Wstecz
Poradnik zakupowy Biuro

ABC prawidłowego doboru sejfu

A: Jakie przedmioty chcą Państwo zabezpieczyć? B: Jak duży powinien być sejf? C: Gdzie chcesz umieścić sejf?

Jakie przedmioty chcą Państwo zabezpieczyć?

  • Do użytku prywatnego (np. na biżuterię, gotówkę, dokumenty ubezpieczeniowe)
  • Do użytku komercyjnego (np. na gotówkę, bilanse, książki pojazdów, ważne klucze i nośniki danych)

Proszę w spokoju sporządzić listę wszystkich rzeczy lub dokumentów, które mają być chronione w sejfie. Należy zaplanować przedmioty, które mogą się jeszcze pojawić w przyszłości. Mogą się Państwo zdziwić, że potrzeba będzie więcej miejsca, niż było to pierwotnie zakładane. Ważnym punktem właściwego doboru sejfu powinien być również wybór odpowiedniej klasy bezpieczeństwa lub stopnia ochrony antywłamaniowej i przeciwpożarowej. Szkody w razie pożaru mogą przybrać bardzo duże rozmiary! Utrata niektórych dokumentów w wyniku pożaru może nawet zagrażać istnieniu przedsiębiorstwa! Należy to również wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie.

Ochrona przed ogniem

Oprócz ochrony antywłamaniowej należy zarówno w użytku prywatnym, jak i komercyjnym, uwzględnić ochronę przed pożarem. Należy tu sprawdzić, czy niska ochrona przeciwogniowa LFS30P wg normy europejskiej prEN 15659 wystarczy, czy też konieczna jest podwyższona ochrona przed pożarem S60P, S120P lub S60DIS bądź S120DIS wg normy europejskiej EN 1047-1. Wszystkie ogniotrwałe szafy są wyposażone w odpowiednie materiały wypełniające i specjalne uszczelki.

W trakcie testu wg LFS30P szafy są poddawane działaniu ognia przez 30 minut do temperatury 840 °C. W tej fazie testu maksymalne podwyższeni temperatury we wnętrzu szafy nie może przekraczać 150 °C (nie nadaje się do papierów niszczejących w temperaturze poniżej 170 °C). Po wystawieniu na działanie ognia szafy są wyjmowane z pieca i na tym test się kończy.

W trakcie badania wg S60P, S120P lub S60DIS, S120DIS wg EN 1047-1 szafy są przez 1 lub 2 godziny wystawiane na działanie ognia do temperatury 1090 °C, a następnie poddawane testowi upadku z wysokości 9,15 m (symulacja zawalenia się sufitu). W trakcie trwania tego testu szafy pozostają w piecu do zakończenia fazy chłodzenia. Może to trwać nawet 24 godziny! W przypadku szaf S60P i S120P w czasie wystawienia na działanie płomieni a następnie wychłodzeniu temperatura wewnętrzna w żadnym miejscu pomiaru nie może przekraczać 170 °C względem temperatury początkowej wynoszącej 20 °C! W przypadku szaf z S60DIS lub S120DIS temperatura wewnętrzna na początku badania wynosi 20 °C i po wystawieniu na działanie płomienia przez 1 lub 2 godziny a następnie wychłodzeniu nie może przekraczać wartości granicznej 50 °C (jest to fizyczna granica dla magnetycznych i optycznych nośników danych). W trakcie trwania badania wilgotność względna powietrza nie może przekraczać 85%!

Gdzie chcesz umieścić sejf?

Wbudowanie w ścianę

Sejfy ścienne zapewniają dobrą ochronę antywłamaniową, ale należy pamiętać, że dana klasyfikacja ubezpieczeniowa jest zapewniona tylko wówczas, gdy sejf jest otoczony ze wszystkich stron 10 cm warstwą betonu. W przypadku sejfów, w których potrzeba miejsca na segregatory, dobór może być problematyczny. Należy bowiem uwzględnić wystarczającą wysokość i szerokość sejfu.

Sejfy meblowe

Sejfy te można zakotwić w szafie - na tylnej ściance lub w dnie, jeżeli nie przekraczają ciężaru 200 kg (zastosowanie prywatne) lub 300 kg (zastosowanie komercyjne).

Sejfy stojące

Szafy te mają z reguły znacznie większą pojemność w porównaniu do sejfów ściennych i meblowych. Do tej kategorii należą m.in. schowki na broń, sejfy firmowe, szafy na dokumenty oraz szafy ogniotrwałe.

Nasze hity produktowe z niniejszego przewodnika
Istotne
Liczba artykułów: 1
Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika