, którzy ze względów zdrowotnych potrzebują specjalnego krzesła. Ważne jest, aby krzesła te stosować odpowiednio wcześnie. W przypadku tych krzeseł obrotowych miednica podparta jest wznoszącą się powierzchnią siedziska, co ogranicza jej rotację. Podpórka lędźwi stanowi dodatkowe podparcie w obszarze lędźwiowym i sprawia, że kręgosłup utrzymuje swój naturalny kształt "S", a obciążenia są jak najmniejsze. Ważny jest ruchomy, otwarty kąt siedzenia, który automatycznie ustawia ciało w prostej pozycji.

Regulacja wysokości oparcia

Krzesło z siedziskiem nieckowym

Mechanizm synchroniczny / stały kontakt pleców z oparciem

Podpórka części lędźwiowej kręgosłupa

Regulacja przeciwnacisku

3. Krzesła obrotowe dla operatora

Do zastosowania na stanowiskach pracy, na których pracuje się przeważnie w pozycji siedzącej, np. na stanowisku referenta lub informatyka. Długie siedzenie przy pracy wiąże się z wysokimi wymaganiami stawianymi krzesłom obrotowym. Główny nacisk kładzie się tutaj na mechanikę. Mechanika synchroniczna gwarantuje dynamiczne siedzenie. Oparcie podąża za tułowiem odciążając kręgosłup. Im wyższe jest oparcie, tym większe jest odciążenie. Poręcze działają jako dodatkowe podparcie.

Regulacja wysokości oparcia

Mechanizm synchroniczny / stały kontakt pleców z oparciem

Poręcze, w miarę możliwości z regulacją wysokości

Regulacja przeciwnacisku

Podpórka części lędźwiowej kręgosłupa

4. Fotel szefa

Reprezentacyjna oprawa do biura szefa. Miękkie obicie zapewnia uczucie komfortu siedzenia, nawet do późnych godzin. Wysokie oparcie i poręcze zapewniają podparcie całego tułowia. Mechanizm podnośny przenosi punkt ciężkości. Tutaj oczywiście znajdą Państwo także odpowiednie krzesła dla gości.

Wysokie oparcie

Miękkie obicie siedziska

Mechanizm podnośny

Poręcze

Regulacja przeciwnacisku

Informacje na temat prawidłowego siedzenia na krzesłach biurowych

Aby zagwarantować prawidłową pozycję siedzącą w czasie pracy, proszę przestrzegać poniższych wskazówek:

Prawidłowa wysokość siedziska
Siedzisko jest ustawione na właściwej wysokości, jeżeli kąt utworzony pomiędzy udami a łydkami przy pełnym podparciu stóp na podłożu wynosi co najmniej 90° (kąt prosty).

Pozycja w czasie siedzenia
Podczas siedzenia należy korzystać z całej powierzchni siedziska, aż do oparcia. Należy często zmieniać pozycję. Receptą jest aktywne siedzenie, które pozwala na uniknięcie bólów głowy i pleców oraz problemów z sercem i układem krążenia.

Poręcze
Dodatkowe odciążenie zapewniają poręcze. Odciążają one ramiona podczas dłuższego siedzenia. Poręcze z regulacją wysokości służą do optymalnego dostosowania do indywidualnych wymiarów ciała. Przy pracy z klawiaturą do pisania są polecane w ograniczonym stopniu.

Oparcie
Lekki przeciwnacisk oparcia powinien być odczuwalny w każdej pozycji siedzącej. Jeżeli oparcie jest zbyt miękko ustawione, nie jest w stanie spełniać funkcji podpierającej. Jeżeli jest zbyt twarde, pozycja siedząca jest zbyt sztywna i niewygodna.

Szkielet
Wszystkie modele krzeseł obrotowych są wyposażone w zabezpieczającą sprężynę gazową do regulacji wysokości siedziska oraz stabilny krzyżak na 5 nogach.

Rolki
Rolki bieżne są seryjnie przeznaczone do zastosowania na wykładzinach dywanowych. Rolki do podłóg twardych są dostępne za niewielką dopłatą. Rolki bieżne są hamowane w zależności od obciążenia wg PN EN 12527 i PN EN 12529.

O bezpieczeństwie
W odniesieniu do wszystkich krzeseł biurowych zastosowanie znajdują przepisy normy DIN-EN 1335. Określa ona wymiary, właściwości użytkowe i wymogi kontrolne w zakresie biurowych krzeseł obrotowych. Zabezpieczająca sprężyna gazowa jest zabezpieczona sprężyną gazową. Krzyżak na 5 nogach zapobiega przewróceniu.

Prawidłowe siedzisko

Siedzisko standardowe
Dobra jakość siedzenia nie musi być droga. Ergonomiczne siedzisko z obiciem z pianki z niecką z tworzywa.
Siedzisko nieckowe
Wygodne także przy dłuższym siedzeniu. Głęboka i szeroka niecka z dodatkową podpórką miednicy.
Siedzisko konturowe
Dzięki niemu długie siedzenie to frajda! Przednia część siedziska jest ukształtowana w taki sposób, że wykorzystywana jest cała powierzchnia siedziska. Tylna część siedziska unosi się mocno do góry, podpierając skutecznie miednicę.
Siedzisko z podporą lędźwi
Komfortowe i zdrowe siedzenie, każdego dnia. Przednia część siedziska jest ukształtowana w taki sposób, że wykorzystywana jest cała powierzchnia siedziska. Tylna część siedziska unosi się mocno do góry, podpierając skutecznie miednicę.
Regulacja wysokości siedziska
Wysokość siedziska reguluje się za pomocą sprężyny gazowej, pozwalającej na dobranie indywidualnej wysokości siedzenia. Optymalny kąt między udem a podłożem, zapewniający prawidłową pozycję to 90°.

Mechanizm siedziska

Stały kontakt pleców z oparciem
Idealny w przypadku intensywnego poruszania się w trakcie siedzenia. Oparcie stale podąża za ruchami tułowia. Lędźwie są przy tym odciążone. Stały kontakt pleców z oparciem warto zastosować w szczególności w połączeniu z ustawieniem przeciwnacisku na ciężar własnego ciała.
Mechanizm synchroniczny
Mechanizm synchroniczny umożliwia jednoczesne dopasowanie siedziska i oparcia do ruchów użytkownika. Obydwa elementy poruszają się synchronicznie w określonych proporcjach. Podobnie, jak w przypadku stałego kontaktu pleców z oparciem, ustawienie przeciwnacisku na ciężar własnego ciała może się okazać korzystne. W połączeniu z siedziskiem z podporą lędźwi i wysokim oparciem ma on wiele zalet. W systemie tym, skonstruowanym pod kątem dynamicznego siedzenia, jest możliwa blokada, jednak nie jest elementem koniecznym.
Mechanizm podnośny
W tym systemie siedzenia kąt pomiędzy siedziskiem a oparciem pozostaje przez cały czas taki sam. Również tutaj przydatna jest możliwość indywidualnego ustawienia na ciężar własnego ciała. Blokadę zakłada się w pozycji poziomej.
Mechanizm kolanowy
Przy opieraniu się mechanizm działa na zasadzie stawu kolanowego. Stopy pozostają na podłodze z całe siedzisko jest przemieszczane do tyłu. Nachylenie siedziska można wyregulować w zależności od ciężaru ciała.
Regulacja nachylenia siedziska
Dodatkowa funkcja, która jest szczególnie przydatna w przypadku problemów z lędźwiami. Nachylenie całej powierzchni siedziska można zmieniać, przez co kąt nachylenia powoduje, że siedzisko może podpierać lędźwie. Regulacja oparcia jest niezależna od tego mechanizmu.

Oparcie

Wysokość oparcia
Oparcie podpiera kręgosłup w celu zapewnienia działania odciążającego mięśnie i układ kostny. Jeżeli przez długi czas siedzimy w nieprawidłowej pozycji, może to mieć negatywny wpływ na kręgosłup w następstwie wywieranych na niego sił. Wysokość oparcia należy dostosować do kryteriów funkcjonalnych. Niskie oparcie jest wystarczające w przypadku pracy siedzącej do 2 godzin dziennie. Jeżeli czeka nas do 4 godzin siedzenia zaleca się ustawienie oparcia na średniej, a powyżej 4 godzin na dużej wysokości.

Podpórka części lędźwiowej kręgosłupa
Jest potrzebna, aby kręgosłup mógł przybrać ergonomiczny kształt, pozwalający na jego odciążenie. Podpórka części lędźwiowej kręgosłupa dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu oparcia zapobiega problemom zdrowotnym z kręgosłupem.

Regulacja wysokości
Wysokość reguluje się przy użyciu sprężyny gazowej. Za pomocą dźwigni siedzisko można dostosować do każdego wzrostu.
Nasze TOP-Produkty z tego Poradnika Zakupowego
Topstar - Fotel obrotowy
imitacja skóra / mikrowłókna
netto
1.100,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe ERGO POINT SY
z ergonomicznym oparciem z regulacją wysokości
netto
766,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe WELLPOINT 30 SY
model z wysokim oparciem z obiciem z pianki formowanej
netto
766,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe ALUSTAR BASIC
z aluminiowymi klamrami łączącymi siedzisko z oparciem
netto
1.150,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe X-PANDER
oparcie z siateczki z elastycznymi gumowymi pasami
netto
1.190,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe AIR SYNCRO
oparcie z siateczki, boczne części oparcia z obiciem
netto
1.500,-
Topstar - Obrotowe krzesło biurowe PROFI NET 11
podłokietniki z regulacją wysokości i miękką nakładką
netto
2.180,-
powrót do początku strony

ZOBACZ NASZ SKLEP W WERSJI NA URZĄDZENIA MOBILNE

Sklep internetowy KAISER+KRAFT jest teraz dostępny także w nowej wersji mobilnej, którą stale dla Państwa modernizujemy.
Wypróbuj sklep mobilny
Porównanie produktów