Proces przepływu towarów

2020/07/14

Przepływ materiałów – zapraszamy w podróż trasą produktu

Śladami zestawu przegród do szuflad marki EUROKRAFTpro.

Co rozumieją Państwo pod pojęciem przepływ materiałów? Jeśli orientują się Państwo w tematyce gospodarki materiałowej, wiedzą Państwo z pewnością, co oznacza „planowanie przestrzenne i kontrola ruchów materiałowych w przedsiębiorstwie oraz między przedsiębiorstwem a jego otoczeniem”. Definicja ta pochodzi z niemieckiej wersji Wikipedii i dla większości ludzi brzmi dość abstrakcyjnie, m.in. dlatego, że proces zarządzania przepływem materiałów w firmie jest niezwykle złożony i rozbudowany.

Aby pomóc Państwu lepiej zrozumieć składające się na niego proste procesy, zabieramy Państwa w podróż śladami naszego zestawu przegród do szuflad, ograniczając się w ten sposób do przepływu tylko jednego produktu, z pominięciem całej złożoności tego procesu.

Każdy początek to magazyn producenta

W skład jednego zestawu przegród do szuflad EUROKRAFTpro wchodzą każdorazowo jedna przegroda wzdłużna i cztery przegrody poprzeczne. Zestaw ten jest dostarczany w takiej formie, że części te wystarczy jedynie ze sobą połączyć. Tak zapisano w karcie produktu i tylko w takiej postaci produkt ten zostanie później zaakceptowany przez odbiorców.

Oznacza to, że poszczególne części są najpierw kompletowane podczas produkcji, zanim cokolwiek zostanie odłożone do magazynu lub wysłane. I już na tym etapie rozpoczyna się przepływ materiałów.

Proces przepływu materiałów wt$

Ścieżka transportowa 1: Magazyn u producenta -> Produkcja u producenta

Proces przepływu materiałów wt$

W przedsiębiorstwach produkcyjnych większość obszarów musi być regularnie wyposażana w surowce, materiały pomocnicze i materiały eksploatacyjne, części od dostawców i półprodukty, jak również ogólnie w materiały biurowe i części zamienne. W związku z tym w wielu zakładach produkcyjnych zainstalowano systemy transportu. W ten sposób towary mogą być szybko i skutecznie dostarczane za pomocą przenośników rolkowych lub taśmowych. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bardzo dużych hal produkcyjnych. W mniejszych zakładach produkcyjnych to nadal pracownicy odbierają część towarów z magazynu. Duże części muszą być jednak i tutaj przenoszone za pomocą sprzętu transportowego.

W przypadku naszego zestawu przegród do szuflad to również pracownik kompletuje wszystkie elementy, tj. cztery blaszane płytki przegród poprzecznych i blaszaną płytkę przegrody wzdłużnej.

Ścieżka transportowa 2: Produkcja u producenta -> Dystrybutor

Na co należy zwrócić uwagę przed wysyłką towarów?

Aby nasz zestaw przegród do szuflad był gotowy do wysyłki do dystrybutora, poszczególne elementy składowe są skanowane w miejscu magazynowania, wyjmowane i przenoszone na stół do pakowania. Teraz ma miejsce najważniejszy etap roboczy przed wysyłką towaru: pakowanie.

Opakowanie zewnętrzne towaru musi być tak dobrane, aby chronić produkt przed zarysowaniem. Również karton opakowaniowy nie może ulec uszkodzeniu przez rogi i krawędzie blachy. W tym celu często stosuje się folię opakowaniową lub folię bąbelkową. Z kolei zewnętrzny karton będzie najlepiej dopasowany wówczas, gdy nie będzie pozostawiał zbyt dużo miejsca na przesuwanie się zawartości.

To jest karton naszego zestawu przegród do szuflad: naklejono na niego kod kreskowy, dzięki któremu artykuł ten może być teraz skanowany i przechowywany jako całość.

Proces przepływu materiałów wt$

Dokąd teraz? Do dystrybutora, który sprzedaje stoły warsztatowe i szafy z szufladami, a u nas zamówił 200 zestawów przegród do szuflad. Nasz zestaw, wraz ze 199 innymi, opuszcza zatem dział wydawania towarów naszej własnej produkcji w Haan. Po dziesięć zestawów w większych kartonach zbiorczych, które z kolei ułożono na europaletach, a następnie mocno owinięto przeznaczoną do tego folią. To element zabezpieczenia ładunku. Nie można bowiem dopuścić do tego, by kartony spadły ze stosu. Ale do tego wrócimy nieco później.

Jak wygląda odbiór towaru?

Towar zostanie dostarczony, to pewne. Najważniejsze jest jednak, by dotarł we wcześniej uzgodnionym terminie. Nie tylko po to, aby móc wykorzystać dostarczone towary w odpowiednim czasie, ale również po to, aby uniknąć na terenie firmy logistycznego chaosu. Wystarczy sobie wyobrazić, co by było, gdyby nagle pod firmę podjechało jednocześnie pięć ciężarówek.
Kontrola czasu przyjazdu i przekazywanie dostawcom informacji zwrotnej o przypadkach niedotrzymania terminu należą zatem do zadań działu odbioru towarów. W ten sposób można wspólnie zoptymalizować czas dostawy.

Pozostałe zadania to:

 • Potwierdzenie przychodzących towarów
 • Rejestracja ilości dostarczonych towarów, w razie potrzeby za pomocą danych z urządzeń przenośnych
 • Kontrola poprzez pobranie próbek, ważenie itp.
 • Rejestracja i ewentualnie dalsze wykorzystanie opakowań, palet i pojemników transportowych
 • Sortowanie i przygotowanie do dalszego etapu przepływu materiałów
Proces przepływu materiałów wt$

Nasz zestaw przegród do szuflad znajduje się zatem na palecie w dziale odbioru towarów. Jeden spośród 199 zestawów jest teraz wyjmowany i ważony na wadze. Jeden zestaw waży 5 kg, a opakowanie 500 g. Oznacza to 5,5 kg na sztukę. Następnie ważona jest cała paleta z wszystkimi kartonami. Ciężar palety jest odejmowany od wyświetlonego ciężaru całkowitego. Wynik: 1,1 tony. To znaczy, że naprawdę przywieziono 200 zestawów. Dopiero po takiej kontroli skanowany jest numer seryjny, a towar wprowadzany do systemu pośrednika.

Ścieżka transportowa 3: Odbiór towarów u dystrybutora -> Magazyn u dystrybutora

W hali magazynowej dystrybutora stosowany jest system dynamicznego (chaotycznego) składowania. Jest on powiązany z systemem gospodarki materiałowej. Osoby kompletujące zamówienia skanują magazynowane towary po ich przybyciu, a następnie przenoszą je na jedno z wolnych miejsc. W ten sposób w systemie gospodarki materiałowej dane miejsce magazynowe jest zapisywane razem z produktem, dzięki czemu można sprawdzić, który artykuł i gdzie jest składowany. Pracownicy magazynu przemieszczają się z jednego miejsca składowania do drugiego za pomocą wózków do komisjonowania i wózków podnośnych.

Nasz zestaw przegród jest zatem transportowany na palecie z pozostałymi produktami do magazynu za pomocą wózka podnośnego.

Ścieżka transportowa 4: Magazyn u dystrybutora -> Wydawanie towarów u dystrybutora

Tydzień później klient zamawia do swojego stołu warsztatowego lub szafki z szufladami części zamienne i elementy do rozbudowy. Wraz z systemem płyt perforowanych, wkładką bębenkową z kluczem i ryflowaną matą nasz zestaw jest ponownie skanowany w magazynie dystrybutora i przenoszony na stół do pakowania. Oznacza to, że jesteśmy na ostatniej prostej i nasz produkt wkrótce dotrze do miejsca użytkowania.

Moc dobrego stołu do pakowania

Dobry stół do pakowania to jeden z kluczowych elementów decydujących o prędkości przepływu towarów. Jeśli bowiem osoba odpowiedzialna za pakowanie ma wszystko dostępne pod ręką i na odpowiedniej do jej potrzeb wysokości roboczej, może pracować wydajniej i lepiej dbać o swoje zdrowie. Co jednak świadczy o wysokiej jakości danego stołu do pakowania?

 • Wszystkie niezbędne materiały pomocnicze (pudełka kartonowe, rozwijarki taśmy klejącej, wagi, drukarki etykiet wysyłkowych itp.) dostępne są bezpośrednio przy stole do pakowania.
 • Cyfrowe połączenie wprowadzanych danych (artykuł, ilość, waga, adres dostawy itp.).
 • Możliwość regulacji wysokości stołu do pakowania, tak aby pracownicy o różnym wzroście pracowali w takich samych warunkach.
 • W punkcie pakowania musi istnieć możliwość zastosowania wszelkiego rodzaju opakowań: od kopert, przez palety kartonowe aż po beczki i pojemniki.

Moc właściwego opakowania

Proces przepływu materiałów wt$

Nasz zestaw do szuflad nadal znajduje się w oryginalnym opakowaniu zewnętrznym. Wraz z pozostałymi trzema artykułami dla klienta jest on teraz ponownie pakowany przy stole do pakowania w taki sposób, aby nic nie uległo uszkodzeniu. W prawidłowym pakowaniu pomocne będą poniższe zasady:

 • Ciężkie artykuły układa się na spodzie.
 • Delikatniejsze produkty są w miarę możliwości umieszczane w środku, a towary lekkie leżą na górze.
 • Poduszki z powietrzem, papier pakowy lub resztki tektury służą w paczce jako wypełniacze szczelin i bufory, które mają zapobiec ocieraniu się o siebie poszczególnych opakowań towarów lub uszkodzeniu wewnętrznej ściany kartonu.
 • Towary lekkie chroni się miękkimi materiałami, takimi jak folia bąbelkowa, natomiast w przypadku towarów ciężkich stosuje się twardsze podkładki, takie jak perforowany karton.
 • Ponieważ uszkodzeniom najczęściej ulegają narożniki i krawędzie opakowania zewnętrznego, należy je zawsze chronić od wewnątrz materiałem wypełniającym.

Gdy wszystko jest bezpiecznie zapakowane, przesyłkę umieszcza się na wózku transportowym i przewozi do działu wydawania towarów.

Logistyka: wszystko zależy od dobrego przygotowania

Zabezpieczenie ładunku jest obowiązkiem każdego dostawcy usług logistycznych. Spedytorzy używają do tego środków pomocniczych, takich jak pasy mocujące, siatki, podkładki antypoślizgowe i kliny pod koła. Zazwyczaj są one na wyposażeniu każdej ciężarówki. Kiedy zatem kierowca otrzymuje dokumenty do przesyłki, sprawdza, czy wszystko się zgadza, a następnie ładuje towar w taki sposób, by można go było dobrze zabezpieczyć. Chodzi bowiem o to, aby nawet po wielu zakrętach i wybojach towary znajdowały się w tym samym miejscu co na początku podróży.

Ścieżka transportowa 5: Wydawanie towarów u dystrybutora -> Miejsce użytkowania

Po wielu godzinach jazdy i długim korku wokół i w centrum miasta paczka z naszym zestawem przegród do szuflad dociera do miejsca użytkowania. Zawartość jest sprawdzana, zestaw jest ponownie skanowany w magazynie pośrednika, a dokument dostawy zostaje podpisany.

Godzinę później nasz zestaw przegród znajduje się już w szufladzie stołu warsztatowego. Pozostanie tam przez wiele lat, ponieważ produkty EUROKRAFTpro objęte są dziesięcioletnią gwarancją. Tak kończy się nasza podróż z produktem.

Jak zaplanować przepływ towarów?

Proces przepływu materiałów mg$

Zachęcamy do kontaktu!

W razie dodatkowych pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji.