Projekty i referencje

Więcej miejsca na jakość

W celu prowadzenia procesów zapewnienia jakości za pośrednictwem laboratorium badawczego firma Egon Grosshaus GmbH & Co. KG przekształciła halę w powierzchnie biurowe – kompletnie bez wprowadzania zmian w konstrukcji budynku.

W centrum Sauerlandu, między Ebbe a pasmem górskim Rothaargebirge leży miasto Lennestadt. Niezbyt dziwne dla okolic Sauerlandu, niecodzienne dla mieszkańców dużych miast jest znajdujące się tu ciemnozielone morze sosen. Samo miasto Lennestadt w 60 procentach pokrywa las. Wzgórza i soczysta zieleń jak okiem sięgnął.

W tym idyllicznym otoczeniu znajduje się siedziba główna firmy Egon Grosshaus GmbH & Co. KG, przedsiębiorstwa średniej wielkości, specjalizującego się w technikach wykrawania, wykrawania precyzyjnego, i wykrawania i cięcia oraz gięcia. Firma istnieje już od 75 lat. Interes rodzinny, prowadzony przez trzecią generację rodziny Grosshaus, zatrudnia pod kierownictwem Patricka Grosshausa 500 pracowników. Przedsiębiorstwo o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym dla regionu – firma o międzynarodowym znaczeniu, uznana przez dostawców metali w sektorze motoryzacyjnym.

Grosshaus ler
Jens Rarbach, kierownik pionu zarządzania jakością w firmie Grosshaus GmbH & Co. KG już wkrótce wprowadzi się wraz ze swoim zespołem do nowych pomieszczeń, stworzonych dzięki rozwiązaniu pomieszczenia w pomieszczeniu od {cms.var.company_name}.

Detale w dużym formacie

Większość produktów firmy Grosshaus jest dedykowanych branży samochodowej. Jednym z najbardziej udanych projektów jest obudowa do pasów, stosowana w branży samochodowej w ramach ochrony pasażerów. W tym obszarze najważniejsza jest precyzja – w końcu chodzi tu przecież o ludzkie życie.

Dr Christof Arens, kierownik wewnętrznego laboratorium badawczego, uzmysławia jak precyzyjne muszą być wykonane pomiary części produkowanych przez Grosshaus: „Dokładność pomiaru naszych narzędzi pomiarowych wynosi mikrometr – czyli jedną tysięczną milimetra. Proszę porównać: Grubość włosa to około 25 mikrometrów.“ Zanim taki element konstrukcyjny opuści kontrole jakości i zostanie przekazany klientowi, musi zostać precyzyjnie skalibrowany.

Grosshaus ler

W celu zapewnienia najlepszych warunków przestrzennych działowi zapewniania jakości i laboratorium badawczemu i zmniejszeniu ich odległości od działu produkcji, powzięto decyzję o ich przeprowadzce. Wyzwanie: W obecnie istniejącej hali należy stworzyć strukturę, nadającą się dla laboratorium oraz biur, a to wszystko bez wprowadzania zmian w konstrukcji budynku.

Thorsten Oest (po lewej), regionalny kierownik sprzedaży kaiserkraft, razem z Christofem Arensem (pośrodku), kierownikiem laboratorium badawczego, szczegółowo analizuje projekt.

Tak jak i w pozostałych częściach budynku, tak i tu zarówno ościeżnice okien jak i drzwi mają zostać wykonane w kolorach wiodących przedsiębiorstwa. W tym celu Grosshaus zasięgnął porady fachowców z kaiserkraft.

Nad planowaniem i projektem czuwał Thorsten Oest, regionalny kierownik sprzedaży kaiserkraft w Haan. „Ze względu na to, że projektowane pomieszczenia należało zaplanować w obrębie istniejącej hali przemysłowej, zdecydowaliśmy się na elastyczny system ścianek działowych. System ten jest montowany na miejscu, gdzie możliwe jest ewentualne wprowadzenie poprawek np. przyłączy ściennych.“

Jest to wielka zaleta, wielokrotnie już wykorzystywana przez Grosshaus.

Grosshaus ler

Indywidualne systemy zabudowy

Współpraca między firmami Grosshaus i kaiserkraft została nawiązana już ponad 15 lat temu. Wszystko zaczęło się – jakże by inaczej – od systemu zabudowy. Przez wszystkie lata sukcesywnie dołączały do nich nowe. Aż do momentu, kiedy w tym roku stworzono najelastyczniejszy z tego typu systemów.

Dr Christof Arens wspomina początki tegorocznego projektu: „Wiele szczegółów należy uwzględnić już na samym początku. Kiedy elementy są już ustawione, jest na to zdecydowanie za późno. Z tego względu często przesiadywaliśmy nad projektem.“

Na początku należało przemyśleć sprawę różnych wysokości sufitów w obrębie laboratorium pomiarowego. Jedna z maszyn ma określoną wysokość serwisowania, dlatego część sufitu trzeba było podwyższyć o 30 centymetrów. Następnym wyzwaniem okazały się wykładziny podłogowe. W obrębie biur zastosowano podłogi z PCV o grub. 2,4 mm, natomiast w laboratorium znajduje się wylewana podłoga betonowa, o nośności gwarantującej stabilną pozycję maszyn pomiarowych, jednocześnie minimalizująca wszelkie generowane przez te maszyny wibracje.

Nowe pomieszczenia obejmują również biura, z tego względu należało stworzyć około 25 stanowisk pracy. Dzięki zastosowaniu rozwiązania systemu biur halowych można było stworzyć indywidualne biuro dla kierownika działu jakości, Jensa Rarbacha.

Grosshaus ler
Grosshaus ler

Dzień odbioru: Thorsten Oest sprawdza poprawne działanie elementu okna uchylno-obrotowego.

Okna uchylno-obrotowe zapewniają dopływ świeżego powietrza i odpowiednią ilość światła dziennego. W miejscach, gdzie zastano elementy konstrukcji wsporczej, wykonano precyzyjne wyżłobienia.

„Ze względów statystycznych od określonej rozpiętości trzeba było zamontować dodatkowe elementy wsporcze. Udało nam się to rozwiązać tu na miejscu, z zastosowaniem stalowych wsporników z wieszakami sufitowymi“, objaśnia Thorsten Oest. „To właśnie dzięki elastycznym rozwiązaniom konstrukcyjnym mogliśmy tak szczegółowo doradzić naszemu klientowi. Nasz serwis obejmuje elementy od zamknięć otworów, przez kanały kablowe aż po elementy systemów oświetlenia.“

Powrót do strony projektów

Kontakt

Jeżeli przymierzają się Państwo do opracowania projektu wyposażenia technicznego to prosimy najlepiej o bezpośredni kontakt z nami. Nasi doświadczeni eksperci chętnie Państwu doradzą w wyborze produktów i pomogą w realizacji tego projektu.