Higiena w firmie

FAKTY I LICZBY

0 x
0 x
0 %
0 %

…na godzinę dorosła osoba

sięga do swojej twarzy

…na zwykłej klawiaturze komputera jest średnio do 400 razy więcej bakterii niż w toalecie publicznej

…wszystkich infekcji przenosimy przez ręce – zwłaszcza przeziębienie i grypę

…wszystkich powierzchni  jest skażonych patogenami jeszcze przed obiadem, przez tylko jednego współpracownika który przychodzi chory do pracy

Naukowcy z Uniwersytetu w Tucson w Arizonie (USA) skażyli drzwi wejściowe budynku biurowego na potrzeby badania. Umieścili oni na klamce drzwi wirusa, który nie zaraża ludzi, ale jest bardzo podobny pod względem kształtu, rozmiaru i zdolności przetrwania do wirusa grypy żołądkowej i przeziębienia. W ciągu zaledwie dwóch godzin wirus przeniósł się na ekspres do kawy w pokoju wypoczynkowym, kuchenkę mikrofalową, klamkę do lodówki, toalety i wreszcie biura – biuro stało się prawdziwą “bronią biologiczną”. Po czterech godzinach wirusa znaleziono na ponad 50% często dotykanych powierzchni i na rękach połowy z 80 pracowników. Naukowcy obliczyli, że ryzyko infekcji dla pracowników wynosiło 30%.

Co powinien zapewnić pracodawca?

 • Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia czystego środowiska pracy i zapewnienia np. mydła do rąk.
 • Ponadto należy zapewnić pracownikom łatwo dostępne i zrozumiałe informacje na temat standardów higieny – np. poprzez plakaty, naklejki, e-maile itp. 
 • Pracownicy są zobowiązani do przestrzegania zasad higieny obowiązujących w przedsiębiorstwie. Aby zachęcić ich do przestrzegania standardów higieny, ważne jest wyjaśnienie im konieczności stosowania wytycznych.

Najgorsze rozsiewacze zarazków

Słuchawka
telefonu

Mało kto pamięta o czyszczeniu słuchawki telefonu, nawet od czasu do czasu.

Filiżanki
i kubki

Patogeny dobrze się “czują” w otoczeniu resztek herbaty i śliny. 

Uchwyty lodówek

Uchwyty lodówek są dotykane przez pracowników w ciągu dnia – w ten sposób szerzą się też zarazki.

Przyciski i przełączniki

Przyciski w windzie, na drukarce lub przyciski telefonu

Klawiatury

Regularnie wycieraj dokładnie swoją klawiaturę

Mysz komputerowa

Kiedy ostatnio czyścili Państwo swoją mysz komputerową?

Klamki

Bakterie czują się tu jak w domu

Transport publiczny

Pracownicy podróżującym transportem publicznym powinni umyć ręce przed rozpoczęciem pracy.

higiena rąk - pobierz infografikę

Pięć małych kroków, a duży efekt! Przestrzegając następujących zasad za każdym razem, gdy myje się ręce, już robią Państwo wiele, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków w biurze.

 

Pobierz naszą infografikę “Jak myć ręce” w formie dokumentu PDF, prześlij ją do swoich kolegów lub powieś na drzwiach toalety swojej firmy, na przykład jako małe “przypomnienie o higienie”.

Osoby, które dokładnie myją ręce mydłem przez 20 do 30 sekund, mogą ochronić siebie i innych przed infekcjami górnych i dolnych dróg oddechowych. Mały wysiłek, duży efekt!

Tylko połączenie wody, mydła, mycia, pocierania, płukania i suszenia daje najlepsze rezultaty.

 • Zwilż ręce pod bieżącą wodą – zapobiega to temu, aby mydło nie powodowało powstawania suchej, popękanej skóry.
 • Nie próbuj używać mydła oszczędnie, używaj go dokładnie
 • Mydło należy pocierać z tyłu dłoni, nadgarstków i między palcami. Ważne: nie zapomnij o opuszkach palców.
 • Wszystkie pozostałości mydła dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą.
 • Dokładnie osusz ręce.

Rano bezpośrednio po wejściu do biura, po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem, po podaniu ręki, przed i po przygotowaniu posiłku – a następnie również co jakiś czas. Ogólna zasada: Lepiej raz za dużo, niż raz za mało…

Uwaga: jeśli pracują Państwo w obszarze przygotowywania żywności, prosimy sprawdzić również politykę firmy. 

Jeśli nie masz pod ręką wody lub mydła, możesz użyć alkoholowych środków dezynfekujących. Wystarczy postawić butelkę na biurku i można czyścić ręce co jakiś czas. 

Prawidłowe wietrzenie

 • W ramach możliwości, wietrz pomieszczenie kilka razy dziennie przez kilka minut z szeroko otwartymi oknami lub drzwiami. Zmniejsza to liczbę czynników chorobotwórczych w powietrzu, a tym samym zmniejsza ryzyko infekcji.
 • Ponadto regularna wentylacja zwiększa wilgotność powietrza w biurze, która zazwyczaj jest bardzo niska w okresie zimowym z powodu pojawienia się kaloryferów. Może to skutecznie zapobiegać przenoszeniu się patogenów.
 • Wysoka wilgotność pomaga neutralizować wirusy grypy. Do tej pory zakładano tylko, że błony śluzowe szybciej wysychają w suchym powietrzu i dlatego wirusy mogą łatwiej się osadzać. Ale teraz jest już jasne: regularna wentylacja działa dobrze na dwa sposoby.

prawidłowe kichanie i kaszlenie

Niektórzy uważają, że przy kichaniu lub kaszleniu należy zasłaniać usta dłonią oraz że wymagają tego dobre maniery. W rzeczywistości jest to dość niezdrowe. Przynajmniej dla kolegów i koleżanek. Ponieważ za każdym razem, gdy Państwo kaszlą lub kichają, duża ilość wirusów dostaje się na Państwa rękę – a jak już się Państwo dowiedzieli, większość infekcji przenosimy przez ręce. Więc lepiej kaszleć lub kichać w rękaw lub chusteczkę do nosa, tak aby utrzymać ręce w czystości.

Jeśli to możliwe, trzymaj się z daleka od swoich współpracowników.

Ważne: dla pewności, zawsze potem myj ręce!

Jak radzić sobie z chorymi współpracownikami?

Jeśli są Państwo naprawdę chorzy, lepiej zostać w domu. Pojawienie się w pracy może na pierwszy rzut oka wydawać się odważne i odpowiedzialne, ale zagrożone jest nie tylko Państwa zdrowie, ale także zdrowie Państwo współpracowników. Bo jeśli cały dział zachoruje, to nikomu nie pomoże...
Wielu pracowników przychodzi do pracy w czasie choroby, gdyż jest dużo do zrobienia i nie chcą sprawiać wrażenia, że są leniwi. Wg danych Federacji Niemieckich Związków Zawodowych. 67% pracowników przychodzi do pracy w czasie choroby przynajmniej raz w roku! To zjawisko nazywa się czasem z ang.: "presenteeism".
Średnia utrata produktywności w firmie spowodowana przychodzeniem do pracy w czasie choroby ("presenteeism" na poziomie 12%) jest trzykrotnie wyższa niż utrata produktywności spowodowana nieobecnością w pracy z powodu choroby.
Previous
Next
Artykuły higieniczne i artykuły do sprzątania
– zobacz naszą ofertę

Źródła informacji:

https://www.cdc.gov/healthywater/hygiene/etiquette/coughing_sneezing.html

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-body/best-way-to-wash-your-hands/

https://www.personneltoday.com/hr/maintain-employee-wellbeing-reduce-absence/

http://www.business-on.de/arbeitsplatz-bakterien-und-viren-im-buero-vermeiden-_id53837.html

https://www.weser-kurier.de/deutschland-welt/deutschland-welt-wirtschaft_artikel,-bakterien-und-viren-im-buero-entfliehen-_arid,1768706.html

https://www.bueromoebel-experte.de/ratgeber/buero-alltag/keimfallen-im-buero-hier-kann-man-sich-anstecken/

https://www.tagesspiegel.de/wissen/von-der-tuerklinke-bis-in-den-mund-viren-besiedeln-bueros-binnen-stunden/10670998.html

https://web.de/magazine/gesundheit/schutz-viren-bakterien-schuetzen-buero-erkaeltungen-grippe-33134256

https://t3n.de/news/viren-im-buero-569681/