Wstecz
Poradnik zakupowy Środowisko

Środki do czyszczenia na zimno

Środki do czyszczenia na zimno na bazie węglowodorów potrafią rozpuszczać wiele trudnych do wyczyszczenia zabrudzeń organicznych, jak np. oleje i tłuszcze, smoła lub zaschnięte woski.

Sposób działania

Dzięki ich napięciu powierzchniowemu i doskonałemu rozprowadzaniu dostają się nawet w najmniejsze szpary. Zgodnie z zasadą "podobne leczy się podobnym" środki do czyszczenia na zimno na bazie węglowodorów podważają zanieczyszczenia, dostają się pod brud, mieszając się z olejami i tłuszczami; mieszankę tę łatwo się później spłukuje lub odrywa pędzlem.

Środki do czyszczenia na zimno wt$

Ilustr.: Środek czyszczący podchodzi pod brud i odrywa go od powierzchni

Dwie dalsze zalety, przemawiające za zastosowaniem środka do czyszczenia na zimno to jego higieniczność i brak zastrzeżeń ze strony medycyny pracy oraz niewielkie ryzyko związane z jego stosowaniem. Cechy te można udowodnić przez zaświadczenia o braku zastrzeżeń, ekspertyzy o nieszkodliwości dla skóry i pomiary wartości granicznych na stanowisku pracy.

Nowoczesne środki do czyszczenia na zimno z podłączonym obiegiem recyclingu pozwalają na uniknięcie zanieczyszczenia środowiska, zredukowanie ilości odpadów, ochronę zasobów i zminimalizowanie ryzyka.

Czym są środki do czyszczenia na zimno?

Środki do czyszczenia na zimno to produkty bazujące na węglowodorze - składniku ropy naftowej. W ropie naftowej, pochodzącej bezpośrednio ze źródła, znajdują się jeszcze wszystkie występujące w naturze składniki. Oprócz wody lub metali są to przede wszystkim węgiel i wodór lub różne struktury molekularne tych pierwiastków - jak np. parafina, nafteny i aromaty.

Bezpośrednio przy lub za instalacją do transportu ropy naftowej surowiec jest poddawany wstępnemu czyszczeniu (filtrowany, wirowany i determinowany) aż do fizycznego oddzielenia wody i związków metali od ropy naftowej. I tak z ropy naftowej powstaje olej surowy.

Aby wyprodukować wyższej jakości produkty takie, jak paliwo gaźnikowe, olej opałowy lub również środki do czyszczenia na zimno, surowy olej jest poddawany dalszemu przetwarzaniu w procesach separacji takich, jak destylacja i rafinacja, w wyniku których powstaje olej mineralny. W przeciwieństwie do wcześniej stosowanych olejów mineralnych, obecnie składa się on w większości tylko z trzech węglowodorowych struktur molekularnych.

Dzięki temu środki do czyszczenia na zimno na bazie węglowodorów są doskonałe do odtłuszczania zanieczyszczeń lub powłok z produktów na bazie olejów mineralnych. A dzięki bazie węglowodorowej nadają się do recyclingu niemal w 100%.