Obszary zewnętrzne w firmie

OUTDOOR to nowy INDOOR

Nasze wskazówki, jak urządzić PRZESTRZENIE na świeżym powietrzu

Myśli zbłąkane, oczy bolą, ciało potrzebuje ruchu. Po godzinach spędzonych w biurze na krześle, większość pracowników chce tylko jednego: wyjść na świeże powietrze.

 

To, co wiemy instynktownie, zostało już dawno naukowo udowodnione. Odpowiednie środowisko, tlen, światło i aktywność fizyczna pomagają nam zachować kreatywność i produktywność. Zaproś swoich pracowników do wyjścia z biura dzięki dobrze zaprojektowanej i przyjemnej przestrzeni na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy jest to taras na dachu, ogród czy dziedziniec – każda otwarta przestrzeń otwiera szerokie możliwości, daleko wykraczające poza zwykłe przerwy.

 

Zebraliśmy dla Państwa wskazówki, jak urządzić przestrzenie na świeżym powietrzu.  

 

JAK WYPOSAŻYĆ OBSZAR ZEWNĘTRZNY W FIRMIE

Duże korporacje pokazują, jak mogą wyglądać nowoczesne obiekty zewnętrzne. Na przykład Microsoft i Amazon stworzyli sale konferencyjne w domkach na drzewie, a Facebook przygotował dla swoich pracowników ogród na dachu. Takie duże projekty nie są oczywiście realistyczne dla większości małych i średnich przedsiębiorstw, jednak nawet przy mniejszym budżecie, obszary zewnętrzne firmy mają duży potencjał. 

 

Pokażemy Państwu, jak zaprojektować i wyposażyć piękny i funkcjonalny teren zewnętrzny, krok po kroku. Prosimy się nie zniechęcać, jeśli nie mają Państwo dużej otwartej przestrzeni. Można się zaskoczyć, jak szybko niewielki trawnik przy wejściu może wpłynąć na dobre samopoczucie. Liczy się przede wszystkim funkcjonalny i dobrze przemyślany projekt.

Potraktuj swoją otwartą przestrzeń jako rozszerzenie swojego biura. Meble powinny zatem pasować do pozostałych pomieszczeń i wizerunku Twojej firmy. Hamaki są odpowiednie na przykład w branżach kreatywnych lub start-upach, ale niekoniecznie są najlepszym wyborem w branżach tradycyjnych.

Pamiętaj również o przeznaczeniu swojego wyposażenia. Niskie meble nie są praktyczne w czasie lunchu. Bardziej odpowiednie są natomiast ławki i stoły ogrodowe oszczędzające miejsce.  

Uwaga: Aby Twój zespół mógł pracować na zewnątrz i organizować spotkania, gniazdka i Wi-Fi powinny być dostępne w pobliżu wyposażenia.

 • Tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, meble wielofunkcyjne dają więcej możliwości. Łatwe do przenoszenia krzesła mogą być używane podczas spotkania, a następnie umieszczone na słońcu w czasie przerwy. 
 • Upewnij się, że wybrane przez Ciebie meble zewnętrzne nie tylko dobrze wyglądają, ale są również solidne i odporne na warunki atmosferyczne. Z kolei odpowiednie zadaszenia zapewnią dodatkową ochronę.

Jeśli nie chcą Państwo wchodzić do środka za każdym razem, gdy jest ulewa, potrzebują Państwo dachu nad głową. Dotyczy to zwłaszcza przestrzeni zewnętrznych, które powinny przyciągać pracowników na zewnątrz, nawet przy złej pogodzie.

 • Należy zadbać m. in. o: stojaki na rowery, wiaty dla palaczy, miejsca do spożywania posiłków i miejsca spotkań.
 • Dzięki zadaszeniom mogą Państwo przedłużyć żywotność mebli i wielu roślin doniczkowych.
 • Parasole przeciwsłoneczne dają cień i mogą okazać się niezbędne w letnie gorące dni. Przecież ludzie tak naprawdę nie chcą jeść ani pracować w palącym słońcu przez długi czas.

Jeśli chodzi o rośliny, można z łatwością wykorzystać ich pełny potencjał. Nie kosztują wiele, ale w mgnieniu oka mogą zamienić ponure patia czy tarasy w naturalne oazy zieleni. Zielone liście i kolorowe kwiaty mają pozytywny wpływ na nastrój i poprawiają samopoczucie. Dodatkowo, większa powierzchnia może być atrakcyjnie zaaranżowana dzięki donicom i skrzynkom na rośliny. Znajdą one swoje miejsce w każdej przestrzeni na świeżym powietrzu.

 • Używaj małych drzew i większych donic z roślinami jako odgrodzenie w miejscach spotkań oraz do tworzenia przytulnych zakątków dla swoich pracowników.
 • Skrzynki z rolkami mogą być dostosowane do różnych potrzeb. Dzięki rolkom nawet delikatne rośliny mogą być łatwo transportowane w pomieszczeniach na zimę. Donice bez rolek wyglądają bardziej elegancko i trwale. Korzystaj z nich w strefach reprezentacyjnych, jak na przykład w recepcji.
 • Trawniki są niezwykle wielofunkcyjne. Twoi pracownicy mogą tu rozprostować nogi, poćwiczyć lub po prostu się zrelaksować.

Dobre oświetlenie w terenie zewnętrznym służy dwóm celom. Po pierwsze, wydłuża czas, w którym można korzystać z przestrzeni. Krótsze dni w miesiącach zimowych lub wieczorne imprezy na świeżym powietrzu nie stanowią już problemu. Po drugie, oświetlenie może budować odpowiedni nastrój.

 • Łącz ze sobą różne źródła światła na różnych wysokościach, na przykład oświetlenie elewacji za pomocą reflektorów ściennych z częściowo oświetlonymi roślinami i pojedynczymi punktami świetlnymi na poziomie gruntu. Tworzy to niezwykłą atmosferę.
 • Jeśli praca ma być wykonywana na zewnątrz, konieczne jest dobre oświetlenie w umeblowanych obszarach. Lampki LED zasilane baterią nie wymagają przewodu elektrycznego i mogą być używane na różne sposoby.
 • Od Państwa wymaga się również oświetlenia ścieżek w sposób wystarczający dla bezpieczeństwa wszystkich. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, w których można się potknąć, takich jak schody.
 • Wszyscy poszli do domu, ale zostawili zapalone światła? Czujniki ruchu oszczędzą Państwu niespodzianki w postaci wysokiego rachunku za prąd. W razie potrzeby można je łatwo przełączyć na pracę ciągłą. Przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem jest oświetlenie wykorzystujące energię słoneczną.

Znaleźli Państwo odpowiednie meble, zapewnili oświetlenie, zadaszenie i inne wyposażenie? Gratulacje, podstawowe rozwiązania już są zainstalowane. To, czego teraz brakuje, to małe, ale przydatne akcesoria i wyposażenie, które nadadzą Państwa przestrzeni na świeżym powietrzu odpowiednie wykończenie.

 • To, jak często przestrzeń zewnętrzna jest wykorzystywana przez pracowników, zależy głównie od jej atmosfery. Jak stworzyć przyjemną atmosferę? To proste: zapewnić poduszki, koce i latarenki. A co powiedzą Państwo na bar z napojami lub stół do tenisa stołowego, który ożywi obszar zewnętrzny? Przedmioty dekoracyjne, zbiorniki wodne lub dzieło sztuki mogą również wzbogacić tereny w firmie.
 • Zainwestuj w parking rowerowy i stojaki na rowery. Zaleta? Wszystkie rowery są schludnie i bezpiecznie przechowywane, a teren zewnętrzny firmy wygląda na bardziej przestronny i profesjonalny bez losowo umieszczonych lub przewróconych rowerów.
 • Skórki od bananów, opakowania po żywności, niedopałki – odpady są stale produkowane, nawet na zewnątrz. Umieść pojemniki na odpady i popielnice w strategicznych lokalizacjach, aby utrzymać teren na zewnątrz w czystości. Modele ognioodporne i samogaszące zwiększają bezpieczeństwo pożarowe.
 • Dzięki pojemnikom na kruszywo i wózkom do rozsypywania będą Państwo gotowi do prac zimowych. Oznacza to, że Państwa pracownicy mogą cieszyć się świeżym powietrzem nawet w mroźnych warunkach.

Pamiętaj

Na etapie planowania należy zadać sobie pytanie: Jak będzie wykorzystywany dany teren? Państwa odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla ostatecznego projektu. Na Państwa liście mogą znajdować się następujące aspekty.

Nasz obszar zewnętrzny powinien…

 • zachęcać pracowników do ruchu
 • być wyposażony w przestrzenie, które wspierają kreatywność
 • być miejscem na zjedzenie lunchu
 • zapewnić miejsce na spotkania na świeżym powietrzu
 • odzwierciedlać wizerunek firmy
 • umożliwiać pracę w lecie z dala od biurka
 • być przestrzenią, w której można organizować specjalne wydarzenia
 • wywoływać nieformalne dyskusje

Wskazówka: zaangażuj również swoich pracowników. Mogą oni zasugerować rozwiązania, o których być może nie rozważyli Państwo w pierwszej chwili.

 

Chętnie pomożemy Państwu znaleźć odpowiednie wyposażenie dla Państwa siedziby.

Prosimy o kontakt: +48 22 623 03 42 lub kaiserkraft@kaiserkraft.pl

Zrelaksuj się na świeżym powietrzu i naładuj baterie

Właściwie jest tylko jedna podstawowa zasada w czasie przerwy: odejdź na chwilę od  biurka! To, czy Twoi pracownicy zrobią to samo, czy wolą spędzać czas przed ekranem komputera lub zjeść w kuchni, nie zależy od Ciebie – ponieważ przerwy są czasem wolnym. Dlatego nie można z góry określić, jak powinna wyglądać idealna przerwa, ale można dać dobry przykład.

Aby naprawdę oczyścić głowę, najlepiej wyjść z budynku. Spacer pomaga lepiej myśleć. Poziom stresu również ewidentnie spada. Zimą spacer staje się jeszcze ważniejszy, aby uzyskać więcej światła dziennego i rozwiać mroczny nastrój – nawiasem mówiąc, dotyczy to nawet pochmurnego nieba. A dla tych, którzy wolą pozostać w budynku, proszę trzymać ręce z dala od telefonu, poczty elektronicznej i Internetu. Lepiej wstać i poruszać się, ponieważ ćwiczenia są dobre w czasie każdej przerwy.

Może być trudno uzupełnić pozytywną energię, jeśli spędza się przerwę tylko na rozmowach o pracy i rozmyślaniu o niej. Zamiast tego, utrzymujcie kontakty towarzyskie, rozmawiajcie o weekendzie lub sporcie, który was interesuje. Rób wszystko, co lubisz – tylko nie mów o pracy.

Osoby, które robią regularne przerwy i jedzą świadomie i powoli, będą bardziej zrelaksowane w czasie dnia pracy. Kiedy jest się głodnym, wiele osób szybko staje się drażliwych i mniej wydajnych. Nie wspominając o atakach głodu, które nigdy nie są szczególnie zdrowe. I proszę nigdy nie zapominać: świat nie kończy się za 5 minut.

Mówi się, że “turbo drzemka” (ang. power nap) jest sposobem na szybkie “spanie” w celu szybszej regeneracji. Ale proszę nigdy nie drzemać dłużej niż 20 minut! Budziki są obowiązkowe, ponieważ od 30 minuty może się już rozpocząć faza głębokiego snu. Wyrwanie się z głębokiego snu przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Pamiętają Państwo pięciominutowe przerwy w szkole? Eksperci twierdzą, że te krótkie przerwy są przydatne – na przykład, aby wymienić się pomysłami z kolegami i wzmocnić relacje, lub aby po prostu zamknąć oczy i wziąć głęboki oddech.

Witamy w nowym, całorocznym plenerze

Obszar zewnętrzny w Twojej firmie można pokazać w najlepszy sposób tylko wtedy, gdy będzie zawsze utrzymany i zadbany. Aby zapewnić Państwu i Państwa pracownikom możliwość korzystania z terenu zewnętrznego, należy również wziąć pod uwagę kilka aspektów bezpieczeństwa.

Obiekty zewnętrzne są wystawione na działanie warunków atmosferycznych – często niekorzystnych. Zadaszone miejsca pozwalają pracownikom cieszyć się świeżym powietrzem nawet przy silnym nasłonecznieniu lub przy złej pogodzie. Zadaszone powierzchnie i wiaty chronią miejsca dla palących lub parkingi rowerowe przed wiatrem i deszczem. Markizy i parasole zapewniają skuteczną ochronę miejsc siedzących.

Aby Państwa pracownicy czuli się komfortowo na terenach zewnętrznych firmy, zawsze zagwarantowane musi być bezpieczeństwo. Wysokie żywopłoty, ogrodzenia i mury nie tylko chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także przed niepożądanymi intruzami i wandalizmem. W zimie, gdy występuje śnieg i lód, ważne jest, aby zapobiec poślizgnięciu się pracowników. W tym celu należy wyposażyć się w preparaty do posypywania dróg, wózki do rozsypywania i odpowiednie pojemniki.

Tylko dobrze utrzymany teren zewnętrzny robi dobre wrażenie. Dlatego też należy dbać o właściwe sprzątanie biura na zewnątrz i utrzymywać teren zewnętrzny w czystości przez cały rok. Warto również rozłożyć maty wychwytujące brud, aby zapobiec przenoszeniu go z zewnątrz do wewnątrz.

Nawet jeśli dni stają się coraz krótsze, Państwa pracownicy powinni mieć możliwość korzystania z terenu zewnętrznego. Dlatego dobre oświetlenie jest niezbędne. Przecież nikt nie powinien zbaczać z drogi ani zranić się w ciemności. Oświetlenie wykorzystujące energię słoneczną jest tutaj szczególnie praktyczne, ponieważ nie wymaga ono elektryczności.

Osoby niepalące wśród Państwa pracowników nie powinny być zmuszone do stałego stania w dymie, gdy spędzają czas na świeżym powietrzu. Dlatego sensowne jest stworzenie osobnej strefy dla palaczy, wyposażonej w popielnice. W ten sposób można się upewnić, że niedopałki papierosów nie zabrudzą dróg i miejsc wejścia.