Wstecz
Poradnik zakupowy Fabryka

Podstawowe wiadomości na temat oświetlenia stanowiska pracy

Rekonstrukcja mozaik, naprawa biżuterii lub produkcja ścianek przestawnych na kolejną wystawę – aby było możliwe było prawidłowe wykonywanie każdej z tych czynności potrzebne jest odmienne oświetlenie: natężenie światła może wynosić od 500 do 1500 luksów, w zależności os stopnia precyzji i szczegółowości pracy. Norma DIN EN 12464-1 zawiera wartości orientacyjne w tym zakresie. Jest ona uznawana za normę europejską i istnieje w podobnej formie pod nazwą ISO 8995/CIE S 008 jako międzynarodowa norma ISO.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Światło jako czynnik produktywności

Opłaca się inwestować w dobre oświetlenie. Wyższa wydajność, mniejsze zmęczenie, mniej braków i znacznie mniejsza ilość wypadków przy pracy dzięki większej intensywności oświetlenia - wszystko to zostało dowiedzione na podstawie dwóch badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Technicznym w Ilmenau (w 1997 i 2000 roku). Zgodnie z raportem z badań i długoterminowymi badaniami ustalono, że: intensywność oświetlenia rzędu 600 luksów to wartość orientacyjna dla typowego stanowiska pracy w przemyśle.

Lepsze oświetlenie pozwala na zwiększenie produktywności w przypadku trudnych zadań wykonywanych przy użyciu wzroku o 50%. Jednocześnie spada liczba błędów. Ponadto, badane osoby mają dłużej subiektywne odczucie komfortu umysłowego. Związku ilości wypadków przy pracy z intensywnością oświetlenia dowodzi również statystyka związków zawodowych: dwie trzecie wszystkich zarejestrowanych wypadków przy pracy ma miejsce przy stanowiskach pracy z oświetleniem o intensywności poniżej 500 luksów.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Zadania wykonywane przy użyciu wzroku

Zadanie, z jakim musi się zmierzyć wzrok, jest określane przez kontrasty między światłem a ciemnością oraz kontrasty kolorów, rozmiar szczegółów oraz prędkość i czas, w którym kontrasty są rejestrowane. Im trudniejsze jest zadanie wykonywane przy użyciu wzroku, tym wyższe musi być natężenie oświetlenia.

Tutaj dowiedzą się Państwo, jak zwiększyć wydajność pracy z odpowiednim oświetleniem!

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Na co należy zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia roboczego

Różnorodne wymagania względem intensywności oświetlenia na różnych stanowiskach pracy spełnia oświetlenie ogólne, zorientowane na miejsca pracy, ze stałym przyporządkowaniem ogólnego oświetlenia do stanowisk pracy. Czyste oświetlenie ogólne o jednakowo wysokim poziomie oświetlenia w całym pomieszczeniu, umożliwiające elastyczną aranżację miejsc pracy i oświetlenia a nowoczesne, różnie rozbudowywane systemy lamp oferują elastyczne rozwiązania dla przestawianych maszyn i stołów warsztatowych. W naszym sklepie Waldmann znajdą Państwo kilka bardzo dobrych przykładów takich systemów oświetleniowych.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Oprawy należy zamontować równolegle w stosunku do frontu okna, stosownie do kierunku padania i ilości światła dziennego. Dlatego maszyny i stoły warsztatowe powinny być ustawione równolegle w stosunku do okna. Światło powinno padać na stanowisko pracy z boku. Dlatego należy umieścić oprawy oświetleniowe z boku powierzchni roboczych. Narzędzia i obrabiane materiały będą dobrze widoczne, jeżeli oświetlenie będzie stwarzało niewielkie ilości cienia. Pracownikowi nie powinny przeszkadzać żadne odbicia od błyszczących maszyn padające na linii jego wzroku.

Na stanowiskach pracy, na których wykonuje się trudne prace związane z wytężaniem wzroku, oświetlenie ogólne jest często niewystarczające i konieczne jest zastosowanie oświetlenia indywidualnego tego stanowiska pracy. Aby nie uszkodzić wzroku na narzędziu ani na obrabianym przedmiocie nie mogą powstawać zakłócające odbicia. Prace szczegółowe i kontrolne wymagają dużej intensywności światła. Można to osiągnąć za pomocą opraw, opraw wiszących, pojedynczych opraw stanowiskowych lub opraw maszynowych. Uzupełniają one oświetlenie ogólne, a więc zawsze należy je dodatkowo włączać. Źródła światła LED oszczędzają koszty energii elektrycznej, odbłyśniki lustrzane zapewniają precyzyjną i precyzyjne kierowanie nieoślepiającego światła. Oprawy stanowiskowe nie powinny generować zakłócających odbić na narzędziach ani obrabianych przedmiotach.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Wniosek: dodatkowe oprawy są ważne dla kontroli powierzchni. Ich światło powinno padać pasmami i wytwarzać silne cienie. W ten sposób można zauważyć zarysowania nawet na matowych powierzchniach.

Czynnik bezpieczeństwa

Praca bez generowania odpadów często jest niemożliwa. Czasami podczas pracy powstają cząstki kurzu lub rozpryski wody. Na takich stanowiskach pracy muszą być stosowane oprawy o odpowiednim stopniu ochrony - np. IP65. Przy ograniczonym samonagrzewaniu się opraw oświetleniowych, osady łatwopalnych substancji nie mogą ulec zapłonowi. Takie lampy mogą być również oznaczone symbolem ochrony przeciwpożarowej „D” w odwróconym trójkącie. W pomieszczeniach zagrożonych zapyleniem, tzn. w każdym warsztacie, te oprawy do oświetlania stanowiska pracy są obowiązkowym elementem wyposażenia.

W pomieszczeniach lub na obszarach, w których stosowane są lakiery, środki polerskie i kleje zawierające lotne rozpuszczalniki, istnieje ryzyko wybuchu. W takich miejscach należy stosować oprawy chronione przed wybuchem.

Zasadniczo warto stosować oprawy o wyższym stopniu ochrony. Albo całkowicie zrezygnować z lamp, które same się znacznie nagrzewają i zastąpić je oprawami LED.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki wt$

Oświetlenie hal

Dotychczas stosowane były następujące rozwiązania: w halach o wysokości maksymalnej do sześciu metrów należy jako oświetlenie ogólne stosować systemy pasm świetlnych wyposażone w świetlówki lub inne ekonomiczne żarówki. W halach o wysokości powyżej sześciu metrów potrzebne są żarówki o bardzo dużej intensywności, a pomimo to ekonomiczne: lampy halogenowe lub wysokoprężne lampy sodowe o poziomach wydajności od 250 W do 1000 W wytwarzają na dużej wysokości tyle światła, że do poziomu użytkownika dochodzi jego wystarczająca ilość. Dziś warto przestawić się na oświetlenie LED.

Wiemy, że wymagania dotyczące oświetlenia hali są wysokie: W naszym własnym zakładzie produkcyjnym w Haan zainstalowaliśmy nawet nowe reflektory powierzchniowe na suficie hali. Łącznie zainstalowano 636 m systemu szyn prądowych, prawie 500 m kabla, 133 reflektory powierzchniowe LED oraz 30 reflektorów LED z akumulatorami.

W naszej serwerowni zainstalowany został równolegle Light Manager. Jest to mały komputer, na którym uruchamiane jest oprogramowanie sterujące i który komunikuje się z reflektorami poprzez W-LAN za pomocą oddzielnych bramek w hali. Interfejs użytkownika jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a zmiany w programach oświetlenia mogą być wprowadzane w łatwy sposób.

Ten projekt efektywności energetycznej umożliwił nam zaoszczędzenie do 70 procent naszych wcześniejszych kosztów energii elektrycznej. Za realizację tej przyszłościowej koncepcji oświetlenia otrzymaliśmy również nagrodę EnnergieInnovationsPreis.NRW 2020. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.

Oświetlenie stanowiska pracy do fabryki ler

Leksykon światła

Co oznacza dioda LED? Czym jest kandela? Odpowiedzi na techniczne terminy dotyczące oświetlenia znajdą Państwo w małym leksykonie światła.

Nasze hity produktowe z niniejszego przewodnika
Istotne
Liczba artykułów: 46
Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika