Czysta sprawa. Sprzątanie biura w sposób przyjazny dla środowiska.

2021/01/22

Ochrona klimatu jest ogromnym wyzwaniem naszych czasów. Według szacunków Federalnego Urzędu Statystycznego w 2010 r. przedsiębiorstwa wydały około 30000 mln EUR na ochronę środowiska. Sześć lat później było to już 41118 mln EUR. To pokazuje, że świadomość ekologiczna w niemieckich firmach stale rośnie. 

Sprzątanie biura oferuje liczne możliwości podejmowania działań proekologicznych. Często nie wymaga to ani dodatkowych wysiłków, ani dodatkowych kosztów. To dobra wiadomość: w końcu wszyscy odnoszą korzyści ze stosowania podczas sprzątania pomieszczeń zasad zrównoważonego rozwoju:

  • Pracownicy, którzy pracują w środowisku promującym zdrowie
  • Firma, która z czystym sumieniem robi coś dla swojego wizerunku
  • Środowisko, które jest w możliwie jak najmniejszym stopniu obciążane

Ten artykuł zawiera przegląd korzyści, jakie można odnieść ze stosowania w firmie przyjaznych dla środowiska środków czystości. Poruszamy także kwestię wymagań dotyczących sprzątania pomieszczeń w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Ponadto otrzymują Państwo praktyczną listę kontrolną, za pomocą której można natychmiast wdrożyć środki w tym zakresie.

Jaki jest sens zrównoważonego sprzątania?

Czy kiedykolwiek przyglądali się Państwo etykiecie tradycyjnego uniwersalnego środka czyszczącego? Wiele na niej ostrzeżeń oraz symboli przedstawiających martwe ryby i zwracających uwagę na substancje toksyczne lub żrące.

Po sprzątaniu wszystkie te szkodliwe substancje chemiczne nie rozpływają się w powietrzu. Zamiast tego wraz z wodą używaną do mycia trafiają przez odpływ do środowiska. Wykorzystywanie szkodliwych dla środowiska środków czyszczących może zatem prowadzić do zanieczyszczeń szkodliwych zarówno dla ludzi, jak i przyrody

Stosując w biurze ekologiczne podejście, można wiele osiągnąć. Przejście na przyjazne dla środowiska środki czyszczące może wydawać się jedynie kroplą w morzu potrzeb.

W rzeczywistości jednak nawet pozornie mało znaczące działania mają bardzo duży wpływ, który wiąże się z wieloma pozytywnymi skutkami dla Państwa firmy. Poniżej przegląd tych korzyści:

Ważne obszary z punktu widzenia ekologicznego sprzątania pomieszczeń

Czyszczenie powierzchni

Podłogi, biurka, szafy, drukarki, instalacje sanitarne – to właśnie te powierzchnie są najczęściej czyszczone.

Porządek i gospodarka odpadami

Każdy, kto kiedykolwiek próbował wytrzeć nieuporządkowane biurko, wie, że porządek pomaga w sprzątaniu. Ekologiczne działania możliwe są również w przypadku postępowania z odpadami.

Oczyszczanie powietrza

Niektóre zanieczyszczenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Należy zatem również zwróć uwagę na jakość i czystość powietrza w pomieszczeniu.

Wymagania dotyczące zrównoważonego sprzątania

Jeśli chodzi o sprzątanie, warto stosować się do następującej zasady: tak czysto, jak jest to konieczne, przy użyciu jak najmniejszej ilości zasobów. Jak należy to rozumieć? 

Biodegradowalność: złoty standard dla środków czyszczących

Środki czyszczące są często toksyczne dla organizmów wodnych. Szczególnie środki powierzchniowo czynne, czyli aktywne substancje myjące, utrzymują się w przyrodzie przez długi czas. Dlatego też w przypadku zrównoważonego sprzątania należy zwrócić uwagę na to, czy środki czyszczące ulegają biodegradacji. Istnieją różne oznakowania ekologiczne, takie jak „Błękitny Anioł“, które stanowią istotną wskazówkę podczas zakupów.

Lista kontrolna dotycząca sprzątania przyjaznego dla środowiska

Prawdopodobnie nie zajmą się Państwo osobiście sprzątaniem całego biura. Jako osoba odpowiedzialna za ten obszar, mają Państwo jednak duży wpływ na ten proces. Na początku należy wybrać firmę sprzątającą lub personel sprzątający. Należy przestrzegać norm środowiskowych i rozmawiać o nich z pracownikami. W wielu przypadkach będą oni otwarci na Państwa sugestie.

Zrównoważony rozwój jest również dla nas w KAISER+KRAFT kluczowym zagadnieniem. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi stronami poświęconymi kwestii zrównoważonego rozwoju, gdzie dowiedzą się Państwo, jak w KAISER+KRAFT chronimy środowisko naturalne!