Wstecz
Poradnik zakupowy Fabryka

Mały leksykon techniki oświetlenia

W świetle dnia

Co oznacza dioda LED? Czym jest kandela? Odpowiedzi na techniczne terminy dotyczące oświetlenia zostały pokrótce wyjaśnione w tym małym leksykonie.

Lampy & oprawy

Lampy halogenowe

Dzięki małym wymiarom żarówki i żarnika żarówki halogenowej możliwe jest precyzyjne sterowanie światłem, a tym samym unikanie rozproszonego światła. Małe oprawy, dostępne w wielu wariantach, znajdują zastosowanie w przemyśle i handlu wszędzie tam, gdzie w jednym miejscu wymagane jest skoncentrowane światło.

Halogenowa lampa przegubowa
Komfortowa lampa zimnoświetlna active green

Lampy zimnoświetlne

W wielu obszarach produkcji przemysłowej, rozległe obszary muszą być równomiernie oświetlone. Do tego celu nadają się oprawy zimnoświetlne wyposażone w świetlówki. Ten typ oprawy stosowany jest w kraju i za granicą jako oprawa montażowa i maszynowa.

LED

Dioda emitująca światło (LED). Element półprzewodnikowy emitujący światło. Efektywność energetyczna dzisiejszych LED-ów znacznie przewyższa obecnie efektywność świetlówek kompaktowych (świetlówek energooszczędnych).

Lampa systemowa LED TAMETO
Lampa z lupą szerokokątną

Świetlówki

Lampy fluorescencyjne to niskociśnieniowe lampy wyładowcze na pary rtęci. Pokrywają one ok. 70% całkowitego zapotrzebowania na światło sztuczne, ale zużywają tylko 50% energii zużywanej do oświetlenia. Składają się one z prostej lub zakrzywionej rury wyładowczej, której wnętrze jest pokryte fosforem, a na końcach których znajdują się dwie elektrody z żarnikiem wolframowym.

Niskonapięciowe lampy halogenowe

Niskonapięciowe lampy halogenowe umożliwiają precyzyjną regulację ostrości i optymalną kontrolę światła dzięki małej plamce świetlnej. Nadają się one szczególnie do montażu w bardzo małych oprawach oświetleniowych do oświetlenia akcentującego o mocnych punktach świetlnych. Niskonapięciowe lampy halogenowe są zasilane z transformatora konwencjonalnego (magnetycznego) lub elektronicznego. Rozróżnia się serie typu dla sektora komercyjno-profesjonalnego i prywatnego.

Niskonapięciowe oświetlenie witryny

Mini-podnośniki, nożycowe wózki podnośne, wózki paletowe itd.

Aby ciężkie ładunki stały się teraz lżejsze do podnoszenia lub przemieszczania

Pojęcia

Produkty

To może również wzbudzić Państwa zainteresowanie

Leksykon światła wt$

Jak znaleźć odpowiednie oświetlenie: dzięki poradnikowi „Podstawowe wiadomości na temat oświetlenia stanowiska pracy” wszystko stanie się jasne.