Smart Office Design

Przyjemne otoczenie w miejscu pracy

2021/08/18

Mobilne stanowisko pracy pod palmami, wydanie polecenia jednym kliknięciem myszką, a już robot ze sztuczną inteligencją wykonuje swoją pracę w środku Badenii-Wirtembergii. Inteligentne biuro przyszłości mogłoby być tak proste! I tu mała łyżka dziegciu dla wszystkich fanów mórz południowych: stanowisko pracy w biurze przyszłości nie będzie wyglądało aż tak rajsko.

Czołowi badacze rynku pracy zgadzają się jednak, że współczesny świat pracy musi stać się bardziej elastyczny. Długie korytarze z niezliczoną liczbą pojedynczych biur wkrótce odejdą do lamusa. Zamiast tego w większości przypadków ich miejsce zajmą inteligentne biura oznaczające zerwanie z konwencjonalnym układem biura.

Perpetuum mobile wydajności i szczęścia

Opuszczamy bajeczną sielankę nad południowym Pacyfikiem i zaglądamy do Monachium. To tutaj firma Microsoft wykonała świetną robotę w temacie inteligentnego biura, które skupia się na potrzebach pracowników w miejscu pracy. W opinii wielu zespołów środowisko pracy musi oferować wiele możliwości: na pogaduszki przy kawie z kolegami, na spotkania, wideokonferencje, ale także na spokojną i skoncentrowaną pracę przy biurku.

Na przykład niemiecka siedziba Microsoftu spełnia wiele wymogów, jeśli chodzi o świat pracy jutra: elastyczność, współpraca, prywatność, komunikacja, indywidualność – a przede wszystkim szczęście. Truizmem jest, że szczęśliwi pracownicy są bardzo wydajni. Jak jednak tworzy się szczęście w miejscu pracy?

W obszernym badaniu Microsoft doszedł do zaskakującego wniosku. Czynnikiem szczęścia numer jeden jest sama wydajność. Zwłaszcza dla pokolenia millenialsów ważniejsza od wysokich dochodów i tradycyjnych modeli kariery jest praca oparta na samodzielności, połączona z sensownymi zadaniami i wymiernymi rezultatami. Nowoczesne środowiska biurowe tworzą pozytywną, biegnącą w górę spiralę, swoiste perpetuum mobile, w którym szczęście i wydajność wzajemnie wznoszą się na coraz wyższe poziomy.

Co jednak liczy się w inteligentnym projektowaniu biura, które jest nastawione na potrzeby pracowników?

Smart Office Design 306

1. Jedno stanowisko pracy do wielu zadań

Nie istnieje uniwersalny patent na idealne stanowisko pracy. Właśnie na tym założeniu opierają się rozwiązania wielofunkcyjne, które są dostosowane do różnych sytuacji w miejscu pracy i stylów pracy. Czy to kierownik, specjalista, czy członek zespołu projektowego: na wielofunkcyjnym stanowisku pracy każdy pracownik czuje się dobrze.

Pojedyncze biura ustępują miejsca otwartym przestrzeniom biurowym, a stałe przypisanie miejsca pracy do pracownika również należy do przeszłości. Ci, którzy przychodzą do biura rano, znają swoje zadania na dany dzień i szukają odpowiedniego miejsca – indywidualnie lub wraz z kolegami, jeśli zadanie wymaga pracy zespołowej.

2. Koniec z plątaniną kabli

Niektórzy mogą uznać ten problem za banalny. Nic jednak nie jest bardziej irytujące niż wybranie rano wolnego stanowiska pracy w biurze, a potem tracenie cennego czasu w plątaninie kabli. Mimo wszelkich starań w zakresie mobilności, wiele urządzeń, z których korzystają pracownicy w codziennej pracy, jest przewodowych: smartfon trzeba podłączyć wtyczką do sieci, lampa biurkowa również potrzebuje swojego gniazdka, bez prądu nie obejdzie się także laptop.

Trudno uniknąć kabli i chwała temu, kto szybko opanuje kablowy chaos. Firmy powinny więc na swoich wielofunkcyjnych stanowiskach pracy – patrz wyżej! – pomyśleć o wszystkich ewentualnych sytuacjach: jakich kabli potrzebują pracownicy, niezależnie od pełnionej funkcji i wykonywanych zadań? Najlepiej wyposażyć każde stanowisko pracy w pełny program. Można wówczas zastosować np. kodowanie kolorystyczne, aby jednoznacznie określić, który kabel jest do czego. Potem wystarczy tylko szybko schować wszystkie kable pod mostkami lub w wannach kablowych, by miejsce pracy było uporządkowane i gotowe do użytku.

3. Strefa wypoczynkowa na przyjemną przerwę w pracy

Każdy pracownik potrzebuje chwili przerwy w pracy. W wielu firmach już dawno temu zrezygnowano z palarni, a gdy pracownicy wychodzą z budynku na krótką przerwę, często okazuje się ona dłuższa niż planowano. Z kolei samotne spacery w plenerze są zdrowe, lecz nie zawsze wspierają ducha zespołu.

Należy zatem stworzyć przytulne strefy wypoczynkowe, które zachęcają do relaksu i odpoczynku. Liczne badania pokazują, jak duże jest znaczenie wspólnych przerw na kawę. Pracownicy z różnych działów i zespołów projektowych mają okazję spotkać się i porozmawiać. A to wszystko na terenie firmy, dzięki czemu wzrasta poczucie przynależności i umacnia się duch zespołu. Wygodne meble wypoczynkowe, dobry ekspres do kawy i kilka stolików kawowych – to wystarczy, by zadbać o przyjemną przerwę w pracy.

4. Wprowadzanie natury do biura

Hasło: przytulne wnętrze – trend wprowadzania przytulnej atmosfery do świata pracy sprawdził się. Otoczenie biurowe, które jest zorientowane na nowoczesny wystrój wnętrz, wprowadza pierwiastek odprężenia i emanuje znajomą energią. W idealnym przypadku dba o to precyzyjnie wyważona mieszanka różnych materiałów, takich jak kamień, drewno i włókna naturalne.

Jaka firma może jednak pozwolić sobie na spontaniczny remont? W takim przypadku błyskawiczną poprawę atmosfery można uzyskać za pomocą prostego triku: stawiając na rośliny. Trendsetterzy projektują całe ściany z zielenią i wprowadzają naturę do biura. Takie rozwiązanie nie kosztuje majątku, można je wdrożyć bez większego wysiłku i zapewnia miły efekt uboczny: lepsze powietrze w biurze.

5. Wspieranie ducha zespołu dzięki grupowym stanowiskom pracy

Jeśli chodzi o projektowanie nowych środowisk pracy – jak wspomniana wcześniej siedziba Microsoftu w Niemczech – kluczowym hasłem jest współpraca. Podczas gdy współpraca wymaga wielu narzędzi technicznych, takich jak sprzęt i oprogramowanie, istnieją również bardzo specyficzne wymagania dotyczące projektowania inteligentnych biur.

Praca zespołowa powinna być atrakcyjna, a najlepszym zaproszeniem do pracy zespołowej, oprócz ekscytującego zadania, jest doskonałe stanowisko pracy. Wielofunkcyjne stanowiska pracy to dobry początek. Jeszcze lepsze są stanowiska pracy zespołowej zaprojektowane specjalnie do pracy w grupie, wyposażone we wszelkie możliwe pomoce, takie jak elastyczne biurka, flipcharty, ścianki do prezentacji i tablice do planowania. Zespół ma wówczas wszystko, by od razu zacząć działać i osiągnąć najwyższy poziom wydajności – a pamiętają Państwo, co jest czynnikiem szczęścia numer jeden?

Smart Office Design mg$

Zachęcamy do kontaktu!

W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.