Rolki skrętne, rolki wsporcze

Praktyczne i niezastąpione w wielu urządzeniach transportowych: Kółka obrotowe są nieodzowną częścią logistyki zakładowej. W kaiserkraft
można znaleźć koła skrętne i wsporcze w wielu różnych wersjach – od rolek skrętnych z poliamidu po rolki skrętne z pełnym ogumieniem i koła pompowane.

W kategorii Rolki skrętne, rolki wsporcze oferujemy Państwu produkty następujących marek: Proroll, Wicke, eurokraft basic, TENTE, Wagner.

Marka
Rodzaj produktu
Zrównoważony rozwój
Istotne
Liczba artykułów: 512

Kółka obrotowe – czym różnią się koła skrętne i rolki wsporcze?



Kółka obrotowe, które można obracać w pionie to koła skrętne. Dzięki temu mogą one samodzielnie ustawiać się zgodnie z aktualnym kierunkiem ruchu, co zapewnia istotną wygodę, jeśli chodzi o logistykę transportu. Z kolei rolki wsporcze nie mogą się obracać. Poruszają się jedynie prosto w jednym kierunku, ale szybko i stabilnie.



Zasadniczo dobrym pomysłem jest wykorzystanie zalet obu rodzajów kółek transportowych. Można wówczas bardzo pewnie pokonywać proste odcinki, a przy zakrętach i przeszkodach wykorzystywać jedynie niewielki nakład sił. Dlatego też najpopularniejszym wariantem kółek obrotowych jest połączenie dwóch kół skrętnych i dwóch rolek wsporczych.



Cztery rolki skrętne to idealne rozwiązanie, gdy trzeba manewrować w ograniczonych przestrzeniach i na przykład prowadzić wózki serwisowe wąskimi korytarzami biurowymi lub wózki montażowe wokół wielu stanowisk pracy. Cztery rolki wsporcze lub koła skrętne z ustalaczami mogłyby teoretycznie poruszać się bardzo płynnie i pewnie po wyznaczonych ścieżkach, lecz w rzeczywistości nie jest to zbyt powszechny wariant.



Jakie są zalety materiałów, z których wykonane są koła obrotowe?



Materiał, z którego wykonane są kółka obrotowe, zależy głównie od ich zastosowania:




  • Kółka skrętne wykonane z szarego żeliwa są wytrzymałe i odporne na ścieranie, dzięki czemu nadają się do wymagającej pracy ciągłej. Materiał ten jest głośny i mniej przyjazny dla podłoża, ale za to bardzo łatwy w utrzymaniu.


  • Elastomery termoplastyczne mają pozytywny wpływ na opór toczenia, który w przypadku kółek obrotowych wykonanych z tego materiału jest niewielki. Ponadto rolki takie nie pozostawiają śladów na podłożu.


  • Poliuretan nadaje się do delikatnych, równych podłoży i może przenosić duże obciążenia. Rolki wsporcze z PU są odporne na wpływy ze środowiska w postaci czynników chemicznych i wyróżniają się bardzo cichą i płynną pracą.


  • Poliamid i nylon są odporne na uderzenia, mają niewielki opór toczenia, są odporne na pęknięcia i na wysokie/niskie temperatury. Materiały te są zatem odpowiednie w przypadku kółek obrotowych, które przenoszą duże obciążenia, zwłaszcza w warunkach ujemnych temperatur. Ich wadą jest głośna praca.


  • Pełne ogumienie i nierówne podłoża to dobre połączenie zarówno w przypadku kółek skrętnych, jak i wsporczych. Kółka takie są ciche, bardzo zwrotne i niedrogie. Ponadto szare opony z pełnej gumy nie pozostawiają na podłożu żadnych smug.



Więcej informacji na temat najważniejszych kryteriów wyboru można znaleźć w poradniku zakupów dot. kółek i rolek.



Wybór kół skrętnych i wsporczych w kaiserkraft



Aby wybór kół obrotowych był jak najwygodniejszy i najłatwiejszy, na stronie każdego produktu oferujemy Państwu możliwość wyboru różnych opcji ustawień. Po kliknięciu na główne kryterium wyboru otrzymają Państwo wgląd w najlepsze możliwe połączenia. Warto wiedzieć:




  • Praktycznie każde kółko obrotowe jest dostępne jako rolka wsporcza lub koło skrętne, z blokadą lub bez.


  • Łożyska kółek: W zależności od modelu można wybrać łożyska ślizgowe, rolkowe, kulkowe lub wieńcowe. Łożyska ślizgowe polecamy do zastosowań w obszarach wilgotnych. Do wszystkich pozostałych obszarów doradzamy łożyska wieńcowe, rolkowe lub kulkowe.


  • Aby określić wymaganą nośność kółek obrotowych, należy zastosować wzór „ciężar urządzenia transportowego + ładunek / 3''. Współczynnik 3 zapewnia, że rolki będą utrzymywać ciężar nawet wtedy, gdy nie wszystkie cztery koła obrotowe będą miały kontakt z podłożem.



W razie dalszych pytań dotyczących kółek obrotowych, rolek skrętnych i wsporczych chętnie służymy pomocą.