Wstecz
Poradnik zakupowy Biuro

Jak właściwie działa wentylator?

Czy wiedzą Państwo, że w momencie wynalezienia wentylatora w 1740 r. jego główną funkcją było „usuwanie zepsutego i doprowadzanie świeżego powietrza*“?

Powiązane z tym chłodzenie było dla jego wynalazcy, fizyka Stephena Halesa, bardzo mile widzianym efektem ubocznym. W rzeczywistości bowiem wentylatory nie chłodzą; ich ruch obrotowy prowadzi raczej do cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, poprzez zasysanie go z jednej strony i wyrzucanie z drugiej strony.

* Źródło: Brockhaus Conversations-Lexikon – 1809 r.

Dlaczego zatem odczuwalny jest efekt chłodzenia?

  • Efekt chłodzenia poprzez oddawanie ciepła

Jeśli człowiek jest cieplejszy niż otaczające go powietrze, zawsze oddaje on ciepło bezpośrednio do warstwy powietrza znajdującej się przy jego skórze. W związku z cyrkulacją powietrza przez wentylator to ogrzane powietrze jest przewiewane, co przyspiesza proces chłodzenia i człowiek szybciej się schładza.


  • Efekt chłodzenia przez pocenie się

Kiedy jest ciepło, pocimy się – to stosowana przez nasz organizm taktyka przetrwania. Pot bowiem paruje i automatycznie chłodzi ciało. Wywołany przez wentylator ruch powietrza przyspiesza parowanie potu, a tym samym chłodzenie organizmu.

Jak właściwie działa wentylator? wt$

Wskazówki dotyczące zakupu wentylatorów.

Wentylatory do biura

  • Wentylator sufitowy: duża oszczędność miejsca dzięki mocowaniu do sufitu, duża cyrkulacja powietrza przy niewielkiej prędkości obrotowej
  • Wentylator ścienny: oszczędność miejsca dzięki montażowi na ścianie
  • Wentylator wieżowy lub kolumnowy: oszczędność miejsca, cichy
  • Wentylator stojący lub podłogowy: ustawienie na podłodze, możliwość zmiany lokalizacji, duża moc, wprawianie w ruch dużych ilości powietrza
  • Wentylator stołowy, wentylator do nadbudowy: niewielki, cichy, stabilny, bardzo elastyczne zastosowanie – możliwość przekazania innym

Wentylatory do fabryki i magazynu

  • Wentylatory przemysłowe: do użytku przemysłowego w magazynie i na produkcji, bardzo wydajne, certyfikowane do zastosowań przemysłowych
  • Mobilna wyparna chłodnica powietrza: optymalnie dostosowana do dużych, otwartych lub wentylowanych hal, od razu gotowa do użytku, ekologiczna i ekonomiczna
  • Wentylator bębnowy o dużej wydajności: wyjątkowo duża wydajność, idealny do wentylacji maszyn i hal

Ważne pytania, które należy zadać przed zakupem nowego wentylatora.

Wentylatory różnią się między sobą: wydajnością i wielkością, funkcją i obszarem stosowania, a także kształtem obudowy. Podczas zakupu należy również uwzględnić następujące aspekty: przełącznik ścienny lub sznurkowy, oświetlenie i zdalne sterowanie, możliwość regulacji wysokości lub możliwość obrotu. Dlatego wskazane jest, aby zawsze przed zakupem sprawdzić, czy wybrany wentylator odpowiada Państwa potrzebom. Oczywiście w tej kwestii zawsze mogą Państwo liczyć na naszą pomoc.

  • Do jakiego pomieszczenia przewidziano dany wentylator?
  • Jak duże jest to pomieszczenie: małe biuro, warsztat czy duża hala przemysłowa?
  • Czy można ustawiać lub regulować liczbę obrotów i poziomy prędkości wentylatora?
  • Czy wentylator ma funkcję regulacji wysokości i możliwość obrotu?
  • Czy krata ochronna jest zdejmowana?
  • Jak głośny jest dany wentylator?
  • Czy jest on wyposażony w programator czasowy?
  • Czy dostępne jest zabezpieczenie przeciążeniowe?
  • Jakie wyposażenie dodatkowe jest dostępne, np. pilot zdalnego sterowania?

Zakup wentylatorów i ich prawidłowe użytkowanie: wskazówki i rady.

Ważne: prawidłowe czyszczenie!

Wentylator należy czyścić po każdej dłuższej przerwie w użytkowaniu; na łopatkach wirnika gromadzą się bowiem zarazki i bakterie, które mogą się bez przeszkód namnażać, kiedy wentylator nie jest używany. Po włączeniu takiego nieoczyszczonego wentylatora wszystkie te bakterie wzbiją się w powietrze i będą krążyć po całym pomieszczeniu.

Należy robić przerwy

Wentylatory usuwają wilgoć z powietrza w pomieszczeniu, dlatego skóra i błony śluzowe w obszarze nosa i gardła również są podatne na przesuszenie. To z kolei stwarza bakteriom i wirusom dobre warunki do tego, aby łatwiej sforsować naturalną barierę ochronną organizmu, czego skutkiem jest najczęściej przeziębienie. Dlatego też należy od czasu do czasu zrobić sobie przerwę od „powiewów wiatru“ – znacznym ułatwieniem będzie w tym przypadku funkcja timera! Wskazówka: Ponieważ wentylatory chłodzą tylko ludzi, a nie otoczenie, wychodząc z pomieszczenia należy wyłączyć wentylator. Pozwoli to również zaoszczędzić energię elektryczną.

Prawidłowe ustawienie wentylatora

Jeśli jest to możliwe, należy regularnie zmieniać miejsce ustawienia wentylatora w pomieszczeniu. Stały nawiew powietrza z jednego kierunku może powodować sztywność mięśni i skurcze.

Uwaga alergicy! Wentylatory wykorzystujące powietrze z zewnątrz

Wentylatory, które do wentylacji pomieszczenia wykorzystują powietrze z zewnątrz, mogą transportować do wewnątrz również pyłki i kurz. Osoby cierpiące na alergię lub osoby nadwrażliwe na tego rodzaju czynniki natychmiast odczują obecność pyłków i kurzu. Dlatego należy zadbać o dobry filtr cząstek stałych!

Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika