Wstecz
Poradnik zakupowy Środowisko

Informacje na temat prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych

Bezpieczne napełnianie przy użyciu pompy ręcznej – jak dobrze wybrać i uruchomić pompę ręczną!

Bezpieczeństwo to podstawowy wymóg

Niebezpiecznych cieczy nie wolno w żadnym razie przelewać bezpośrednio. Także zastosowanie lejka do przelewania cieczy niebezpiecznych nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

  • Podwyższone ryzyko wypadku w następstwie pośliźnięcia się na zanieczyszczonych powierzchniach
  • Choroby skóry lub zatrucia w następstwie rozlania chemikaliów
  • Zagrożenie zdrowia przez szkodliwe opary

Wykluczenie ryzyka w trakcie napełniania jest najważniejszym priorytetem - dla Państwa własnego bezpieczeństwa! Zakup odpowiedniej pompy do przelewania niebezpiecznych cieczy jest więc inwestycją w bezpieczeństwo i zdrowie Państwa pracowników, która bardzo szybko się zwróci.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych wt$

Wybór właściwej pompy

Aby wybrać właściwą pompę do napełniania ważna jest - oprócz wielkości i rodzaju zbiornika - konieczna wydajność i przydatność pompy do zastosowania z przelewanym medium. Pompa musi być wytrzymała na przelewane medium, lecz na wielu obszarach należy dodatkowo przestrzegać specjalnych przepisów BHP i ochrony środowiska.

Wydajność

Pompy elektryczne będą najlepszym wyborem przy przelewaniu dużych ilości medium w jednym miejscu. Wyższa wydajność pozwala na zaoszczędzenie czasu i nakładów pracy. Zakup droższej, elektrycznej pompy do beczek nie zawsze jest opłacalne; często brakuje przyłącza do prądu w miejscu zastosowania, np. na zewnątrz budynku, w miejscu montażu, lub w magazynie elementów eksploatacyjnych. Interesującą alternatywą dla pomp elektrycznych przy przelewaniu niewielkich ilości medium są pompy ręczne ze względu na niezależność od zasilania i dobry stosunek jakości do ceny. Oferujemy bogatą paletę urządzeń napełniających do ręcznego opróżniania pojemników, kanistrów, beczek i zbiorników.

Rozmiar i rodzaj zbiornika

Do opróżniania niewielkich ilości medium z kanistrów i małych beczek - do 60 l - przeznaczone są pompy działające na zasadzie nadciśnienia powietrza. Powietrze jest tłoczone do zbiornika za pomocą kulki lub tłoka pompy. W ten sposób w zbiorniku powstaje nadciśnienia, a ciecz jest tłoczona przez pionową rurę na zewnątrz. Do opróżniania większych beczek i otwartych pojemników należy stosować pompy do beczek, w których ciecz jest zasysana i wypychana. Ta seria pomp wyróżnia się wytrzymałą konstrukcją, wysoką wydajnością oraz łatwością obsługi. Dzięki różnym długościom rurek zanurzeniowych pompy można dopasować do wszystkich dostępnych w sprzedaży pojemników. Głęboko położone zawory ssące gwarantują niemal całkowite wypompowanie resztek.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych pha

Materiały

Trwałe pompy przemysłowe z wysokiej jakości materiałów takich, jak polipropylen (PP) są przeznaczone w szczególności do pompowania kwasów i zasad, a pompy ze stali szlachetnej V2A (1.4301) do pompowania cieczy łatwopalnych. W każdym przypadku godne polecenia są uszczelki z PTFE. Proszę zawsze sprawdzać wytrzymałość materiału na tłoczone medium. W wielu przypadkach wystarczy zajrzeć do wykazu substancji chemicznych, na które odporny jest dany materiał.

Kwasy i zasady

Kwasy, zasady i środki czyszczące można łatwo przelewać przy użyciu pomp z tworzyw tj. PP, a przy wyższych stężeniach z PTFE lub PVDF. Oferujemy wiele pomp z tworzywa - zarówno ze sztywnym kolankiem spustowym, jak i wężem napełniającym i kurkiem z blokadą do napełniania oddalonych lub stojących wyżej zbiorników. Przy obsłudze cieczy żrących oraz agresywnych należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu użytkownika. Należy koniecznie stosować indywidualne środki ochrony tj. rękawice, okulary ochronne, fartuch i maseczka.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych wt$

Ciecze palne

Pompy do beczek ze stali szlachetnej naszej firmy posiadają atest Dekra poświadczający, że spełniają one te wymagania w połączeniu z zestawem antystatycznym a nawet, że można je stosować w strefach ochrony przeciwwybuchowej 0. W razie potrzeby może zostać dostarczony odpowiedni certyfikat.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych pha

Napełnianie gazoszczelne

W przypadku mediów lotnych, do których należy np. amoniak, w pojemniku do napełniania tworzą się niebezpieczne opary. Ich przedostawaniu się do środowiska pracy, wiążącemu się z zagrożeniem dla użytkownika, można zapobiec dzięki gazoszczelnemu śrubunkowi beczki. W przypadku mediów bardzo trujących, o intensywnym zapachu i łatwo ulatniających się, zamknięty system napełniania z przewodem odprowadzającym gaz jest koniecznością. Przy pracy przy użyciu tej metody powstające gazy odlotowe są odprowadzane bezpośrednio do oryginalnego zbiornika. Szkodliwe dla zdrowia gazy pozostają w systemie; gwarantuje to najwyższe bezpieczeństwo przy przelewaniu. Pompy odprowadzające gaz są dostępne na zapytanie.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych wt$

Przyłącza do pojemników

W przeciwieństwie do beczek metalowych, które mają z reguły gwint R2'', beczki z tworzywa nie posiadają znormalizowanych gwintów przyłączeniowych. Aby bezpiecznie zamocować pompę w beczce lub w zbiorniku można skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań.

Jedno z nich polega na wkręceniu pompy do zbiornika przy użyciu śrubunku dopasowanego do istniejącego gwintu, ewentualnie w połączeniu z adapterem. Po drugie można skorzystać z rozwiązań uniwersalnych, do których należą stożkowate zatyczki do beczek. Jeżeli stosowany u Państwa gwint nie jest standardowym gwintem 2", poniżej znajdą Państwo pomoc przy określaniu rozmiaru gwintów.

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych pha

Pomoc przy wyborze odpowiedniego gwintu

Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych wt$
Informacje dotyczące prawidłowego i bezpiecznego napełniania przy pomocy pomp ręcznych wt$

Tabela gwintów

Dawne i alternatywne nazwy gwintów są wydrukowane tłustym drukiem

  • Gwint 51 mm, DIN 51: A = 53 mm, B = 5 mm, C = 50,5 mm, ząb piły
  • Gwint 61 mm, DIN 60: A = 59 - 60 mm, B = 6 mm, C = 55,8 mm, ząb piły
  • Gwint 61 mm, DIN 60: A = 61 mm, B = 6 mm, C = 55,8 mm, ząb piły
  • Gwint 71 mm, DIN 71: A = 71 mm, B = 6 mm, C = 66,5 mm, ząb piły
  • Gwint 2" BSP, gwint 2" do beczek stalowych: A = 59 mm, B = 2,2 mm, C = 57,5 mm, standard
  • Gwint 63 mm, 64 mm BSI: A = 64,5 mm, B = 5 mm, C = 60 mm, ząb piły
  • Gwint 35 mm: A = 33,5 mm, B = 5 mm, C = 32,7 mm, okrągły/standard
  • Duży gwint Mauser 2", pierścień L: A = 69,5 mm, B = 5,5 mm, C = 65 mm, ząb piły
  • Gwint Tri-Sure, duży gwint 2" V. pusty/Tri-sure: A = 56 mm, B = 3,5 mm, C = 52,5 mm, ząb piły
  • Gwint do beczek US: A = 63,2 mm, B = 4,25 mm, C = 57,5 mm, ząb piły
Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika