Projekt Kreation Krehl
Sztuka tworzenia sztuki
Od kaprysu do stołu. Innymi słowy: Jak wielki potencjał drzemie w nożycowym wózku podnośnym KAISER+KRAFT.
Pytana o pierwsze przemyślenia na temat tego projektu, architektka wnętrz Ivonne Krehl odpowiada niezwykle szczerze i wprost: „I niby jak to ma być zrobione?“ My również zadawaliśmy sobie to pytanie, kiedy Ivonne Krehl przedstawiła nam swój pomysł, aby przekształcić nożycowy wózek podnośny KAISER+KRAFT w centralne miejsce spotkań, duchowości, uroczystości, sztuki i kultury.
Cenny zabytek zostaje odkryty na nowo.
Po wielu dziesięcioleciach ponad 300-letni budynek dziekanatu kościoła ewangelickiego w centrum miasta miał znów uzupełnić „mapę salonów“, stając się „bramą do ludzi“ i wizytówką protestanckiej parafii w Ludwigsburgu; przy czym na parterze tego zabytkowego budynku miała powstać zupełnie nowa koncepcja. Przetarg na ten projekt wygrała Ivonne Krehl, architektka wnętrz i szefowa agencji Kreation Krehl – Interior Design & Trading w Ludwigsburgu. Na projekcie jej autorstwa znajduje się nożycowy wózek podnośny, który służy za centralny stół oraz za chrześcijański symbol pośrodku widocznej stalowej konstrukcji pomieszczenia.
Ta odważna koncepcja wymagała również odwagi w jej realizacji. Jak ujęła to sama twórczyni Ivonne Krehl: „Miałam bzika na punkcie tego stołu, Andreas Furtwängler, artysta tworzący w metalu i współpracujący z zespołem rzemieślników, miał jeszcze większego bzika i natychmiast przystąpił do pracy nad szkicami – a deweloper, Kościół ewangelicki, również wykazał niezwykłą otwartość na tę podstawową koncepcję. Potrzebowaliśmy jeszcze tylko partnera, który zna się na budowie maszyn“. Ta „rzeźba stołowa“, wykonana ręcznie z 5 rodzajów metalu, miała być bowiem uzupełniona o nożycowy stół podnośny, by mogła służyć również za scenę.
Nożycowy wózek podnośny zyskuje „nowe oblicze“: Od pomysłu do gotowego rezultatu.
Nożycowy wózek podnośny jako scena dla małych form teatralnych i wykładów. Nożycowy wózek podnośny jako miejsce spotkań i dyskusji. Nożycowy wózek podnośny jako stół śniadaniowy, przy którym wszyscy spotykają się rano. Nożycowy wózek podnośny jako miejsce, przy którym można prowadzić dyskusje na stojąco. Na środku pomieszczenia. Z płytą stalową na górze o wadze 800 kg. Mobilny. Bezpieczny. Estetyczny. Funkcjonalny. I technicznie bez zarzutu.
Żaden kaprys, jak stwierdził zespół handlowców KAISER+KRAFT Niemcy, lecz przekonujący, aczkolwiek ambitny projekt, w którym z dumą mogliśmy uczestniczyć dzięki naszej technicznej i planistycznej wiedzy fachowej z branży przemysłu. Nożycowy wózek podnośny miał mieć regulowaną wysokość od 30 cm w pozycji dolnej do 90 cm w pozycji górnej. Szczególnie ważne było zwrócenie uwagi na moment mogący prowadzić do przechylenia, gdy płyta stalowa staje się sceną, a tym samym jest w pełni wysunięta. Zadanie to zostało rozwiązane dzięki specjalnej konstrukcji z blokadą: scena została zatem zabezpieczona przed przechyleniem, by nie stanowić żadnego zagrożenia.
„Projekt ten wymagał bardzo ścisłej, otwartej i wyjątkowej współpracy między inwestorami, inżynierami budowlanymi, architektką wnętrz, rzemieślnikami i artystami oraz nami jako ekspertami w dziedzinie planowania“, przyznali członkowie zespołu KAISER+KRAFT, komentując udaną pracę nad projektem. Często prowadzono wspólne dyskusje nad najlepszym rozwiązaniem, czego celem była idealna harmonizacja zadań artystycznych z odpowiednią technologią.
Technologia w ukryciu
Nad stołem stworzonym z nożycowego wózka podnośnego i znajdującym się w głównym pomieszczeniu na parterze umieszczono element oświetleniowy i akustyczny z indywidualnie wykonanymi elipsami oświetleniowymi LED na różne okoliczności; we wnęce podłogowej poniżej stołu zainstalowano z kolei technologię napędu nożycowego wózka podnośnego. Natomiast w celu ukrycia „nożyc“ i wyeliminowania ewentualnego ryzyka urazu do stołu przymocowano składaną obudowę. „Instrukcje KAISER+KRAFT podczas instalacji były dla mnie niezwykle interesujące, podobnie jak możliwość przekonania się na miejscu, jak wiele różnych kroków należy wykonać od pomysłu do rezultatu“, mówi Ivonne Krehl o technicznej realizacji projektu.
„Stół jest po prostu świetny w użyciu, uwielbiam przede wszystkim odgłos, jaki wydaje podczas podnoszenia“, stwierdziła architektka wnętrz, gdy po ukończeniu prac stół uruchomiono na jazdę próbną. Technologia sterowania została zainstalowana bezpośrednio w sąsiednim pomieszczeniu – z przymocowaną na stałe tablicą obsługi – przez co pozostaje niewidoczna, a stół można przesuwać do żądanej pozycji niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. „Każdy gość chce wiedzieć, jaka technologia się za tym kryje“, komentuje reakcje odwiedzających artysta Andreas Furtwängler.
A co możemy zrobić dla Państwa? Jeśli mają Państwo specjalne wyzwania, my znajdziemy specjalne rozwiązania – niezależnie od tego, czy chodzi o rozbudowę pomieszczeń, czy też o zaplanowanie ich na nowo. W naszej ofercie zawsze znajdą Państwo rozwiązania dla Państwa firmy, w tym nieodmiennie wysoką jakość, niezawodność i właściwe doradztwo.
Kontakt
Jeżeli przymierzają się Państwo do opracowania projektu wyposażenia technicznego, prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Nasi doświadczeni eksperci chętnie Państwu doradzą w wyborze produktów i pomogą w realizacji tego projektu.
Kontakt w sprawie doradztwa, analizy i planowania potrzeb wyposażenia technicznego: