Wstecz
Poradnik zakupowy Magazyn

Wskazówki dotyczące palet z tworzywa

Oferta palet obejmuje palety drewniane, aluminiowe, stalowe i palety z tworzywa.

Zapoznali się Państwo juz z ogólna wskazówką dotyczącą drewnianych palet wielokrotnego użytku.

W eksporcie wykorzystuje się głównie palety z tworzywa. W odróżnieniu od palet drewnianych nie wymagają fumigacji oraz załączania rozbudowanej dokumentacji.

Palety stalowe i aluminiowe są bardzo trwałe, przy okazji są jednak cięższe i droższe od palet z tworzywa. W pewnych okolicznościach ich ostre krawędzie powodują też większe uszkodzenia.

Palety z tworzywa wt$

Różne typy palet z tworzywa

Palety jednorazowe i palety wielokrotnego użytku

Nie ma jednoznacznej różnicy między paletami jednorazowymi a paletami wielokrotnego użytku. Palety jednorazowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane kilka razy.

Te tak zwane palety jednorazowe charakteryzują się przede wszystkim niewielkim wykorzystaniem materiałów (z recyklingu) oraz dość korzystną ceną. Lekkie palety jednorazowe mają za to małą nośność. Najczęściej wysyłane są transportem w jedną stronę do krajów, gdzie wprowadzono restrykcje na wwóz drewna lub możliwy jest wwóz wyłącznie drewna przetworzonego (IPPC).

Jak sama nazwa palet wielokrotnego użytku wskazuje, mogą one być wykorzystywane więcej niż raz.

Zalety palet wielokrotnego użytku:

  • Solidne w użytkowaniu / stosowanie przez wiele lat
  • Wysoka nośność
  • Wysokie bezpieczeństwo eksploatacji, brak gwoździ i drzazg
  • Odporne na warunki pogodowe, możliwość czyszczenia
  • Do stosowania w pomieszczeniach sterylnych
  • Łatwe w czyszczeniu / higieniczne
  • Ekologiczne:
  • Wszystkie odpady produkcyjne są poddawane recyrkulacji i ponownie wprowadzane do obiegu. Z tego powodu palety z recyrkulowanego tworzywa są szczególnie przyjazne dla środowiska.
  • Odporne na szkodniki
  • Wysoka gospodarność
  • Odporne na uderzenia i pęknięcia
  • Nadają się do recyklingu
  • Możliwe zabezpieczenie poprzez krawędzie zewnętrzne
  • Możliwość wyposażenia palet w przyszłości w opcjonalne transpondery

Wady palet wielokrotnego użytku:

  • Droższe od palet jednorazowych i palet drewnianych
Palety z tworzywa pha

Półpaleta/ lekka paleta z tworzywa

Palety z tworzywa pha

Paleta higieniczna (z tzw. czystego granulatu polietylenowego)

Palety z tworzywa pha

Paleta do dużych obciążeń z powłoką antypoślizgową

Różne typy palet wielokrotnego użytku

Materiał

Palety wielokrotnego użytku mogą być wytwarzane z surowców dopuszczonych do kontaktu z żywnością, np. do transportu żywności, lub z innych surowców odzyskiwanych w procesie recyrkulacji.

Zastosowanie

Palety do stosowania w regałach:

Palety stosowane w regałach lub na twardych podłożach, stojące wyłącznie na dźwigarach regałów, są narażone na bardzo duże obciążenia. Należy je zatem koniecznie wyposażyć w płozy. Dodatkowo zalecane jest zastosowane żelaznych wzmocnień powierzchni i/lub płoz.

Obciążenie towaru naciskające na palety w regale ma specjalne znaczenie, ponieważ centralnie położone obciążenia punktowe, oddziaływujące na paletę w regale są przez nią wychwytywane w dość niewielkim stopniu. Dlatego wartości dot. nośności obowiązują wyłącznie przy równomiernym obciążeniu. Żelazne wzmocnienia dodatkowo stabilizują paletę przy wahaniach temperatury, kiedy w zależności od warunków tworzywo sztuczne mięknie lub staje sie twardsze.

Palety higieniczne:

Mianem palety higienicznej określane są wszystkie palety o gładkiej powierzchni, łatwej do czyszczenia. W tym przypadku zastosowane do jej produkcji surowce nie odgrywają tak ważnej roli.

Palety przystosowane do kontaktu z żywnością:

Aby uniknąć problemów przy kontakcie tego typu palet z żywnością, produkuje się je wyłącznie z nowych, tzw. czystych granulatów.

Nośność

Rozróżniamy 3 typy nośności:

  • Statyczna: paleta zostaje załadowana i pozostaje w miejscu
  • Dynamiczna: paleta zostaje załadowana i będzie transportowana za pomocą wózka podnośnego lub samochodu ciężarowego
  • Na regale: w szczególności w przypadku jej podparcia tylko przez dźwigary regału w dwóch punktach

(patrz palety do stosowania w regałach)

Konstrukcja

Palety oferowane są w wersji z nóżkami lub w wersji z płozami.

W wersji z nóżkami same nóżki lub dźwigary palety nie są połączone ze sobą dolną podporą. Ich jednoznaczną zaletą jest możliwość łatwego podjechania wózkiem paletowym lub widłowym od każdej strony.

W wersji z płozami wszystkie nóżki są ze sobą połączone, stabilizuje to paletę, przystosowując ją tym samym do użytku z przenośnikami rolkowymi lub łańcuchowymi.

Powierzchnie palet występują jako konstrukcja otwarta i zamknięta. W przypadku struktury otwartej, która umożliwia natychmiastowy odpływ wody, ciężar własny palety jest znacznie niższy. Zamknięta struktura to niewątpliwe zalety ze względu na higienę, czyszczenia i sztywność.

Krawędzie umieszczone na krawędzi górnej zapobiegają ześlizgiwaniu się z niej produktów. Małe ułatwienia tego typu okazują się szczególnie pomocne w przypadku kartonów i skrzynek.

Powierzchnia dolna palety oraz płozy dostępne są z otwartą lub zamkniętą strukturą. Również i w tym przypadku zamknięta struktura jest łatwiejsza do czyszczenia.

Nasze hity produktowe z niniejszego przewodnika
Istotne
Liczba artykułów: 1