Wstecz
Poradnik zakupowy Biuro

Szybkie, niezawodne, bezpieczne: liczarki i testery banknotów

Nasz asortyment zawiera liczarki banknotów, liczarki monet, testery banknotów i urządzenia łączone w różnych wersjach. Tutaj dowiedzą się Państwo, które urządzenie najlepiej spełni Państwa wymagania.

Safescan wt$

Oczywiście pieniądze można również liczyć ręcznie, a autentyczność banknotów sprawdzać, oglądając je pod światło. Gdy w grę wchodzi jednak ogromna ilość pieniędzy i trzeba zadbać o 100% dokładność, wspomniane zadania należy pozostawić liczarkom pieniędzy i testerom banknotów: liczarki banknotów i monet nie odczuwają zmęczenia, w zależności od modelu rozpoznają podrobione pieniądze i nawet w najprostszej wersji są wyraźnie szybsze i bardziej niezawodne niż człowiek. Same testery sprawdzają natomiast do siedmiu zabezpieczeń, a stwierdzenie podróbki zajmuje im mniej niż sekundę.

Liczarki banknotów

Liczarki sztuk i wartości

W przypadku liczarek banknotów najważniejsze pytanie brzmi: czy mają sprawdzać jedynie liczbę sztuk, czy dodatkowo sumę wartości? Proste liczniki sztuk podają, ile banknotów umieszczono w liczniku. Wszystkie nasze maszyny do liczenia pieniędzy zliczają nie tylko wcześniej posortowane banknoty w niemal każdej walucie, lecz również indywidualne środki płatnicze, takie jak bony lub kupony. Dla każdego, kto raczej rzadko zlicza pieniądze i są to raczej niewielkie ilości, dobrym wyborem będzie licznik sztuk, taki jak automatyczny licznik banknotów Safescan 2210. Liczarki wartości, takie jak automatyczny licznik banknotów Safescan 2685-S, podają wartość posortowanych i zmieszanych partii banknotów we wszystkich popularnych walutach oraz liczbę banknotów w tych partiach.

Sposób działania

Umieszczenie pliku banknotów na podajniku maszyny aktywuje wałek podajnika. Podaje on następnie banknot do drugiego wałka, który dba o to, by jednorazowo pobierany był tylko jeden banknot. Liczenie odbywa się w oparciu o czujniki optyczne. Kiedy do kieszeni odbiorczej trafi ostatni banknot, maszyna przestaje liczyć.

Safescan wt$
Safescan wt$

Kryteria wyboru

Liczarki mają za zadanie ułatwić codzienną pracę z pieniędzmi i w ten sposób zapewnić oszczędność czasu. Oprócz już wymienionych cech, jakie mają liczarki ilości lub wartości, wśród głównych kryteriów znajdują się również prędkość i pojemność. W naszych liczarkach banknotów mieści się jednorazowo do 300 banknotów, a ich prędkość liczenia wynosi od 1000 do 1500 banknotów na minutę.

Wybierając nową liczarkę banknotów, należy również zwrócić uwagę na ustawienie podajnika. Wkładanie banknotów na płasko, tak jak w automatycznej liczarce banknotów Safescan 2650, ma tę zaletę, że nawet podczas pracy maszyny można dodawać do niej banknoty i dzięki takiemu stałemu podawaniu znacznie przyspieszyć pracę.

Kolejne istotne funkcje to dodawanie i tworzenie plików banknotów. Urządzenia z funkcją dodawania mogą zliczać nawet kilka partii banknotów, co jest bardzo pomocne w sytuacji, gdy trzeba zliczyć więcej banknotów, niż mieści się na podajniku danego urządzenia. Liczarki banknotów z funkcją tworzenia plików zatrzymują się natomiast po odliczeniu zadanej liczby banknotów i w ten sposób przyspieszają np. wpłaty bankowe.

Wiele urządzeń ma funkcję rozpoznawania podrobionych pieniędzy w oparciu o co najmniej jedną cechę. Większy zakres funkcji oferuje automatyczna liczarka banknotów Safescan 2685-S, która liczy wartość nieposortowanych banknotów ogółem w siedmiu walutach oraz sprawdza ich autentyczność. Również automatyczna liczarka banknotów Safescan 2665-S to dopracowane uniwersalne urządzenie obsługujące dziesięć różnych walut. Oba te urządzenia nadają się zwłaszcza do firm, w których przechowuje się nieposortowane banknoty, ponieważ zliczają one również zmieszane partie banknotów (liczenie wartości nieposortowanych banknotów).

Testery do wykrywania podrobionych banknotów

Za pomocą naszych testerów banknotów można szybko, bezpiecznie i dyskretnie sprawdzić autentyczność banknotów. Te kompaktowe, przenośne urządzenia testujące zajmują niewiele miejsca przy kasach i nadają się do wszystkich walut. Podczas gdy proste urządzenia, takie jak tester do wykrywania podrobionych pieniędzy Safescan 50 UV, sprawdzają zabezpieczenia UV na banknotach, kartach kredytowych i dowodach tożsamości, profesjonalne urządzenia wyposażone są w zaawansowaną technologię rozpoznawania kilku zabezpieczeń: automatyczny tester do wykrywania podrobionych pieniędzy Safescan 155-S sprawdza przykładowo wszystkie zabezpieczenia najpopularniejszych walut ze 100% pewnością. Poprzez port do aktualizacji instalowane są aktualizacje dotyczące różnych walut. Również dostępne w naszym sklepie internetowym liczniki banknotów nie tylko szybko i niezawodnie zliczają banknoty, lecz jednocześnie rozpoznają te podrobione.

Na czym polega rozpoznawanie podrobionych pieniędzy?
Czujniki w maszynie sprawdzają co najmniej jedno zabezpieczenie używane w danej walucie. Podczas gdy proste modele, takie jak automatyczna liczarka banknotów Safescan 2210, rozpoznają tylko jedno zabezpieczenie (oznakowania UV), bardziej wartościowe modele mogą sprawdzać autentyczność banknotów w oparciu o trzy zabezpieczenia. Potrójne rozpoznawanie podrobionych pieniędzy oznacza najczęściej weryfikację zabezpieczenia UV, zabezpieczenia na podczerwień oraz magnetycznego. Profesjonalne urządzenia kontrolują nawet siedem zabezpieczeń.

Weryfikowane zabezpieczenia i ich skróty

 • CD: weryfikacja koloru
 • IR: podczerwień
 • MG: atrament magnetyczny
 • MT: metalowa nitka
 • SD: format/rozmiar
 • TD: grubość banknotu
 • UV: ultrafiolet

Liczarki i sortery monet

W naszym asortymencie znajdują się również odpowiednie urządzenia do zliczania monet. Automatyczne liczarki monet w możliwie najkrótszym czasie zliczają drobne i zwracają je już posortowane. W ten sposób można łatwo i szybko przygotować rulony monet, wpłaty bankowe i wkłady do szuflad kasowych. Podobnie jak w liczarkach banknotów również tutaj istotne kryteria obejmują prędkość i pojemność. W przypadku monet mamy jednak najczęściej do czynienia z dużo większymi ilościami, dlatego też duże znaczenie ma również funkcja sortowania. Do 500 wymieszanych monet wsypuje się do podajnika, maszyna sortuje je w oparciu o ich średnicę i grubość i w ten sposób przygotowuje do ręcznego zwijania w rulony. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem w liczarkach bilonu jest również funkcja dodawania. Liczba sztuk poszczególnych monet jest oddzielnie zapisywana w pamięci, a następnie szybko i sprawnie obliczana jest cała suma. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi zatrzymania w razie przepełnienia można zliczać nawet większe ilości drobnych: gdy pojemnik na monety jest pełny, następuje automatyczne zatrzymanie urządzenia.

Safescan wt$

Urządzenia łączone: wagi do liczenia pieniędzy

Wagi do liczenia pieniędzy ważą monety, rulony i banknoty i na podstawie ich wagi obliczają ich ilość i wartość. Takie urządzenia łączone, jak np. liczarka monet i banknotów Safescan 6185, idealnie sprawdzają się w handlu detalicznym.

 • Obliczenie całej zawartości kasy zajmuje najwyżej 2 minuty.
 • Urządzenie to automatycznie wyszukuje kolejno nominały monet i banknotów, które trzeba zliczyć.
 • Na wyświetlaczu można odczytać poszczególne nominały i wartości, a także ogólny wynik.
 • Dzięki adaptacyjnemu algorytmowi liczenia wagi do liczenia pieniędzy zliczają jednocześnie stare i nowe banknoty euro, a także mogą liczyć indywidualne środki płatnicze, takie jak żetony lub kupony, na podstawie ich wagi.
 • Urządzenia te są kompaktowe, a dzięki zasilaniu na baterie również przenośne.
Safescan wt$

Używanie wag do liczenia wymaga wcześniejszego posortowania pieniędzy. Urządzenia te nie mają również funkcji weryfikacji autentyczności pieniędzy. Ponieważ w handlu detalicznym taka weryfikacja i tak prowadzona jest bezpośrednio podczas przyjmowania gotówki przy kasie, to właśnie tam świetnie sprawdzają się testery banknotów, natomiast wagi nadają się do późniejszego zliczania utargów.

Oprócz urządzeń do liczenia i testowania w naszym sklepie znajdą Państwo również inne produkty Safescan do różnych operacji na gotówce, np. solidne szuflady kasowe w wersjach od „Low-Duty“ (do rzadziej używanych kas) po „Heavy-Duty“ (do ciągłego użytku). Odpowiednie wkłady do szuflad kasowych i pozostałe wyposażenie dodatkowe znajdą Państwo przy poszczególnych produktach, tak by możliwe było wygodne złożenie kompletnego zamówienia.

Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika