Ergonomiczna pozycja siedząca

2020/04/08

Ergonomia na stanowisku pracy

Ergonomiczna pozycja siedząca jest bardzo ważne dla osób, które przez długi czas pragną pracować bez dolegliwości i kręgosłupa w pełnej koncentracji. Dlatego ortopedyczne krzesło biurowe nadaje się przede wszystkim do biurowych stanowisk pracy. 

Skutki nieprawidłowej pozycji siedzącej na stanowisku pracy

Skutki dla zdrowia

Całodzienna praca w pozycji siedzącej na dłuższą metę może okazać się sporym obciążeniem dla pleców. Nie należy lekceważyć częstych skutków obciążenia pleców: napięcia w okolicach karku czy bóle pleców są często zapowiedzią poważniejszych przypadków chorobowych. Na skutek ciągłej nieprawidłowej pozycji siedzenia, przez cały czas jedne mięśnie mogą być mniej rozciągnięte, a inne bardziej. Powyższy stan może wywołać chroniczne bóle, które ciężko jest później zwalczyć. 

Nie należy też przez cały czas siedzieć całkowicie wyprostowanym, ponieważ długotrwałe siedzenie w pozycji prostej zaczyna po pewnym czasie negatywnie oddziaływać na dyski, a w efekcie może nawet doprowadzić do dyskopatii. Dalsze efekty uboczne, takie jak bóle głowy na skutek wzmożonego napięcia mięśni, słaby wzrok i wrażliwość na hałas, pojawiają się po zlekceważeniu pierwszych objawów. Jak ważne jest, by nie dopuścić do tego, aby nasze ciało nie pozostawało godzinami w jednej pozycji, człowiek uświadamia sobie dopiero wtedy, gdy jest już za późno. 

Skutki dla pracodawcy

Ciągły ból zawsze oznacza stratę wydajności i produktywności w pracy. Dni zwolnienia chorobowego są sumowane, co jest dla firmy dużym wydatkiem. Dzięki dobremu zarządzaniu procesem biznesowym, można uniknąć tych skutków. Każda nowoczesna firma dąży bowiem do obniżenia absencji chorobowej.

Ergonomiczna pozycja siedząca wt$
  • Wskutek nieprawidłowej postawy i spowodowanego tym braku wydajności, co roku powstają miliardowe szkody.
  • Wybór prawidłowego krzesła do siedzenia przynosi znaczną poprawę samopoczucia i tym samym wzrost wydajności pracowników.

Łatwy sposób na ergonomiczne siedziska krzeseł

Inwestując w krzesła obrotowe z podporą lędźwi, mechanizm punktowo-synchroniczny, podpórki kolan i siedziska przesuwne, pierwszy krok mają już Państwo za sobą. Ergonomiczne krzesła biurowe przyczyniają się do utrzymywania prawidłowej pozycji siedzącej oraz wykonywania zdrowych ruchów podczas pracy siedzącej. Z tych oczywistych względów firmie opłaca się proponować swoim pracownikom w biurze krzesła biurowe. Krzesło obrotowe z podporą lędźwi wystarczy tylko dopasować do wzrostu użytkownika.

Ergonomiczne krzesła biurowe poruszają się wraz z siedzącą na nich osobą. Z uwagi na powstający podczas siedzenia na tych krzesłach dynamizm, nie ma możliwości utrzymania przez dłuższy czas statycznej pozycji ciała – w każdym razie nie bez wysiłku. Nie trzeba już więcej myśleć o tym, aby od czasu do czasu wykonać jakiś ruch, po prostu się go, niejako samoistnie, wykonuje. Płynność pracy pozostaje niezakłócona, czy nawet więcej – jest wspomagana. Siedzenie nie oznacza już siedzenia w jednej pozycji, ponieważ układ mechaniczny i kształt krzesła biurowego wymuszają dynamiczną i zdrową postawę.

Używając ergonomicznych krzeseł biurowych, siedząca na nich osoba może sobie pozwolić na bujanie, kiwanie, obracanie się i zsuwanie.

Dodatkową motywacją dla pracownika jest fakt wyjaśnienia wszelkich korzyści płynących z optymalnego wykorzystania mebli ergonomicznych.

Jeżeli wysokość siedziska, oparcie i podpórka kolan zostały już prawidłowo ustawione, można dodatkowo wprowadzić do codziennej pracy proste ćwiczenia rozluźniające.

Ergonomiczna pozycja siedząca ler

Zalety jakościowe

Między standardowym krzesłem obrotowym a fotelem skórzanym znajduje się szereg różnego rodzaju wariantów krzeseł biurowych o różnych cechach jakościowych. Wszystkie, krzesła biurowe, które znajda Państwo w naszym sklepie internetowym, zostały wyprodukowane zgodnie z normą PN EN 1335, części 1 – 3. Zostały zaprojektowane na obciążenie ciągłe do 120 kg i są wyposażone w zabezpieczającą sprężynę gazową do regulacji wysokości siedziska.

Pracownikom, którzy siedzą tylko sporadycznie warto zakupić standardowe krzesła biurowe, które dzięki podpórce części lędźwiowej kręgosłupa oraz regulacji wysokości i nachylenia oparcia chronią najważniejsze mięśnie i stawy.

Osoby, które długo i dużo siedzą, doceniają krzesła obrotowe z siedziskiem z podporą lędźwi oraz krzesła obrotowe dla operatora. Oprócz podpórki lędźwi i regulacji oparcia oferujemy również siedziska nieckowe z podpórką lędźwi, regulację przeciwnacisku, mechanizm synchroniczny/ciągłego kontaktu oraz podłokietniki z regulacją wysokości.

Dalsze informacje dotyczące typów naszych krzeseł obrotowych oraz ich funkcji znajdą Państwo w Leksykonie zdrowego siedzenia w naszym Poradniku zakupowym.

Ergonomiczna pozycja siedząca wt$

W sklepie internetowym znajdą Państwo zalety jakościowe w postaci małych zdjęć informacyjnych obok produktów.
W ten sposób na pierwszy rzut oka widać, jakie funkcje wykorzystano w danym krześle biurowym.

Możliwości kombinacji

Wygodna pozycja siedząca to jedna kwestia. Idealnie, gdy mimo pracy siedzącej można od czasu do czasu wstać. Aby móc jeszcze lepiej wdrożyć zasady ergonomii w miejscu pracy, obok ergonomicznych krzeseł biurowych polecamy Państwu biurka z regulacją wysokości. Dzięki nim można w optymalny sposób dostosować wysokość roboczą do wzrostu. Szczególnie godne polecenia jest elektryczne biurko z regulacją wysokości Upliner 2.0. Za pomocą tego biurka można w dowolnej chwili odsunąć krzesła biurowe na bok i wykonać niektóre zadania w pozycji stojącej.

Ergonomiczna pozycja siedząca ler