Zapory drogowe, szlabany
Szlabany i zapory drogowe gwarantują przejrzysty układ w przestrzeni wewnątrzzakładowej i publicznej. Te optyczne sygnalizatory dróg i miejsc chronią przed wypadkami i dostępem osób nieuprawnionych lub ostrzegają pracowników przed niewidocznym zagrożeniem, a także stanowią oznakowanie obszarów ryzyka. Warto zatem zainwestować w instalacje szlabanowe.
W kategorii Zapory drogowe, szlabany oferujemy Państwu produkty następujących marek: Mannus.
Szlabany – pomocnicy w przestrzeganiu przepisów drogowych
Nawet jeśli każdy pieszy, rowerzysta i kierowca doskonale zna przepisy bezpieczeństwa i ruchu drogowego, nie oznacza to, że zawsze się do nich stosuje. Kiedy nadarza się okazja, parkuje tam, gdzie nie powinien, lub wjeżdża na zamknięte obszary. Szlabany dostępne w ofercie KAISER+KRAFT wskazują, gdzie można, a gdzie nie można wjechać, i to w sposób znacznie dobitniejszy niż jakikolwiek przepis ruchu drogowego.
Jak skutecznie rozmieścić instalacje szlabanowe na terenie zakładu?
Największą zaletą instalacji szlabanowych, szlabanów i zapór drogowych jest to, że zwracają na siebie uwagę, a jednocześnie regulują ruch pojazdów i pieszych na terenach zakładowych – bez sygnalizacji świetlnej, strażników czy stałych patroli.
Ma to znaczenie szczególnie tam, gdzie przykładowo chce się zapobiec używaniu chodnika przez rowerzystów, którzy mogą zagrażać pieszym. Szlabany obrotowe zmuszają do zejścia z roweru.
Również wolne miejsca parkingowe wzbudzają emocje – zwłaszcza u osób nieupoważnionych szukających wygodnego postoju. Dzięki (zamykanym) zaporom drogowym można mieć pewność, że na danym terenie zaparkują tylko pracownicy zakładu. Chodzi tu bowiem nie tylko o kwestię wygody, ale przede wszystkim o aspekty ubezpieczeniowe.
Często zapominanym, aczkolwiek równie ważnym rozwiązaniem są szlabany blokujące przejazd w linii pionowej: ograniczniki wysokości w wyraźny sposób informują, że pojazdy ciężarowe, busy itp. z wysokim nadwoziem mogą w danym miejscu zmienić się w cabrio – a tym samym zagrażać sobie, ładunkowi i innym użytkownikom.
Instalacje szlabanowe to zatem kolejny niezbędny element zapewniający bezpieczeństwo w firmie – podobnie jak wszelkie pozostałe produkty do odgradzania i znakowania. Dlatego też należy rozważnie wyposażyć odpowiednie obszary ryzyka, zwracając uprzednio uwagę na wszystkie ewentualne zagrożenia.
Czy istnieją przepisy odnoszące się konkretnie do szlabanów i zapór drogowych?
Będąc częścią terenu zakładu, instancje szlabanowe podlegają zasadniczo rozporządzeniu w sprawie stanowisk pracy oraz rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy. W zależności od wyposażenia w silnik lub sposobu działania są w tych przepisach traktowane częściowo jako drzwi i bramy.
Zmierzając do sedna: każdy szlaban należy zainstalować w taki sposób, aby właściwie kierował ruchem osób i pojazdów, w sposób widoczny oddzielał od siebie ulice i chodniki, a tym samym zapobiegał ryzyku potrącenia.
To z kolei oznacza, że szlabany i zapory drogowe to tylko jeden z elementów koncepcji bezpieczeństwa, która dzięki odpowiedniemu oznakowaniu, odgradzaniu itp. ma na celu wyróżnienie obszarów niebezpiecznych oraz zapobieganie wypadkom.
Jeśli potrzebują Państwo naszej pomocy, prosimy o kontakt.