Wstecz
Poradnik zakupowy Fabryka

Praktyczne i oszczędzające czas: wagi liczące o elastycznym zastosowaniu

Do dużych ilości małych części

Niezależnie od tego, czy chodzi o inwentaryzację, pakowanie części do pojemników czy potwierdzanie ilości produkcyjnych, podczas liczenia małych części liczy się każda pojedyncza sztuka.

Tutaj dowiedzą się Państwo, jak właściwie działają wagi liczące, jak można określić dokładną liczbę sztuk i która waga licząca sprawdzi się w poszczególnych zastosowaniach.

Co to jest waga licząca?

Jak sama nazwa wskazuje, wagi liczące liczą i ważą. I to duże ilości małych części – do wyboru z różnym poziomem dokładności i z różnym zakresem ważenia. Wagi liczące są pomocne i pozwalają zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy zwłaszcza wtedy, gdy trzeba przeprowadzić inwentaryzację lub komisjonowanie, zapakować części do pojemników lub potwierdzić ilości produkcyjne.


W przypadku bardzo dużej liczby sztuk można również stosować tzw. systemy zliczające. Składają się one z wagi ilościowej i wagi referencyjnej, która jest połączona z większą wagą ilościową za pomocą kabla przyłączeniowego. Waga referencyjna jest używana przede wszystkim do precyzyjnego ważenia najmniejszych elementów. Za jej pomocą określa się średnią wagę jednej sztuki, a następnie przesyła dane do wagi ilościowej, która z kolei oblicza dokładną liczbę sztuk w przypadku ich dużej ilości.

Na życzenie mogą Państwo zlecić nam legalizację wagi. Wystarczy dodać zlecenie legalizacji podczas składania zamówienia. Prosimy zwrócić uwagę, że w późniejszym terminie nie będzie to już możliwe. (Opcja dostępna tylko dla wag z możliwością legalizacji)

Praktyczne i oszczędzające czas: wagi liczące o elastycznym zastosowaniu ler

Pytania i odpowiedzi na temat wag liczących.

 • Co należy rozumieć pod pojęciem dokładność odczytu?
  Dokładność odczytu w przypadku wagi to najmniejsza możliwa do odczytania wartość wskazania wagi. Aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo, zalecamy wybór wagi liczącej, w której najmniejsza możliwa do odczytania wartość wskazania (masa części) jest mniejsza niż masa przedmiotu, który ma być liczony.

 • Co oznacza najmniejsza masa części w przypadku liczenia sztuk?
  Najmniejsza masa części jest najmniejszą masą sztuki, którą waga odczytuje i uwzględnia w celu liczenia sztuk.

 • Co należy rozumieć przez rozdzielczość liczenia?
  Rozdzielczość liczenia jest miarą jakości wagi liczącej. Określa ona maksymalną liczbę sztuk, które można policzyć z dokładnością do 1 %, przy minimalnie zmiennej masie części i wystarczająco dużej liczbie sztuk referencyjnych.

  Określenie wystarczająco duża oznacza tutaj:
  - 20 liczonych części przy rozdzielczości liczenia ≤ 60.000 pkt.
  - 50 liczonych części przy rozdzielczości 60.000 – 150.000 pkt.
  - 100 liczonych części ≥ 150.000 pkt.

 • Jaka jest zalecana liczba sztuk referencyjnych?
  Jeżeli podczas liczenia występują źródła błędów, najczęściej są one spowodowane tolerancjami wagowymi wśród liczonych części. Z tego powodu na początku każdego liczenia warto określić średnią masę, tzw. masę referencyjną.

 • W jaki sposób ustala się masę referencyjną?
  Masa referencyjna ustalana jest poprzez umieszczenie na wadze kilku liczonych części. Jest to tzw. liczba sztuk referencyjnych. Obowiązują przy tym następujące zasady:

  - 5 liczonych części to często wystarczająca ilość
  - 10 liczonych części to ilość zwykle używana
  - 20 do 100 liczonych części to ilość stosowana w przypadku dużego rozrzutu masy liczonych części

Ważne: Za pomocą funkcji „automatyczna optymalizacja wartości referencyjnej” można stopniowo zwiększać liczbę sztuk referencyjnych i w ten sposób jeszcze lepiej określić średnią masę liczonych części. Zwiększa to znacznie dokładność późniejszego procesu zliczania.

Sposoby wykorzystania różnych wag liczących.

Prosta waga licząca
Ta waga jest nie tylko łatwa w użyciu, lecz również wyjątkowo tania. Ponadto można jej używać bez konieczności wcześniejszego zapoznawania się z instrukcją obsługi. Umożliwiają to symbole graficzne na panelu sterowania i umieszczone na przyciskach zrozumiałe wskazówki dla użytkownika.


Profesjonalna waga licząca
W tej wadze mają Państwo do dyspozycji 3 różne wyświetlacze: jeden dla masy referencyjnej (tzn. średniej masy liczonych części), dla masy całkowitej wszystkich liczonych części oraz dla całkowitej liczby sztuk wszystkich liczonych części. Szczególnie przydatne i ułatwiające obsługę są również zintegrowane pamięci, np. dla masy pojemnika, numeru artykułu, masy referencyjnej lub ułatwiające zliczanie funkcje akustyczne i optyczne oraz klawiatura alfanumeryczna zapewniająca wygodne wprowadzanie danych.


Systemy zliczające
Szczególnie w przypadku dużej liczby sztuk, dużych zbiorników lub towarów na paletach, zakres ważenia stołowych wag liczących często nie wystarcza do dokładnego liczenia. W takim przypadku oferujemy Państwu nasze wysokowydajne systemy zliczające, które łączą w sobie zalety precyzyjnej wagi referencyjnej i wagi ilościowej o dużej nośności.

Najpopularniejsze kategorie z niniejszego przewodnika