Zwiększenie produktywności dzięki odpowiedniemu oświetleniu

Optymalne oświetlenie na stanowisku pracy

2020/09/27

Wiemy to z własnego doświadczenia: w ponury jesienny poranek, droga do pracy jest czasem trudna. Światło jest ważnym czynnikiem regulującym nasz wewnętrzny zegar biologiczny i wspomaga produkcję takich hormonów jak melatonina i serotonina.

Te z kolei mają ogromny wpływ na naszą wydajność. Światło stymuluje produkcję hormonów dobrego samopoczucia, mózg podkręca nasze komórki do ich szczytowej wydajności. Stajemy się bardziej wydajni psychicznie i fizycznie – nasza wydajność wzrasta.

Wydajność człowieka ma jednak swoje granice i zmienia się w ciągu dnia. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu jesteśmy w stanie we właściwym czasie kontrolować nasze biorytmy, a tym samym optymalizować naszą wydajność. Jeśli myślą Państwo teraz o swoim stanowisku pracy, łatwo sobie wyobrazić pozytywne efekty wynikające z optymalnego oświetlenia na własną wydajność.

Wyrafinowane koncepcje oświetleniowe są możliwe do zrealizowania dopiero od czasu zastosowania diody LED

Pracownicy pracujący w zamkniętych biurach rzadko korzystają z naturalnego światła dziennego. Projektanci biur i eksperci w dziedzinie ergonomii pracują więc od lat siedemdziesiątych nad właściwym oświetleniem świata pracy. Poprzednio obowiązująca, łatwa w użyciu zasada brzmiała: gdy jest za ciemno, włącz światło. Jednakże konwencjonalna żarówka często osiągała swoje granice, które znikły dopiero na początku XXI wieku, po wprowadzeniu lamp Led.

Od tego czasu koncepcje oświetlenia stanowisk pracy uległy znacznej poprawie.

Współczynnik elastyczności

Możliwe zastosowania lamp LED dla optymalnego oświetlenia stanowiska pracy są prawie nieograniczone: lampy LED są kompaktowe, solidne, łatwe w montażu i dostępne w prawie każdym kształcie.

Współczynnik jakości światła

Nawet jeśli niebieskawe światło i długi czas włączania przez długi czas zmniejszały urok diod LED, to jakość emitowanego przez nie światła jest dziś znacznie wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego źródła światła. Wydajność świetlna jest efektywna, natężenie światła ogromne, a światło LED nie jest już ani zimne, ani nieprzyjemne.

Czynnik zrównoważonego rozwoju

Nawiasem mówiąc, lampy LED brylują na tle innych źródeł światła dzięki niezwykle ekonomicznemu zużyciu, niskiemu wytwarzaniu ciepła i rekordowej żywotności.

Podczas gdy słabe światło może prowadzić do utraty wydajności pracy, a zbyt mała ilość światła może nawet spowodować chorobę, nowoczesne systemy oświetleniowe oparte na diodach LED umożliwiają uzyskanie w miejscu pracy warunków oświetlenia bardzo zbliżonych do naturalnego spektrum światła emitowanego przez słońce.

kaiserkraft oferuje profesjonalne rozwiązania oświetleniowe LED dla każdego zastosowania. Przy odpowiednim oświetleniu stworzą Państwo warunki dla zwiększenia wydajności i motywacji. Zachęcamy do odkrycia oświetlenia na miarę.

Dzięki LED można stworzyć ergonomiczne warunki oświetleniowe, które mają pozytywny wpływ na zdolność koncentracji, satysfakcję i wydajność pracowników.

Ale jak wygląda optymalne oświetlenie stanowiska pracy?

Prawo określa, jak jasne powinno być stanowisko pracy

Podstawowe wymagania dotyczące warunków oświetleniowych w miejscu pracy są regulowane przez ustawę o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie stanowisk pracy pomieszczenia robocze powinny mieć dostęp do światła dziennego na poziomie co najmniej 2 procent i widoczność na zewnątrz – chyba że warunki konstrukcyjne w miejscach pracy, takich jak dworce kolejowe lub lotniska na to nie pozwalają.

Powierzchnie przezroczyste, takie jak okna i świetliki, muszą stanowić co najmniej 10 procent powierzchni pomieszczenia, a w przypadku działań związanych z wytężaniem wzroku co najmniej 20 procent. Zaliczają się do tego również przeszklone drzwi i ściany.

Są to ogólne wymogi prawne dotyczące warunków oświetlenia stanowisk pracy. To, czy Państwa pracownicy postrzegają je jako dobre czy złe, zależy jednak od rodzaju wykonywanej przez nich działalności.

Eksperci w dziedzinie oświetlenia również się z tym zgadzają i dlatego jako wartości orientacyjne zalecają użycie luksów w wartościach dostosowanych do indywidualnego środowiska pracy.

Zwiększanie produktywności przy odpowiednim oświetleniu: optymalne oświetlenie na stanowisku pracy wt$

Dalsze informacje na temat optymalnego oświetlenia stanowisk pracy zebraliśmy dla Państwa w naszym kompleksowym poradniku zakupów.

Pięć kroków do perfekcyjnego oświetlenia stanowiska pracy

Zakres możliwości projektowych jest ogromny i rozciąga się od łatwych do zrealizowania wskazówek po złożone koncepcje oświetleniowe. Przedsiębiorstwom, które chcą pójść o krok dalej niż nakazuje ustawa o bezpieczeństwie i higienie pracy, oferowane są obecnie liczne zaawansowane technologicznie systemy oświetleniowe.

„Nowoczesne systemy pracują z czujnikami, które nie tylko wykrywają obecność pracowników, ale również ilość światła dziennego i automatycznie się odpowiednio przyciemniają”, mówi ekspert ds. oświetlenia Jürgen Waldorf.

Zwiększanie produktywności przy odpowiednim oświetleniu: optymalne oświetlenie na stanowisku pracy wt$

Jak więc należy postępować podczas projektowania koncepcji oświetlenia?

  • Z góry
    Podobnie jak światło dzienne, światło musi padać z góry. Jest to nie tylko postrzegane jako naturalne, ale także zwiększa zdolność pracowników do koncentracji.
  • Prawidłowa barwa
    Decydująca jest temperatura koloru, która jest określona w kelwinach. Południowe słońce ma od 5500 do 5800 kelwinów, a ludzie są szczególnie produktywni w tym świetle.
  • Ale uwaga
    Moc szczytowa nie jest stanem stałym. Dlatego Państwa pracownicy powinni mieć możliwość samodzielnego regulowania światła – na przykład ściemniania go podczas przerw.
  • Prawidłowe połączenia
    Należy używać sztucznego i naturalnego światła tak, aby nie oślepiało. Stanowiska pracy należy ustawiać pod kątem prostym do okien i stosować żaluzje.
  • Bezpośrednie i pośrednie
    Najlepiej polegać na połączeniu światła bezpośredniego i pośredniego. Lampy biurkowe z możliwością ściemniania najlepiej sprawdzają się jako uzupełnienie oświetlenia sufitowego.

Jednym z liderów innowacji w zakresie nowoczesnych koncepcji oświetleniowych są inżynierowie ds. oświetlenia w firmie Waldmann. Ta średniej wielkości firma z Villingen-Schwenningen specjalizuje się w rozwiązaniach oświetleniowych dla przemysłu, biur, opieki i służby zdrowia Zapraszamy do odwiedzenia naszego specjalnego sklepu Waldmann!

„Human Centric Lightning” to światło biodynamiczne

Oświetlenie dostosowane do ludzkiego biorytmu zwiększa wydajność własna organizmu – a ci, którzy czują się dobrze, pracują również bardziej produktywnie. Lampy, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfony, nie są już rzadkością. „Human Centric Lighting” to nazwa nadana koncepcjom oświetleniowym, które tworzą optymalne warunki pracy z odpowiednią dawką światła.

Każdy, kto oprócz zimnego prysznica i gorącej kawy potrzebuje zastrzyku energii, który rozrusza cyrkulację wczesnym rankiem, zdany będzie na te nowe możliwości cyfrowego sterowania oświetleniem. Jasne światło brzmi samo w sobie trochę nieprzyjemnie, ale ma naturalny stymulujący wpływ na własny biorytm. Wystarczy kilka kliknięć, aby automatycznie ustawić oświetlenie na cały dzień – w tym również nastój ciepłego zachodu słońca pod koniec dnia.

Eksperci tacy jak konsultant Feng Shui Günther Sator i Hans-Jürgen Hentschel, autor i specjalista w dziedzinie medycyny psychosomatycznej, którzy od dziesięcioleci badają wpływ światła na wydajność pracy człowieka, oczekują wzrostu wydajności nawet o 20 procent.

Biorąc pod uwagę ten potencjał, na co firma może sobie pozwolić, aby nie inwestować w optymalne oświetlenie stanowisk pracy?

Zwiększanie produktywności przy odpowiednim oświetleniu: optymalne oświetlenie na stanowisku pracy mg$

Prosimy o kontakt!

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.