Equipped for remote working

5 praktycznych wskazówek dla lepszego samopoczucia w biurze domowym

2021/02/23

Praca zdalna już dawno przestała być dla wielu osób rozwiązaniem tymczasowym. W ciągu najbliższych kilku lat domowe biuro będzie coraz częściej konkurować z korporacyjnym stanowiskiem pracy. Zatem najwyższy czas, aby dobrze przygotować się do pracy w domu i wyrobić w sobie nawyki, dzięki którym praca będzie przyjemniejsza. Tej wiosny zacznijmy razem od nowa – dzięki naszym wskazówkom dla lepszego samopoczucia w domowym biurze.

Nadaj swojemu stanowisku pracy nowy wygląd.

Kiedy biurko było tylko miejscem, gdzie od czasu do czasu załatwiało się prywatną korespondencję czy rozliczenie podatkowe, nie musiało ono spełniać wielkich wymagań. Teraz jest to jednak centrum Państwa dnia pracy. Dlatego warto poddać swoje domowe stanowisko pracy krytycznej analizie:

 • Czy biurko jest wystarczająco duże?
 • Czy jest ono dobrze zorganizowane, czy też znajduje się na nim zbyt wiele rzeczy, które utrudniają koncentrację?
 • Czy podoba się Państwu wygląd stanowiska pracy, jaka jest jego atmosfera, czy lubią Państwo tu przebywać?
 • Czy stół i krzesło spełniają wymogi w zakresie ergonomii, czy też po krótkim czasie odczuwają Państwo dolegliwości bólowe?

Tej wiosny czas na nowe porządki na Państwa stanowisku pracy. Ergonomiczne wyposażenie biurowe o świeżym designie stanowi podstawę dobrego samopoczucia w domowym biurze. Akcesoria takie jak bujany podnóżek aktywują mięśnie podczas siedzenia, a po pracy można je sprytnie schować pod biurkiem, gdzie zajmują niewiele miejsca. Również inteligentni pomocnicy, jak np. elastyczny uchwyt na tablet, wzbogacają Państwa stanowisko pracy i są po prostu przyjemne w użyciu.

Nie zapominaj o ruchu.

Kulenie się nad monitorem przez wiele godzin w pozycji, która pozwala uniknąć bólu? To bardzo szkodliwe dla Państwa ciała i kreatywności! Kluczem do lepszego samopoczucia w domowym biurze jest zatem ruch. A może wstaną Państwo teraz i przeczytają ten artykuł na stojąco? Dzięki naszym nadstawkom do biurek jest to możliwe przy każdym tradycyjnym biurku.

Częste wstawanie jest ogólnie dobrym pomysłem. Co 50 minut warto zrobić sobie 10-minutową przerwę na następujące czynności wspomagające odprężenie i regenerację:

 • Pełne przyjemności przeciąganie się i rozciąganie.
 • Zamknięcie na chwilę oczu w pozycji leżącej.
 • Posłuchanie ulubionej muzyki. Może odważą się Państwo nieco przy niej poruszać i pokołysać się w jej rytm?
 • Przyniesienie z kuchni herbaty lub szklanki wody.
 • Wykonanie mini-sesji jogi.

W domu, w przeciwieństwie do biura (w tym typu open-space), mają Państwo o wiele więcej możliwości, aby zrobić dla siebie coś dobrego. Nikt Państwa nie obserwuje, mata gimnastyczna lub łóżko są w razie potrzeby niedaleko i nikt nie będzie miał za złe, gdy przerwa obiadowa nieco się wydłuży. Wykorzystajcie Państwo w pełni przewagę, jaką daje praca we własnym domu!

Oddychaj świeżością.

Najważniejsze narzędzie, które dba o Państwa dobre samopoczucie jest zawsze tuż obok i jest całkowicie bezpłatne: to Państwa oddech. W połączeniu ze świeżym powietrzem głęboki wdech i wydech są bezkonkurencyjne. Oddech może przynieść spokój (w tym celu należy wydłużyć wydech) lub nową siłę i motywację w razie złej kondycji (w tym celu należy wydłużyć wdech). Warto spróbować następujących czynności:

 • Przynajmniej raz dziennie 10-minutowy spacer. Oddychajcie Państwo przy tym przeponą i pozwólcie ramionom swobodnie się poruszać.
 • Regularne wietrzenie domowego biura, aby wymienić zużyte powietrze na świeże. Osoby uczulone na pyłki roślin mogą odetchnąć z ulgą dzięki oczyszczaczowi powietrza.
 • Stałe zwracanie uwagi na oddech. Wiele osób nieświadomie wstrzymuje oddech, gdy przychodzi wiadomość e-mail, lub oddycha płytko i gwałtownie, wykonując zadania pod presją czasu. Ma to szkodliwe skutki i tylko wzmaga reakcję stresową.

5 praktycznych wskazówek dla lepszego samopoczucia w biurze domowym wt$

Pamiętaj o dawce świeżej energii.

Nie mając w zasięgu ręki wygodnej stołówki, wiele osób pracujących w domu rezygnuje z obiadu i poprzestaje na kanapce zjadanej między kolejnymi wideokonferencjami. Jeszcze gorsze jest to, że im dalej do stołówki, tym bliżej do regału ze słodyczami. Czekolada kusi, a dodatkowo można ją szybko zjeść.

Nie dajcie się Państwo wpędzić w tę typową pułapkę, a zamiast tego dogadzajcie sobie zdrowymi przekąskami i serwujcie lekki, ale pełnowartościowy obiad. To, co jemy, ma duży wpływ na to, jak się czujemy. Należy zatem pamiętać, by jedzenie w domowym biurze dostarczało dawkę świeżej energii. Orzechy, sałatki, produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa w zasięgu ręki ułatwiają zdrowe odżywianie i nie dają szansy słodyczom.

5 praktycznych wskazówek dla lepszego samopoczucia w biurze domowym wt$

Regularnie zmieniaj status na offline.

Osobom, które pracują poza własnymi czterema ścianami, łatwiej znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dzięki fizycznemu oddzieleniu zawsze wiadomo, czy jest się w pracy, czy nie. W domowym biurze praca i czas wolny łączą się jednak w jedną całość. Jeśli przed południem zajmujemy się dzieckiem, wieczorem znów możemy usiąść przy laptopie.

Ta elastyczność ma jednak swoją cenę. Jeśli bowiem ktoś potencjalnie może pracować cały czas, to musi być również dostępny cały czas. Na szczęście to nie do końca tak działa! Nawet w swoim domowym biurze trzeba pozwolić sobie na chwile, kiedy zapomina się o pracy i w pełni oddaje relaksowi. Nikt nie będzie miał za złe, jeśli poczeka trochę na odpowiedź na maila. Trzeba pracować i żyć w swoim własnym rytmie, pamiętając o zdrowych i poprawiających samopoczucie przerwach.

Co się tyczy kadry kierowniczej: należy obdarzyć swój zespół zaufaniem i dać dobry przykład, odpowiedzialnie wyłączając od czasu do czasu swoje urządzenia.

Jeśli chcą Państwo wyposażyć swój zespół pracujący w domowym biurze w ergonomiczne krzesła biurowe i inne urządzenia, które zapewnią zdrową i komfortową pracę, zachęcamy do zapoznania się z naszym sklepem z artykułami do home office lub do zasięgnięcia naszej porady. Czekamy na wiadomość od Państwa!

5 praktycznych wskazówek dla lepszego samopoczucia w biurze domowym mg$

Prosimy o kontakt!

W razie pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji